Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Poznaj podkarpackie firmy

Wszystkie przedstawione przedsiębiorstwa łączy działanie na Podkarpaciu, innowacyjność, zatrudnianie mieszkańców regionu i wspólny rozwój. Dotyczy to zarówno tych niewielkich wyspecjalizowanych firm, dla których Podkarpacie jest domem, jak i przedsiębiorstw, które tu powstały, by następnie rozwinąć skrzydła na świat. Przeczytacie także o światowych gigantach, którzy na Podkarpaciu otworzyli swoje filie.

Inteligentne specjalizacje Województwa Podkarpackiego to obszary szczególnie rozwijane i wpierane. Mają szczególne znaczenie ze względów gospodarczych i rozwojowych. Województwo Podkarpackie posiada cztery inteligentne specjalizacje: lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja oraz informacja i telekomunikacja.

 

Najważniejszym zadaniem podczas realizacji tego projektu było pokazanie innowacyjnych firm, doskonale działających i sprawnie się rozwijających, wpisujących się w obszar inteligentnych specjalizacji. Wybierając je, zwracaliśmy szczególną uwagę nie tylko na ich wielkość, dochody, czy ilość zatrudnianych pracowników, ale przede wszystkim na to, jakie wartości reprezentują i na fakt, że ich umiejscowienie na Podkarpaciu nie jest przypadkowe.

 

Wszystkie przedstawione przedsiębiorstwa łączy działanie na Podkarpaciu, innowacyjność, zatrudnianie mieszkańców regionu i wspólny rozwój. Dotyczy to zarówno tych niewielkich wyspecjalizowanych firm, dla których Podkarpacie jest domem, światowych gigantów, którzy na Podkarpaciu otworzyli swoje filie, jak i przedsiębiorstw, które tu powstały, by następnie rozwinąć skrzydła na świat.

 

Faktem jest, iż Podkarpacie to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu. Czy to ze względów geograficznych czy środowiskowych. Mamy tu Dolinę Lotniczą, wyspecjalizowane klastry, zrzeszające przedstawicieli konkretnych branż i wzajemne wsparcie. Park Naukowo-Technologiczny i Specjalne Strefy Ekonomiczne. Mamy tu również piękne i czyste ekologicznie tereny, doskonałe do odpoczynku, a tym samym rozwoju turystyki.

 

Wszyscy nasi rozmówcy- przedstawiciele firm, podkreślają jak ważna dla ich działalności i rozwoju jest lokalizacja: bliskość Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, oraz łatwy dostęp do sieci autostrad i dróg ekspresowych. Cenią dobry dostęp do funduszy unijnych, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i współpracę z rzeszowskimi uczelniami.

Poza czynnikami ekonomicznymi, bardzo istotna staje się też jakość życia mieszkańców. Podkarpacie zapewnia wolniejsze tempo życia, nie ograniczając przy tym możliwości rozwoju, ceni wartości rodzinne, celebrowanie życia i daje możliwości wypoczynku, a piękno bieszczadzkiej przyrody porywa nie tylko miłośników gór.

 

Czy nie jest to więc właściwe miejsce do rozwoju i prowadzenia firmy?

 

Zachęcamy do obejrzenia filmów i przeczytania artykułów na temat przedsiębiorstw, które działają na Podkarpaciu, bo prawdziwe historie są najlepszą inspiracją do działania.

 

Poznaj historie podkarpackich firm

Projekt