Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

5 najbardziej malowniczych punktów widokowych na Podkarpaciu

1. Polańczyk

Polańczyk to wypoczynkowo-uzdrowiskowa miejscowość położona na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Jeśli chcecie zobaczyć znane z piosenki „Zielone wzgórza nad Soliną” wybierzcie się na wzniesienie Sawin (516 metrów n.p.m.), gdzie znajduje się punkt widokowy z którego rozpościera się panorama Bieszczadów Wysokich, Jeziora Solińskiego i okolicznych miejscowości. Do głównych zabytków Polańczyka należy cerkiew pw. św. Paraskewy z ikoną Matki Boskiej z Łopienki.

Panorama Jeziora Solińskiego z punktu widokowego w Polańczyku

Jezioro Solińskie. Fot. Michał Bosek

2. Zagórz

Niecałych 26 km od Polańczyka znajduje się miejscowość Zagórz, położona jest na Pogórzu Bukowskim, nieopodal ujścia Osławy do Sanu. Największą atrakcją miasta są ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Historia klasztoru sięga XVIII wieku – wzniesiono go na wzgórzu Mariemont (345 metrów n.p.m.) w zakolu rzeki Osławy. Kilka lat temu na szczycie odrestaurowanej wieży zbudowano 22-metrowy taras widokowy.

Widać z niego panoramę Zagórza, zakole Osławy, Góry Słonne, a przy dobrych warunkach pogodowych także Bieszczady Zachodnie.

Ruiny Klasztoru w Zagórzu. Na wieży znajduje się punkt widokowy z którego można podziwiać okolicę.

Zagórz. Ruiny późnobarokowego kościoła i warownego klasztoru oo. Karmelitów Bosych z XVIII w.
Fot. Krzysztof Zajączkowski

3. Liwocz

Popularnym miejscem wycieczek jest także punkt widokowy na szczycie Liwocz (562 m.n.p.m). Na najwyższym wzniesieniu Pogórza Ciężkowickiego znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju oraz wieża widokowa, którą wieńczy 18-metrowy, stalowy krzyż.

Z tarasu widokowego rozpościera się widok na Bieszczady, w tym m.in. Połoninę Wetlińską, Beskid Niski, Beskid Sądecki i Pogórze Karpackie.

Punkt widokowy na gorze Liwocz.

Punkt widokowy na szczycie góry Liwocz.

Fot. Fotoacc

4. Korbania

Interesującym miejscem jest szczyt Korbania, na którym od 2014 roku można wejść na 6-metrową drewnianą wieżę widokową. Położona w Bieszczadach Zachodnich, w paśmie Łopiennika i Durnej, liczy 894 metry n.p.m. Przez Korbanię przebiega północna granica Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajoznawczego.

Z punktu widokowego rozpościera się piękna panorama z Jeziorem Solińskim, Połoniną Wetlińską i Pasmem Otrytu.

Panorama z wieży widokowej na Korbani

Panorama z drewnianej wieży widokowej na szczycie Korbani.
fot. Krzysztof Zajączkowski

5. Dwernik Kamień

Dwernik Kamień – po dziś można na szczycie tej góry dostrzec okopy z I wojny światowej. Jest to miejsce, z którego widać Połoninę Caryńską, Wetlińską, Łopiennik czy Tarnicę.

Położony niedaleko Dwernika i Nasicznego, Dwernik Kamień nazwę tę przyjął dzięki austriackim kartografom, natomiast latami był nazywany przez mieszkańców Magurą Kamieniem (od skalistego wierzchołka). Dwernik Kamień (niegdyś Holica, mierzy 1004 metrów n.p.m.). Usytuowany tam punkt widokowy jest jednym z najbardziej malowniczych na Podkarpaciu.

Punkt widokowy na Dwerniku-Kamień. Szczyt góry ze skałkami, w odali górski krajobraz

Widok z Dwernika-Kamienia.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Najbardziej malownicze punkty widokowe na Podkarpaciu (mapa)