Dlaczego Podkarpackie?
Każdy region Polski ma wyjątkowe uwarunkowania, pozwalające na rozwój biznesu. Każdy, na swój sposób odpowiada na potrzeby inwestorów i mieszkańców. Czym więc wyróżnia się Podkarpackie?
Oto 5 powodów, przemawiających za inwestowaniem na terenie województwa podkarpackiego:
1. Innowacje
Region aktywnie wspiera innowacyjne pomysły i projekty powstające zarówno w dużych przedsiębiorstwach, młodych startupach, ale i te, wywodzące się z inicjatyw społecznych mieszkańców. Powstające produkty są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i użytkowników. Nieustannie ulepszane stają się najlepsza wizytówką technologicznej strony Podkarpacia. Liczne instytucje wsparcia biznesu aktywnie przyczyniają się do wdrażania nowych rozwiązań i poszerzania zakresu działań, szczególnie w obszarze branży lotniczej, automotive, czy informatycznej.

Laboratorium badawcze w firmie ML System
fot. Tadeusz Poźniak
2. Nauka i rozwój
Współpraca biznesu i jednostek samorządu wspierana jest również przez środowisko naukowe. Podkarpackie uczelnie wyższe aktywnie włączają się w działania na rzecz rozwoju biznesu. Liczne projekty naukowo-badawcze związane są ściśle z działaniami inwestorów. Idąc z duchem czasu, poprzez wykorzystanie nowoczesnych laboratoriów, kadra naukowa skupia swoje działania na badaniach wspierających rozwój innowacyjnych projektów biznesowych. W regionie przeprowadzane są projekty w zakresie nowych technologii, automatyki, ale też w obszarach biologiczno-chemicznych. Liczne granty świadczą o wysokim poziomie badań i ich praktycznym zastosowaniu w rozwoju przemysłu.

Uniwersytet Rzeszowski. Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii.
fot. Krzysztof Zajączkowski
3. Ludzie
Z pewnością można stwierdzić, że województwo podkarpackie to region odpowiadający na zapotrzebowanie rynku pracy. Znajdziemy tu doświadczonych specjalistów, kadrę menadżerską, ale też młodych i ambitnych absolwentów. Oferowane przez uczelnie wyższe kierunki, ściśle związane są z najprężniej rozwijającymi się branżami. To zagłębie specjalistów w dziedzinie lotnictwa, IT, czy motoryzacji. W regionie działają liczne grupy i stowarzyszenia zaangażowane w rozwój miasta i społeczności. Dużą wagę przywiązuje się do projektów realizowanych z funduszu budżetu obywatelskiego, ale też nieustannie inicjowane są działania i wydarzenia wspierające nie tylko gospodarka, ale też pasje i zainteresowania mieszkańców.

Symulator lotu w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.
fot. Tadeusz Poźniak
4. Wydarzenia
Zaangażowanie społeczności, wsparcie uczelni oraz instytucji publicznych owocuje dodatkowymi działaniami wpływającymi na rozwój biznesu. Województwo podkarpackie słynie z wielu wydarzeń branżowych, podczas których kluczową rolę odgrywa nie tylko zdobywanie wiedzy, ale i networking. Warto zwrócić uwagę na liczne konferencje, targi branżowe, czy szkolenia organizowane w regionie.
Kluczowymi są tu z pewnością rozpoznawalne w Polsce wydarzenia takie jak Kongres Profesjonalistów PR, czy InternetBeta – wydarzenia skupiające przedstawicieli branży PR, marketingu, czy szeroko rozumianego świata Internetu i mediów. Nie można pominąć też cyklicznie organizowanych hackathonów, których tematyka niejednokrotnie porusza ważne problemy społeczne i odpowiada na potrzeby branży technologicznej. Lista wydarzeń jest imponująca i wzrasta z każdym rokiem dając nowe możliwości do nawiązania interesujących relacji biznesowych.

Konferencja InternetBeta.
fot Blue Cherry Studio
5. Natura
Województwo podkarpackie to region wciąż niezagospodarowany przez branżę turystyczną. Bliskość Bieszczadów, liczne tereny zielone i życzliwość społeczności lokalnej pozwalają na podjęcie znacznych inwestycji. Z pewnością można stwierdzić, że w naturze regionu drzemie ogromny potencjał, a dzięki projektom wspierającym ekologię, możliwy będzie intensywny rozwój, przy nieustannej dbałości o środowisko.

Bieszczadzki pejzaż.
fot. Krzysztof Zajączkowski
Podziel się tym artykułem:
Warto przeczytać
Najczęściej czytane artykuły w serwisie gospodarczym Województwa Podkarpackiego.