Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Podkarpackie wspiera Ukrainę na EXPO w Dubaju

Wsparcie dla Ukrainy to obecnie jeden z priorytetów Polski i województwa podkarpackiego, które cały czas jest na pierwszej linii pomocy uchodźcom. Także podczas EXPO w Dubaju okazywaliśmy naszą solidarność z Ukrainą.

Na wystawie województwa podkarpackiego na EXPO w Dubaju podkreślamy naszą solidarność z Ukrainą.  Na jednej z instalacji wyświetlane są niebiesko-żółte barwy.

 

Niebiesko-żółta flaga Ukrainy wyświetlana na multimedialnej ścianie. To element wystawy województwa podkarpackiego na EXPO w Dubaju

Ukraińska flaga wyświetlana na wystawie województwa podkarpackiego na EXPO w Dubaju. Fot. Patryk Ogorzałek

Delegacja samorządu województwa odwiedziła także Pawilon Ukrainy. Oprowadzającym był Ivan Sydorenko – dyrektor ukraińskiego pawilonu na Expo 2020.

 

– Jesteśmy niezwykle wdzięczni za to co robicie dla naszego narodu. Nie wiemy co by się z nami działo, bez polskiej pomocy – mówił Sydorenko podczas rozmowy z wicemarszałkiem Pilchem.

 

– Pamięcią i myślami jesteśmy cały czas na Podkarpaciu i na granicy. Mamy przed oczyma te wszystkie sceny, które się ciągle dzieją u naszych sąsiadów – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

 

W pawilonie ukraińskim odwiedzający Expo wykazali się niezwykłą inicjatywą w obliczu obecnej inwazji na Ukrainę. „Zero wojny, tylko pokój”, „Solidarni z Ukrainą”, „Jesteśmy z Wami” to hasła, które odwiedzający zapisują na małych kolorowych karteczkach przyklejanych w pawilonie. Zaczęło się od jednej rodziny, która umieściła swoje słowa wsparcia na ścianie. Obecnie obklejone są nie tylko całe ściany, ale także filary, poręcze czy nawet szyby budynku.

 

– Myślami jesteśmy wciąż na granicy województwa. Przyszliśmy do pawilonu ukraińskiego, by przekazać życzenia pokoju tak jak tysiące osób. Każdy w swoim języku, wszyscy w jednym geście solidarności – mówi wicemarszałek Pilch.

Ściana wyklejona kolorowymi karteczkami z zapisanymi słowami, życzeniami pokoju i wsparcia dla Narodu Ukrainy.

Delegacja województwa podkarpackiego w Pawilonie Ukrainy na EXPO. Fot. Anna Magda – Biuro Prasowe UMWP

W Pawilonie Polskim na EXPO, na każdym kroku widać symbole jedności z narodem ukraińskim. Na telebimie na budynku pawilonu wyświetlany jest napis #Stand with Ukraine.

Wieczorne zdjęcie Pawilonu Polskiego na EXPO w Dubaju. Drewniany, kilkupiętrowy budynek, o nowoczesnej, geometrycznej bryle pokryty ażurową rzeźbą kinetyczną symbolizującą ptaki w locie. Na wielkim ekranie wyświetla się napis: #Stand with Ukraine

Pawilon Polski na wystawie EXPO w Dubaju. Na telebimie wyświetlany jest napis “Stand with Ukraine. Fot. Patryk Ogorzałek