Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Legendarne zamki, pałace i dwory

Legendarne zamki, pałace i dwory

Niewiele pałacowych wnętrz w Polsce zachowało ów przepych wyczuwany przy każdym stąpnięciu po zdobionych intarsjami drewnianych posadzkach Zamku w Łańcucie. Dawna rezydencja hrabiów Potockich to jedna z najwspanialszych budowli, jakie przypominają świetność związanych z Podkarpaciem magnackich rodów – Lubomirskich, Sapiehów, Czartoryskich, Tarnowskich czy Krasickich. Od Dukli po Narol, od Krasiczyna po Baranów Sandomierski biegną turystyczne szlaki tropem zamków, pałaców i szlacheckich dworów. O wielu krążą legendy.

Biblioteka zamkowa w stylu angielskim

W Muzeum-Zamku w Łańcucie znajduje się przepiękna biblioteka. Fot. Michał Bosek

Gdyby nie zmieniająca się architektoniczna moda, do dziś można by podziwiać w całej okazałości królewskie warownie w Przemyślu i Sanoku. Wystawione przez Kazimierza Wielkiego zmieniły jednak pierwotny gotycki styl na renesansową formę. Gotykiem pachną za to ruiny średniowiecznego zamku Kamieniec na skale w Odrzykoniu. To w nim rozegrał się spór, który Aleksander Fredro opisał w „Zemście”. Równie stare są pozostałości zamku na górze Sobień czy w Sośnicy. Ten ostatni spustoszył i ograbił słynny Diabeł Łańcucki, jak nazwano Stanisława Stadnickiego, XVII-wiecznego awanturnika, którego duch ponoć wciąż w Łańcucie straszy.

Opis filmu dla osób niedowidzących: Film składający się z wolno przesuwających się zdjęć ukazujących podkarpackie zamki i pałace.  W tle brzmi spokojna, nastrojowa muzyka grana na fortepianie.

W panteonie majętnych szlachciców Podkarpacia takich jak on zapisało się jednak niewielu. Są za to mecenasi sztuki, jak chociażby hrabia Feliks Antoni Łoś, zdolny polityk czasów króla Augusta Poniatowskiego, który zapierającą dech w piersiach siedzibę rodu wybudował w Narolu koło Lubaczowa. Znać w niej rękę włoskiego architekta, podobnie jak w przypadku renesansowych krużganków Zamku w Baranowie Sandomierskim, zwanego „małym Wawelem”. Zobaczyć też warto pałac w Przecławiu i Sieniawie, Tyczynie i Mielcu, czy otoczony warownym murem rzeszowski Zamek. Kunszt budowniczych zachwyca podobnie jak uroda dworskich parków. Te wokół wspaniałych zamków w Krasiczynie, Dubiecku, czy Dukli kryją majestatyczne aleje i kilkusetletni starodrzew. Jednak najstarszy dąb – 700-letni Józef – stoi nie przy pałacu, ale obok dworu Mycielskich w Wiśniowej. Szlacheckie dworki co rusz witają podróżnych przemierzających Podkarpacie. Nie wszystkie można zwiedzić, a niektóre po prostu trzeba! Jak dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu – podarowany autorce „Roty” przez rodaków, w którym mieści się muzeum poetki.

 

Podkarpackie rezydencje czekają – dać się skusić legendzie!

Zdjęcia z naszego instagrama

Poniedziałki mają jedną wadę - są zdecydowanie za często.

Aby umilić Wam start w nowy tydzień przygotowaliśmy zdjęcie dziedzińca zamku w Baranowie 💚☺️

A na naszym Facebooku czeka panorama 360 🙂

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #zamek #castle #maływawel #baranow #zamekwbaranowie #sky #wakacje #urlop #lato

Fot. Michał Bosek
...

388 2

Zamek w Krasiczynie 💚

Reposted from @marcinmistak

#castle #zamekwkrasiczynie #podkarpackie #podkarpacie #lovepodkarpackie #spring #green #sky #clouds #bridge #photooftheday #poland #zamek #widok #wiosna #zieleń #obłoki #fotografia #krasiczyn #polska
...

525 7

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

To XIV wieczna warownia obronna położona na skalnym wzgórzu na wysokości 452 m n.p.m. Obiekt powstał za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany.

Przetrwał najazdy Tatarów, Wołochów. Podupadł i stracił na znaczeniu dopiero na skutek działań wojennych toczonych na ziemiach polskich w XVII wieku. Pierwszych zniszczeń dokonali Szwedzi, później zaś wojska Rakoczego plądrując okolicę osłabiły i tak już zniszczone mury. W XIX wieku opisywał go w swojej komedii „Zemsta” hrabia Aleksander Fredro.

Odwiedzając zamek Fredry warto wybrać się na spacer do pobliskiego rezerwatu przyrody Prządki. Prowadzi do niego przyjemna i łagodna ścieżka dydaktyczna. Sam rezerwat zachwyca nietypowymi skałami o przedziwnych kształtach i rozmiarach. Skalne tarasy, wąskie przesmyki i labirynty są frajda nie tylko dla dzieci!

Fot. Michał Bosek

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #odrzykoń #kamieniec #zamek #fredro #historia #wiosna #urlop #weekend #zamekwodrzykoniu #góry
...

551 4

Lesko. Wszystkie pory roku na jednym zdjęciu 😊💚

Jego autorem jest @szymonmuszanski_photography 👏📸

"Wiosna zagląda w doliny, na szczytach połonin ostatki śniegu przypominają o ostatnich sześciu miesiącach lodowego pustkowia. Pośród lasów na wzgórzu widać zamek 👑 rodziny Kmitów w Lesku, a to wszystko na tle naszych ulubionych Bieszczadów.
Wiosna!🌿 Nie mogłem się tego doczekać".

Reposted from @szymonmuszanski_photography

#lovepodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #lesko #wiosna #zamek #zamekwlesku #las #gory #góry #bieszczady #przyroda #natura #wgorachjestwszystkocokocham
...

654 6

Cokolwiek teraz robicie, czas na przerwę. Zabieramy Was do Krasiczyna!
Przekonajcie się dlaczego warto wpaść tu wczesną wiosną 😌💚

Zamek w Krasiczynie otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków w Polsce. Najstarsze założenia pamiętają XVII wiek. Już wtedy obok rezydencji Krasickich rozciągały się ogrody zwane „Zwierzyńcem”.

Współczesne rozplanowanie i układ roślin park zawdzięcza inwencji i pasji podróżniczej rodziny Sapiehów. Oni też wprowadzili zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin swoich dzieci – dębu dla syna i lipy dla córki. Na obszarze 14,5 ha rośnie ponad 200 gatunków drzew i krzewów z całego świata, w tym platan klonolistny oraz piękny okaz miłorzębu dwuklapowego. Według lokalnej tradycji trzykrotne przejście wokół wiekowego miłorzębu zapewnia spełnienie najskrytszych marzeń 🙂

Na naszym Facebooku czeka na Was panorama 360 z pomostu widocznego na zdjęciu 🙂

Byliście już w Krasiczynie?

Fot. Michał Bosek

#Lovepodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #krasiczyn #zamek #zamekwkrasiczynie #architektura #niebo #sky #noc
...

417 4

Zamek w Łańcucie przyprószony śniegiem 💚

Muzeum-Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomicie zachowanych wnętrz mieszkalnych, unikalnej kolekcji pojazdów konnych, oranżerii, storczykarni ze wspaniałą kolekcją storczyków i starego malowniczego parku w stylu angielskim.

Które pomieszczenia uznawane są za najpiękniejsze? Jakie filmy nagrywano w zamku?
Jakie atrakcje na Was czekają? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule 🙂⤵
https://podkarpackie.eu/turystyka/muzeum-zamek-w-lancucie/

#LovePodkarpackie #podkarpacie #zamek #zamekwłańcucie #Łańcut #polska #zima #śnieg #dronephotography

Fot. Tadeusz Poźniak
...

642 5
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast