Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Podkarpackie – szersza perspektywa dla gospodarki

Przestrzeń dająca nieograniczone możliwości inwestycyjne, nowoczesna infrastruktura wspierająca rozwój technologii, środowisko naukowe pozwalające na stworzenie ambitnych projektów oraz ludzie gotowi na ich realizację. Tak w kilku słowach można podsumować potencjał gospodarczy województwa podkarpackiego.

Inwestycja w różnorodność

Podkarpackie to obszar, wyróżniający się na tle Polski tempem i skalą rozwoju. Wśród prężnie rozwijających się gałęzi przemysłu przoduje branża lotnicza, elektromaszynowa, czy przemysł chemiczny. Istotną rolę na rynku międzynarodowym odgrywa podkarpacka przestrzeń technologiczna, gdzie przedstawiciele branży IT oraz środowiska startupowego napędzają nie tylko Polski, ale i zagraniczny rynek. Kluczową rolę w dynamizacji gospodarki krajowej odgrywają specjalne strefy ekonomiczne, pozwalające nie tylko na zaawansowane inwestycje, czy rozrost działających już przedsiębiorstw, ale i na wsparcie dla nowo powstających  działalności gospodarczych. Dodatkowym walorem regionu jest infrastruktura drogowa będąca łącznikiem między Wschodem a Zachodem gospodarczej Europy oraz aktywność portu lotniczego „Jasionka”. Dzięki tak rozwiniętej komunikacji Podkarpacie otwiera się na świat, stwarzając wzajemne możliwości współpracy.

Kapitał w społeczności.

Potencjał gospodarczy regionu wypływa nie tylko z uwarunkowań geologicznych, ale i historii, będącej mocnym fundamentem rozwoju Podkarpacia. To tutaj do dziś prężnie działają przedsiębiorstwa wywodzące się z Centralnego Okręgu Przemysłowego. Co więcej – miasta powołane do życia, by obszar ten wzmocnić. Ewolucja to jednak nie tylko maszyny, ale i ludzie.

 

Województwo podkarpackie sprzyja rozwojowi edukacji. Mieści się tu aż 18 ośrodków naukowych, które swoje działania opierają na współpracy ze środowiskiem biznesowym. Wspierane są specjalizacje, które rozwijają wśród młodych umiejętności i wiedzę wykorzystywaną w dalszej karierze zawodowej, równocześnie wspomagając  ich przedsiębiorczość.  Nie  bez powodu mówi się o regionie, jako o polskiej dolinie krzemowej, gdzie w bardzo szybkim tempie, na olbrzymią skalę rozwinęło się środowisko startupów. Aktywność społeczności lokalnej widoczna jest nie tylko w sferze biznesowej, ale we wsparciu działań organizacji pozarządowych i nieustannie rozwijających się nowych, inicjatywach obywatelskich. Współpraca wielu środowisk procentuje nowymi, interesującymi projektami atrakcyjnymi dla inwestorów z kraju i zagranicy.

W harmonii z naturą

Podstawą współczesnej gospodarki jest zachowanie równowagi między innowacją, technologią, a środowiskiem.  Walory przyrodniczo-krajobrazowe terenu stwarzają możliwości do inwestycji w zgodzie z naturą. Potencjał turystyczny regionu potwierdzają przyjezdni, którzy zachwycają się krajobrazami i dzikością nieodkrytych, bieszczadzkich obszarów, czy też spokojem pobliskich ośrodków sanatoryjnych. Wszechobecna chęć odpoczynku z dala od zgiełku miasta stwarza pole do działania dla przedstawicieli branży turystycznej, która odkryła niezwykły potencjał regionu.

Opis filmu dla osób niedowidzących: Film bez lektora. Następujące po sobie szybkie kadry ukazują potencjał gospodarczy województwa podkarpackiego związane z inteligentnymi specjalizacjami regionu: lotnictwem, informatyką, motoryzacją i jakością życia. W tle gra energiczna muzyka. Na końcu pojawia się logo Podkarpackie oraz napis: Podkarpackie przestrzeń otwarta na rozwój.