Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Spływy pontonowe na Sanie

San jest jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce, a spływ jej wodami to wspaniały pomysł na spędzenie wolnego czasu i aktywny odpoczynek na łonie natury.

San jest prawobrzeżnym dopływem Wisły. Jego długość wynosi ponad 457 km. Na górnym odcinku – 54 km jego koryta stanowi granicę między Polską a Ukrainą. W Bieszczadach utworzono na Sanie dwa sztuczne zbiorniki wodne: Jezioro Solińskie i Jezioro Myczkowskie.

Wbrew powszechnej opinii i temu co często oglądamy w telewizji,  spływy pontonowe przeznaczone są właściwie dla każdego! Niezależnie od wieku, kondycji, sprawności fizycznej, każdy może czuć się całkowicie bezpiecznie. W stabilnych i niewywrotnych pontonach bez problemu jesteśmy w stanie odpocząć, podziwiać widoki czy fotografować podkarpacką przyrodę.

Grupa osób na pontonie płynie szeroką rzeką. Zdjęcie z pontonu.

Spływy pontonowe to atrakcja zarówno dla młodych jak i starszych.
Fot. Michał Bosek

Standardowo spływy rozpoczynają się w Sanoku, nieopodal Muzeum Budownictwa Ludowego. Jego długość zależy od wybranego wariantu. Najkrótszy kończy się w Lisznej i trwa około 1.5h-2h. Po drodze warto zrobić przerwę by zwiedzić Cerkiew w Międzybrodziu. Jest to wariant najtańszy, ale zarazem idealny dla najmłodszych by zarazić ich przygodą.

 

Zainteresowani dłuższą zabawą mogą popłynąć do Mrzygłodu. Jest to wariant bardziej wymagający i dłuższy. Sam spływ trwa około 3h. Warto poświęcić chwilę na zwiedzenie Mrzygłodu – rynku z przełomu XIX i XX wieku, w charakterystycznym, miejskim, układzie przestrzennym.

Kamienny grobowiec w kształcie piramidy. W tle budynek murowanej cerkwi.

Grobowiec w kształcie piramidy przy cerkwi w Międzybrodziu.
Fot. Krzysztof Zajączkowski

Grupy zorganizowane mogą po wcześniejszych ustaleniach zmodyfikować trasę. Przy organizacji spływu należy mieć na uwadze poziom wody. Ta zasada dotyczy szczególnie górnego odcinka rzeki, który w okresie letnim często jest zbyt płytki. Przed planowanym wyjazdem warto wcześniej skontaktować się z organizatorem i sprawdzić prognozę pogody.

 

Bez względu na to czy wybieramy się w góry, czy na spływ pontonowy, warto zadbać o odpowiedni ekwipunek. Podstawowe wyposażenie: ponton, pagaje, kamizelki ratunkowe oraz kaski dostarcza organizator. Od nas zależy cała reszta. Podczas spływu przyda się nakrycie głowy chroniące od słońca, krem do opalania, lekkie buty, np. sandały, buty wodne, woda, coś do jedzenia, kurtka lub poncho chroniące od deszczu, wodoodporny pokrowiec na telefon i dokumenty.

Grupa osób na kilku pontonach płynie środkiem szerokiej rzeki.

Spływ pontonowy na Sanie.
Fot. Michał Bosek

W celu ustalenia trasy i organizacji spływu należy skontaktować się wcześniej z organizatorami – biurami działającymi na terenie Bieszczad, m.in.: Zielony Ponton, Sanlis – Usługi Turystyczne, Biuro Podróży Dzikie Bieszczady.