Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Czarne złoto z Dębicy

Firma Oponiarska Dębica S.A. to zakład z tradycjami. Jak w przypadku wielu dużych firm na Podkarpaciu, początek związany jest z decyzją przedwojennego polskiego rządu o powstaniu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Oficjalne uruchomienie zakładu, z udziałem ówczesnego wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, miało miejsce 4 kwietnia 1939 roku. Zakład produkcyjny w Dębicy jest dziś jedną z największych fabryk opon w Europie, a marka z powodzeniem sprzedaje swoje produkty na całym świecie.

Fabryka ogumienia w Dębicy była jedną z najważniejszych inwestycji COP. Firma pod nazwą Fabryka Gum Jezdnych „Stomil” niemalże w całości przeznaczała swoją produkcję na potrzeby armii. Plany rozwoju zakładu pokrzyżowała wojna, ale wkrótce po jej zakończeniu fabryka zaczęła na nowo się rozwijać, by w kolejnych latach ugruntować swoją pozycję na rynku polskim i zagranicznym.

 

Ważny moment w rozwoju dębickiej fabryki nastąpił w 1995 roku. Strategicznym inwestorem zakładu został The Goodyear Tire & Rubber Company, obejmując większościowy pakiet akcji. Amerykański koncern w ciągu kolejnych 24 lat zainwestował w Dębicy kilkaset milionów złotych. Dzięki temu dębicka firma oponiarska stała się jedną z największych i najnowocześniejszych na świecie, a sama marka „Dębica” zyskała globalny zasięg w przemyśle motoryzacyjnym. Z linii produkcyjnych Dębicy schodzą obecnie zaawansowane technologicznie opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych wiodących marek takich jak Dębica, Goodyear, Dunlop, Fulda oraz Sava. Wiele z nich dzięki swoim parametrom oraz rozmiarom jest dedykowana do stale rosnącego segmentu premium. Część produkcji trafia także na pierwsze wyposażenie najbardziej rozpoznawalnych marek aut na świecie.

 

– Cieszę się, że jesteśmy jednym z największych pracodawców regionie i poprzez swoją działalność wspieramy rozwój gospodarczy Podkarpacia, angażując się jednocześnie w liczne aktywności na rzecz lokalnej społeczności. Nasze wieloletnie doświadczenia w połączeniu z nowoczesnym podejściem i najwyższymi standardami zarządzania pozwalają pozytywnie patrzeć na dalszy rozwój naszego zakładu – mówi Leszek Szafran, prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Do długiej listy ostatnich sukcesów Firma Oponiarska Dębica S.A. może dopisać drugie miejsce w grupie 10. największych przedsiębiorstw Podkarpacia pod względem wielkości zatrudnienia w 2019 r., trzecią lokatę wśród podkarpackich spółek według kapitalizacji giełdowej na koniec 2019 r. i 2018 r., oraz wysokie miejsca w „Złotej Dziesiątce” największych przedsiębiorstw według udziału eksportu w sprzedaży w 2019 r. i najzyskowniejszych firm Podkarpacia w 2019 roku.

 

– Bardzo nas cieszą kolejne wysokie miejsca w Złotej Setce – rankingu dziennika Nowiny, ponieważ potwierdzają one, że wysiłek, który wkładamy w naszą codzienną pracę przynosi zauważalne efekty. Zbudowaliśmy markę, która jest kojarzona z wysoką jakością, ale też wspaniałą, wieloletnią tradycją oponiarską, z której jesteśmy bardzo dumni. To szczególnie ważne teraz, w dynamicznie zmieniających się realiach rynkowych, związanych z pandemią koronawirusa – powiedział Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Projekt