Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Pokazy filmu o Ignacym Łukasiewiczu na EXPO w Dubaju

Jednym z wydarzeń towarzyszących podkarpackiej wystawie na EXPO w Dubaju są wieczorne pokazy filmu „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”.

Film opowiada o życiu i działalności wielkiego wynalazcy jakim był Ignacy Łukasiewicz. Jest ekranizacją książki “Świadek Boży i życie na nim”, która była zapisem rozmowy z Ignacym Łukasiewiczem przeprowadzonej przez Feliksa Szczęsnego-Morawskiego. Zachował się tylko jeden egzemplarz tej książki.

 

Pawilon Polski w Dubaju. Na tarasie znajduje się wielki ekran, na którym wyświetlany jest film. Na siedziskach widać zarys postaci uczestniczących w projekcji.

Wieczorny pokaz filmu “Łukasiewicz – nafciarz romantyk” w Pawilonie Polski na EXPO w Dubaju. Fot. Patryk Ogorzałek

Film obejmuje lata 1848-1870, od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty, do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Produkcja ukazuje Ignacego Łukasiewicza jako bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Łukasiewicza.

 

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, a za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski.

 

Film można zobaczyć na platformie ABO TVP.

Wystawę Podkarpackie na Expo w Dubaju można zwiedzać do 14 marca 2022 roku.

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu