Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Ambasadorzy Podkarpackiego na EXPO

Przedstawiamy ambasadorów instalacji tematycznych o Podkarpaciu, które będą prezentowane podczas EXPO w Dubaju.

Arkadiusz Andrejkow

Arkadiusz Andrejkow. Mężczyzna z brodą w granatowo-szarej marynarce w delikatną kratę. Ma czarny t-shirt.

Arkadiusz Andrejkow – podkarpacki artysta street-art. Twórca znanego projektu „Cichy memoriał”, w którym ściany stodół stały się galerią plenerową prezentującą namalowane w dużej skali archiwalne fotografie rodzinne ze zbiorów mieszkańców podkarpackich miejscowości. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa Marka Pokrywki. Obecnie mieszka i tworzy w Sanoku – rodzinnym mieście. Jest autorem muralu w Rzeszowie przy ul. Hoffmanowej, przedstawiającego dziewczynkę ze słuchawkami. W 2017 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Cichy Memoriał”. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych na terenie kraju.

 

Na wystawie Województwa Podkarpackiego na Expo w Dubaju zaprezentowana zostanie praca artysty pn. „Podkarpacki Deskal Łukasiewicza”, dedykowana wielkiemu wynalazcy i naukowcowi, pionierowi przemysłu naftowego Ignacemu Łukasiewiczowi, który będzie narratorem i przewodnikiem po ekspozycji. Jak powstawała ta ciekawa praca, krok po kroku, można zobaczyć na krótkim filmie z realizacji deskalu.

Michał i Marcin Baryccy

Michał i Marcin Baryccy. Bracia bliźniacy. Bruneci z delikatnym zarostem. Jeden ubrany w czarną koszulę, drugi ma kraciastą niebieską marynarkę i granatową koszulę.

Ambasadorami niezwykłej strefy Podkarpackiego w Dubaju „Beksiński Multimedia Exhibition” są Michał i Marcin Baryccy. Wielcy miłośnicy prac niezwykłego artysty, będąc członkami Fundacji Beksińskiego, promują twórczość malarza Zdzisława Beksińskiego. Przez lata Fundacja zgromadziła dziesiątki godzin unikalnych materiałów video – osobiście nakręconych wywiadów z artystą i rozmów o sztuce i życiu. Te unikalne archiwalia również są wykorzystywane w produkcjach Fundacji promujących twórczość mistrza. Wspólnie z Muzeum Historycznym w Sanoku współtworzą m.in. wystawy multimedialne, wystawy obrazów czy koncerty „Świat Mistrza Beksińskiego”.

 

Na wystawie Podkarpacia w Dubaju zobaczyć będzie można specjalnie wyselekcjonowane prace tego wybitnego artysty: fotografie, fotomontaże, grafiki komputerowe i materiały multimedialne.

Łukasz Bis

Łukasz Bis. Łysy mężczyzna w okularach z czarnymi oprawkami. Ma szarą marynarkę i białą koszulę

Ambasadorem strefy „Gospodarka, Nauka, Technologia” jest Łukasz Bis – pełnomocnik Dziekana Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ds. rozwoju kierunku Grafika Komputerowa i Produkcja Multimedialna. Absolwent programu Master of Didactics (University of Groningen, Holandia, 2020), Executive Master of Business Administration (Wyższa Szkoła Menadżerska w Warszawie, 2019), Magister Informatyki i ekonometrii (specjalność Technologie internetowe sieci globalnych, WSIiZ w Rzeszowie, 2008), absolwent specjalnej ścieżki kształcenia Szkoła Liderów. Jego zainteresowania naukowe koncentrują̨ się między innymi wokół wirtualnej rzeczywistości, digitalizacji obiektów czy spacerów wirtualnych. Jest organizatorem popularnej konferencji „InternetBeta”, uznawanej w branży związanej z Internetem i nowymi technologiami za kultową.

 

Podczas wystawy Podkarpackie w Dubaju, w Strefie Gospodarka, Nauka i Technologia odwiedzający będą mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych skupionych w czterech obszarach tematycznych: „Przemysł Kreatywny”, „Customizacja i innowacja”, „Nauka i edukacja” oraz „Lotnictwo i jego przyszłość”. W prezentowanych panelach skupimy się na promocji podkarpackich firm, uczelni oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Marta Kraus

Marta Kraus. Kobieta z blond włosami do szyi. Ma koszulę z kołnieżykiem w granatowo-różowo-czarne paski.

Marta Kraus jest ambasadorką instalacji „Podkarpackie – Infinite Film Space”. Od 2016 roku stoi na czele Podkarpackiej Komisji Filmowej i Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Odpowiedzialna za koprodukcję nagradzanych w Polsce i na świecie filmów, m.in. „Zimnej wojny” w reż. Pawła Pawlikowskiego, „Bożego Ciała” w reż. Jana Komasy, „Ułaskawienia” w reż. J. J. Kolskiego czy „Eteru” w reż. Krzysztofa Zanussiego. Stworzyła i rozwija Podkarpacki Szlak Filmowy.

 

Od sześciu lat dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB. Inicjatorka programów edukacji filmowej młodego widza. Jurorka międzynarodowych festiwali dedykowanych kinu młodego widza (m.in. Szwecja, Indie, Czechy, Grecja). Doświadczona koordynatorka projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Z wykształcenia historyk sztuki, psycholog, rolnik.

Marcin Macuk

Marcin Macuk. Mężczyzna w czarnej kurtce i szarym t-shircie.

Marcin Macuk jest ambasadorem strefy „Dźwięki Podkarpacia”. Kompozytor, wokalista, producent i aranżer. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Autor muzyki do spektakli teatralnych, filmów fabularnych oraz seriali telewizyjnych. Członek zespołów Hey, Pogodno, Nosowska, Męskie Granie Orkiestra. Współpracował również z m.in. Moniką Brodką, Abradabem, Korą, Krzysztofem Zalewskim.

 

W 2008 r. został laureatem Fryderyka – za produkcję płyty „Hey MTV Unplugged”. W 2017 zaaranżował i wykonał wraz z Jerzym Rogiewiczem oraz zespołem Old Skull Hippie Combo koncert z polskimi przebojami sprzed lat w Filharmonii Szczecińskiej pt.: „Paprykarz Szczeciński i Oranżada”. Producent i współreżyser filmu dokumentalnego o słynnym podróżniku Aleksandrze Dobie pt.: „HAPPY OLO – pogodna ballada o Olku Dobie”.

 

Jest odpowiedzialny za oprawę muzyczną całego projektu „Podkarpackie na Expo w Dubaju”, którą skomponował inspirując się bogactwem tradycji i natury Podkarpacia.

Agata i Mateusz Matysiakowie

Agata i Mateusz Matysiakowie. Blond kobieta w beżowej garsonce i mężczyzna z siwymi, rozwianymi włosami i brodą. Ma na sobie granatową marynarkę i koszulę w kolorowe wzory.

Ambasadorami strefy „Natura” wystawy „Podkarpackie w Dubaju” są Agata i Mateusz Matysiakowie. Z twórczą pasją wspólnie realizują autorskie projekty fotograficzne, filmowe i wydawnicze. Zafascynowani Bieszczadami, wielbiciele i promotorzy Podkarpacia, na które wracają nieprzerwanie od kilkunastu lat, aby namiętnie uwieczniać życie nietuzinkowych mieszkańców, zarówno tych dzikich, skrzydlatych i kudłatych, jak również dwunożnych Przyjaciół „spod strzech”. Tradycjonaliści, miłośnicy tego, co zdrowe i autentyczne. Sentymentalni smakosze i wyznawcy natury prowadząc własną firmę. Autorzy wyjątkowego projektu poświęconego życiu wielkich podkarpackich drapieżników zaliczanych do tzw. Wielkiej Polskiej Piątki – niedźwiedzia, wilka, rysia, orła przedniego i bielika, których mianowali „Bieszczadzkimi Mocarzami”.

 

W ostatnich latach redagowali, ilustrowali, tworzyli lub współtworzyli liczne wystawy i multimedia oraz książki i albumy fotograficzne, w tym takie znane i nagradzane przedsięwzięcia jak: „Tropem leśnych Biesów” (2016), „Bagna są dobre!” (2017), „O drzewach, które wybrały Tatry” (2018) czy „Bieszczadzcy Mocarze” (2019). Z niezwykłymi pracami artystów można zapoznać się na stronie: https://fotomatysiak.smugmug.com/

Łukasz Szuba

Łukasz Szuba. Mężczyzna w średnim wieku w szarej marynarce i granatowej koszuli

Łukasz Szuba – społecznik i organizator. Od czasów szkoły średniej zaangażowany w wiele akcji społecznych oraz organizację różnorodnych międzynarodowych wydarzeń kulturalnych i związanych ze sportem motorowym. Podczas studiowania dwóch kierunków studiów na Politechnice Rzeszowskiej reprezentował studentów w wielu komisjach uczelnianych, przez 4 lata pełnił funkcję senatora Politechniki Rzeszowskiej i dwukrotnie wybierany był na przewodniczącego samorządu studenckiego PRz. Od 12 lat zaangażowany w działalność popularnonaukową i jej rozwój na terenie Podkarpacia.

 

Od 2012 roku z powodzeniem prowadzi Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która zachęca dzieci i młodzież do nauk ścisłych poprzez organizację nowatorskich programów edukacyjnych, wyspecjalizowanych międzynarodowych zawodów robotycznych i największych festiwali nauki w południowowschodniej części Polski. Doradca i ekspert w dziedzinie centrów nauki, wydarzeń popularnonaukowych. Na wystawie Podkarpacia w Dubaju będzie odpowiadał za Strefę Edukacyjną.