turystyka

5 powodów, by odwiedzić Bieszczady jesienią

Prawdziwa, złota polska jesień kojarzy nam się z festiwalem kolorów, gdzie dominują odcienie żółci, rudego, brązów czy czerwieni. Takie widoki okraszone delikatnym słońcem zachęcają nas do spacerów i wędrówek po Bieszczadach.

Zamglone szczyty górskie przyciągają co roku rzesze turystów. Najbardziej popularnym kierunkiem są Bieszczady – mimo iż zachwycają one o każdej porze roku, to jednak w okresie jesiennym wyglądają niezwykle, mieniąc się całą paletą barw. Dlaczego właśnie warto wybrać się w Bieszczady jesienią? Co wyjątkowego jest w Bieszczadach? Podpowiadamy w poniższym artykule.

 

Rzuć wszystko i wybierz się w….

Popularnym miejscem, w które warto wybrać się jesienią jest Tarnica, będąca najwyższym szczytem Bieszczadów (1346 m n.p.m.) i znajdująca się w Koronie Gór Polskich. Co roku odwiedzają ją setki turystów. Ze szczytu można podziwiać panoramę składającą się z innych wierzchołków górskich, które zlokalizowane są nie tylko po polskiej stronie, ale również na Ukrainie. Sama trasa na Tarnicę jest szczególnie malownicza, prowadzi ona bowiem przez lasy, a później zielone połoniny.

 

Innym, dość często wybieranym kierunkiem jest Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.) – ten szlak potrafi rozkochać w sobie niemal każdego, to jedna z najpiękniejszych tras, które warto przemierzyć jesienią. To również odpowiednia trasa dla początkujących albo dla rodzin z dziećmi. Dla osób, które chciałyby przemierzać mało uczęszczane szlaki na uwagę zasługuje ponad 30-kilometrowy odcinek Komańcza – Cisna. Aby go przemierzyć, potrzeba na to całego dnia. Trasa wiedzie w większości przez dziki las, dlatego jest ona wskazana szczególnie dla osób, które są koneserami i posiadają już doświadczenie.

Jesienią drzewa w Bieszczadach mienią się kolorami

Jesienna mozaika w Bieszczadach

Fot. Wiktor Baron

Dlaczego warto wybrać się w Bieszczady jesienią? 5 ważnych powodów

 

1. W Bieszczadach jesienią zachwyca nas paleta barw, pokrywająca góry. Najbardziej urokliwe są doliny oczadziałe mgłą i mieniące się w odcieniach słońca. Górskie zbocza porastają bukowe drzewostany, które potrafią zauroczyć niemal każdego, ponieważ to właśnie w tym okresie ich liście przyjmują różne odcienie.

 

2. Kolejnym ważnym punktem jest bez wątpienia spokój i cisza, ponieważ na szklakach jest zdecydowanie mniej turystów. Z powodzeniem możemy rozkoszować się naturą i doceniać uroki otaczającej naszej przyrody. Często w sezonie – kiedy szlaki są oblegane – nie możemy w spokoju nacieszyć się otaczającą nas aurą. Miłośnicy górskich wędrówek to właśnie jesienią wyjeżdżają w góry, doceniając właśnie spokój na szlaku.

 

3. Co prawda jesień obfituje w zdecydowanie niższe temperatury, ale nie występują w tym sezonie burze ani inne zawirowania atmosferyczne, więc możemy czuć się w miarę bezpiecznie na szlaku. Warto jednak pamiętać, by zanim wyruszymy w trasę, sprawdzić pogodę. Należy też zabrać ze sobą termoaktywną odzież i koniecznie termos z herbatą. Istotne jest to, by wyposażyć się także w odpowiednie obuwie, ponieważ szklaki mogą być niekiedy śliskie i zabłocone.

 

4. Im mniej turystów na szlaku, tym ceny są również znacznie bardziej atrakcyjniejsze niż te w sezonie. Z większą łatwością można zarezerwować nocleg w dobrej cenie, nawet z dnia na dzień. To samo dotyczy obiektów gastronomicznych, w których ceny są zdecydowanie niższe.

 

5. Bieszczadzkie lasy obfitują skarby natury. Szczególnie jesienią najbardziej pożądane są grzyby. Trzeba jednak podczas grzybobrania szczególnie uważać na niedźwiedzie, które są szczególnie aktywne o tej porze roku ze względu na zbieranie “masy” na zimę.

Rezerwat przyrody Sine Wiry

Rezerwat przyrody Sine Wiry to popularny cel jesiennych wędrówek

Fot. Wiktor Baron

„Jesienią góry są najszersze”… 

 

Każdy, kto wybierze się w Bieszczady o tej porze roku już zawsze tam wraca. Jest coś magicznego i magnetycznego w tym miejscu. Jeśli zatem jeszcze nigdy nie miałeś okazji na górskie wędrówki po Bieszczadach w sezonie jesiennym, to teraz jest na to odpowiednia pora, by nacieszyć się właśnie widokami, które zapierają dech w piersiach. Dodatkowo Bieszczady mają również wiele do zaoferowania poza górami, więc warto to uwzględnić przy planowaniu dłuższej wycieczki i odwiedzić inne miejsca.

 

Jeśli spodobały Ci się zdjęcia z tego artykułu, zobacz galerię Bieszczady 

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast