Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

System nGuard – powstrzyma cybernetyczne ataki

W 2020 roku aż 64 proc. polskich firm padło ofiarą cyberataku. Przestępczość w Internecie rośnie i stała się bardziej intratna niż handel narkotykami. Pandemia i praca zdalna nasiliła działania hakerskie. Pracownicy masowo korzystają z niezabezpieczonych połączeń i urządzeń w sieciach domowych.

– Dlatego opracowaliśmy system nGuard, który zapewnia maksymalne bezpieczeństwo – szyfruje przesył danych, chroni je w naszej chmurze i potrafi rozpoznać nowe zagrożenia. Prywatna osoba za abonament płaci tylko 10 zł miesięcznie – mówią właściciele spółki Nexet, innowacyjnej firmy z branży IT i telekomunikacji z Rzeszowa.

Firmę Nexet w 1998 roku założyło trzech studentów informatyki, tworzących obecnie jej zarząd: Tadeusz Olko, Andrzej Maciołek i Artur Wdowiarz. W ciągu 25 lat z „garażowej” spółki wyrosła ona na nowoczesne i dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo. Świadczy usługi telekomunikacyjne i w zakresie cyberbezpieczeństwa. Buduje sieci komputerowe, telekomunikacyjne i systemy monitoringu oraz ochrony. Obecnie firma zatrudnia ponad 20 osób – wysokiej klasy specjalistów ICT.

 

Szybki rozwój spółki nastąpił w momencie rozpoczęcia budowy sieci szerokopasmowych, najpierw bezprzewodowych, a potem światłowodowych.

 

– Zrealizowaliśmy sześć projektów dofinansowanych między innymi w ramach I Osi priorytetowej „Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. W latach 2012-2015 nasze sieci światłowodowe objęły 30 miejscowości w powiecie rzeszowskim i ropczycko-sędziszowskim. Obecnie zapewniamy ponad 6 tys. abonentów stabilny i szybki dostęp do Internetu, telewizji cyfrowej oraz telefonii stacjonarnej – mówi prezes Tadeusz Olko.

Obsługując klientów sieci szerokopasmowej, specjaliści Nexet obserwują, jak szybko wzrasta zagrożenie cyberatakami i przestępczością w Internecie.

 

– W grę wchodzi zarówno szpiegostwo gospodarcze, jak i szantaże, tzw. ataki ransomware, kiedy szyfrowany jest dostęp do systemu komputerowego, zapisanych w nim danych, a za klucz deszyfrujący przestępca żąda okupu. Niebezpieczna jest kradzież danych osobowych, ponieważ daje możliwość m.in. wyłudzenia kredytu na cudze nazwisko, czy sprzedaży danych w celu oferowania usług i produktów (spam, phising). Wprowadzenie w Unii Europejskiej Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) odpowiedzialnością za ich bezpieczeństwo obciąża każdego, kto jest ich dysponentem. Mimo to wciąż niewielki procent użytkowników Internetu chroni siebie i swoją firmę w wystarczający sposób – zauważa prezes Artur Wdowiarz.

Aby to robić skutecznie, nie trzeba zatrudniać w firmie specjalisty IT. O wiele tańsze jest skorzystanie z usług takich firm jak Nexet, zlecenie jej przygotowania i wdrożenia zasad cyberbezpieczeństwa.

 

– W tym celu opracowaliśmy system nGuard, który zapewnia kompleksową ochronę w korzystnej cenie. Abonament zaczyna się już od 10 zł miesięcznie dla osób prywatnych, a w przypadku podmiotów gospodarczych – firm, samorządów, organizacji – zależy od ich wielkości i zakresu wymagań. Usługa jest dostosowana indywidualnie do każdego klienta i jego potrzeb – dodaje Andrzej Maciołek.

 

System nGuard obejmuje cały pakiet usług związanych z bezpieczeństwem urządzeń informatycznych podłączonych do Internetu. Chroni przed zagrożeniami i atakami z sieci. W jego skład wchodzi m.in.: zapora sieciowa, oprogramowanie antywirusowe, prywatna wirtualna sieć do połączeń zdalnych z macierzystą firmą, filtrowanie adresów URL, kontrola aplikacji i ruchu SSL, ochrona przed wyciekiem danych. Nexet zabezpiecza urządzenia końcowe i połączenia telefonii cyfrowej. Oferuje także dozór pomieszczeń – zapis obrazu z kamer wysyłany jest do chmury na serwerach Nexet. Spółka posiada bowiem dwa redundantne centra przetwarzania danych – w Rzeszowie i Trzcianie, co zapewnia wysokiej klasy bezpieczeństwo przechowywanych danych i gwarancję ciągłego dostępu do nich.

– Nasze rozwiązanie pozwala na stworzenie bezpiecznego tunelu komunikacji pomiędzy smartfonem, laptopem, komputerem stacjonarnym a serwerem plików, na którym znajdują się dane firmy czy prywatne. Możemy z dowolnego miejsca połączyć się z siecią firmową i bezpiecznie pracować, nie obawiając się, że ktoś nas podsłucha, wykradnie informacje. Zakres ochrony jest nieporównywalny z tym, jaki dają standardowe systemy cyberbezpieczeństwa- tłumaczy Tadeusz Olko.

Co ważne, system nGuard wykorzystuje mechanizmy uczenia maszynowego. Dzięki temu rozpoznaje także pojawiające się nowe zagrożenia, analizując sposób działania aplikacji i wykrywając anomalie w ich działaniu. Dzięki temu potrafi blokować wirusy, których inne programy antywirusowe jeszcze nie wykrywają.

 

– Za innowacyjne działania nasza firma otrzymała już wiele nagród i wyróżnień, wśród nich Diament Forbes’a – I miejsce w województwie podkarpackim w 2017 roku – podkreślają szefowie spółki Nexet.