Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Wystawa Światowa EXPO

Wystawa Światowa, w skrócie EXPO, to cykliczne wydarzenie, którego celem jest prezentacja dorobku kulturalnego, naukowego, oraz technicznego krajów z całego świata.

Historia EXPO

EXPO ma imponująco długą historię: pierwszą światową wystawę o nazwie Wielka Wystawa zorganizowano w 1851 roku w Londynie. Nie wszyscy jednak pamiętają, że to właśnie na wystawę EXPO zbudowano w 1889 roku w Paryżu Wieżę Eiffla, demonstrując osiągnięcia techniki i zaawansowanie materiałów budowlanych.

 

Początkowo celem EXPO było głównie prezentowanie osiągnięć naukowych oraz dzielenie się wiedzą i nowymi możliwościami techniki, jednak na przestrzeni lat wystawy zmieniały swój charakter dostosowując się do zmieniającego się otoczenia i postępu gospodarczego i obecnie służą głównie promocji poszczególnych krajów, stanowiąc doskonałą okazję, aby zaprezentować narodowy dorobek całemu światu. Począwszy od pierwszej imprezy, każda kolejna wystawa miała swój własny temat przewodni odpowiadający najbardziej, zdaniem organizatorów, ważnym bieżącym trendom światowym.

 

 

Nowoczesny budynek. Pawilon tematyczny na EXPO w Dubaju

Pawilon tematyczny na EXPO w Dubaju. Fot. EXPO 2020 DUBAI

EXPO 2020 Dubai

EXPO 2020, które odbywa się w Dubaju, to pierwsza Światowa Wystawa zorganizowana na Bliskim Wschodzie. Wystawa, odłożona o rok ze względu na pandemię COVID-19, została otwarta 1 października 2021 roku i potrwa do 31 marca 2022 roku. Gospodarze Światowej Wystawy Expo 2020 spodziewają się ok. 18 mln odwiedzających.

Hasło przewodnie Wystawy brzmi „Connecting Minds, Creating the Future – „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”.

Temat główny rozwijają trzy podtematy: Opportunity (Szanse), Mobility (Mobilność) i Sustainability (Zrównoważony Rozwój).