Dzieła Beksińskiego zachwycają na EXPO w Dubaju
Na wystawie województwa podkarpackiego na EXPO w Dubaju prezentowana jest twórczość sanockiego artysty - Zdzisława Beksińskiego. Jego sztuka od lat fascynuje, a jego dzieła uzyskują rekordowe kwoty na aukcjach. W 2021 roku jeden z jego obrazów z 1978 roku został sprzedany za 1,92 mln zł.
Instalacja poświęcona twórczości Zdzisława Beksińskiego, to dla gości podkarpackiej wystawy na EXPO w Dubaju, jeden z najbardziej intrygujących elementów wystawy. Przekrój przez niezwykłą twórczość artysty, którego kolekcja prac znajduję się w Muzeum Historycznym w Sanoku, zaskakuje odwiedzających swoim surrealizmem i oryginalnością.

Zdzisław Beksiński (ur. 24 lutego 1929 w Sanoku, zm. 21 lutego 2005 w Warszawie). Fragment instalacji poświęconej Artyście na EXPO w Dubaju. Fot. Patryk Ogorzałek
Rodzina Beksińskich od pokoleń związana była z Sanokiem. Wspólną historię zapoczątkował pradziadek artysty – Mateusz, który jako pierwszy przybył do miasta. W XIX wieku założył Zakłady Kotlarskie, które stały się podwaliną późniejszej fabryki wagonów i autobusów Autosan.
Dziadek Zdzisława – Władysław był znanym w mieście architektem i autorem wielu projektów budowlanych. Barwnym życiorysem mógł się pochwalić również ojciec artysty – Stanisław, żołnierz Armii Hallera oraz członek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.
Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku, w którym też uczęszczał do miejscowego gimnazjum i liceum. W 1952 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Karierę zawodową rozpoczął w Krakowie, by następnie kontynuować ją w Rzeszowie i Sanoku, do którego zawsze z nostalgią wracał.

Fragment instalacji zawierającej reprodukcje najważniejszych dzieł Zdzisława Beksińskiego. Fot. Patryk Ogorzałek
Jako młody artysta Beksiński zaczął uprawiać fotografikę. Okazał się bardzo nowatorskim twórcą, szybko zdobywając międzynarodowe uznanie. W 1955 wstąpił do sanockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Pracując jeszcze w Rzeszowie zaczął dużo rysować. Rysunki Beksińskiego są bardzo szczegółowe, na ich tworzenie poświęcał wiele czasu.
Po powrocie do Sanoka zaczął tworzyć rzeźby i reliefy. W międzyczasie rozwijał zainteresowanie malarstwem. Pierwsze prace autora zostały zakupione przez Muzeum Historyczne w Sanoku w 1964 roku. Cztery lata później urządzono artyście wystawę indywidualną.

Instalacja poświęcona twórczości Zdzisława Beksińskiego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Fot. Patryk Ogorzałek
Działalność artystyczna Beksińskiego nabrała tempa w latach ’70, kiedy jego prace zyskały renomę i uznanie w Europie. Między innymi dzięki Piotrowi Dmochowskiemu, miłośnikowi jego twórczości, który od 1983 kolekcjonuje prace i promuje twórczość artysty.

Instalacja poświęcona Zdzisławowi Beksińskiemu w Pawilonie Polski na EXPO w Dubaju. Fot. Patryk Ogorzałek
Zgodnie z wolą artysty jedynym spadkobiercą stało się Muzeum Historyczne w Sanoku. Zbiory sanockiego muzeum należą do największych na świecie. Licząca ponad 600 prac ekspozycja prezentuje najciekawsze i najbardziej intrygujące dzieła autora.

Instalacja poświęcona twórczości Zdzisława Beksińskiego. Fot. Patryk Ogorzałek
Więcej informacji na temat Galerii Beksińskiego w Sanoku
Udostępnij ten artykuł:
Warto przeczytać
Najczęściej czytane artykuły w serwisie gospodarczym Województwa Podkarpackiego.