turystyka

Magurski Park Narodowy

Powstanie Magurskiego Parku Narodowego

Pierwsza koncepcja objęcia ochrony fragmentu Beskidu Niskiego została opracowana już w 1975 roku. Jednak dopiero 12 lat później, w 1987 roku Zakład Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych PAN zaproponował utworzenie Magurskiego Parku Narodowego. Powołanie parku do życia poprzedzone było opracowaniem szczegółowego projektu i negocjacjami z władzami samorządowymi gmin na terenie których tworzono Park. Proces był długotrwały, ale Magurski Park Narodowy zaczął swoją działalność 1 stycznia 1995 roku, ostatecznie obejmując swoim zasięgiem górne dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej.

Samotna wędrówka w Magurskim Parku Narodowym. fot. Krzysztof Zajączkowski

Samotna wędrówka w Magurskim Parku Narodowym.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Położenie Parku i jego zasięg

Magurski Park Narodowy chroni przede wszystkim unikatowy w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Park objął swoimi granicami centralną – reprezentatywną część Beskidu Niskiego.

Pod względem administracyjnym Magurski Park Narodowy położony jest w obrębie 7 gmin i 2 województw. Zdecydowana większość (90%) jego powierzchni leży w województwie podkarpackim, na obszarze 5 gmin: Dębowca, Krempnej, Nowego Żmigrodu, Osieku Jasielskiego oraz Dukli. Jedynie północno – zachodni fragment terenu Parku należy do 2 gmin województwa małopolskiego.

Cerkiew w Światkowej Małej w Beskidzie Niskim. fot. Krzysztof Zajączkowski

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła z 1762 r. w Świątkowej Małej.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Co w trawie Magurskiego piszczy?

Teren Magurskiego Parku Narodowego chroni bogaty świat roślinny i zwierzęcy., jeden z najbogatszych w rejonie całych Karpat. Najliczniejszą grupę stanowią owady, do których należy zaliczyć przede wszystkim motyle(86 gatunków) i trzmiele 21 gatunków.

Występuje tu blisko pięćdziesiąt różnych gatunków ssaków, między innymi rysie, jelenie, dziki, kuny leśne oraz sto sześćdziesiąt gatunków ptaków , w tym: orliki krzykliwe, puszczyki, sowy, myszołowy zwyczajne, trzmielojady, bociany czarne oraz derkacze.

 

Orlik krzykliwy  w logo Parku Magurskiego

W logo Parku znajduje się orlik krzykliwy, który w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.  W Parku Magurskim gniazduje ponad 20 par, co daje jedno z największych zagęszczeń w Polsce. Jednym ze sposobów ochrony tego gatunku jest zapobieganie śmierci drugiego pisklęcia. Często zdarza się, że orliki wypychają z gniazda słabsze młode. Wtedy pracownicy przenoszą pisklę do gniazda innego ptaka np. myszołowa, utrzymywanego w sztucznej hodowli.

Orlik krzykliwy. fot. Michał Kut

Orlik krzykliwy.
fot. Michał Kut

Turystyka w odludnym terenie

Tereny Magurskiego Parku Narodowego są idealnym miejscem dla turystów pragnących odpocząć od zgiełku i tłumów. Tutaj turystyka ma inny wymiar, gdzie można spokojnie obcować z przyrodą sam na sam. Wrażenie przebywania w dzikim, odludnym terenie potęgują ślady wielu opuszczonych wsi, miejsca, które dawniej tętniły zżyciem, a po których pozostały jedynie kamienne przydrożne krzyże, a czasami także cerkwiska czy cmentarze.

Przez magurski park przebiega 85 km tras pieszych oraz 10-kilometrowy odcinek transbeskidzkiego szlaku konnego. Park najlepiej zwiedzać pieszo. Krempna, Bartne i Folusz są najdogodniejszymi punktami wypadowymi do pieszych wycieczek. Łączy je dość gęsta sieć oznakowanych szlaków, a na trasach wędrówki można napotkać różne ciekawostki przyrodnicze i historyczne.

Beskid Niski. Cmentarz pozostały po miejscowości Żydowskie. fot. Krzysztof Zajączkowski

Beskid Niski. Cmentarz pozostały po miejscowości Żydowskie.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Co warto zobaczyć w rejonie Magurskiego Parku Narodowego?

  • Głaz narzutowy z epoki polodowcowej, zwany Diablim Kamieniem oraz rezerwat Kornuty.
  • Zabytki architektury sakralnej – murowana cerkiew w Polanach, drewniane świątynie w Krempnej, Kotani, Świątkowej Wielkiej i Małej.
  • Ośrodek edukacyjny im. Jana Szafrańskiego Magurskiego Parku Narodowego wraz
    z Muzeum Przyrodniczym.
  • Zgrupowania skałek w obrębie Góry Zamczysko w rejonie Mrukowej oraz Wodospadu Magurskiego nad Foluszem
  • Kościółek kamienny w Hucie Polańskiej
  • Odnowione cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej w Krempnej, Woli Cieklińskiej, Ożennej czy Grabiu.
  • Mogiła 1250 Żydów zamordowanych przez Niemców w 1942 r. na przełęczy Hałbów.
  • Biegacze również znajdą propozycje biegów dla siebie, m.in. Bieg Beskidnika czy Ultramaraton Magurski.
Kościół w Hucie Polańskiej, odbudowany w 50. rocznicę zniszczenia

Kościół w Hucie Polańskiej, odbudowany w 50. rocznicę zniszczenia,
“poświęcony mieszkańcom tej ziemi i poległym w czasie wojen”.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Cmentarz wojenny nr 4 z I Wojny Św. w Grabiu. fot. Krzysztof Zajączkowski

Cmentarz wojenny nr 4 z I Wojny Św. w Grabiu.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Parki narodowe powołano dla wszystkich ludzi, aby chroniły najcenniejszy skarb: zabytki przyrody i unikalne miejsca życia dzikich zwierząt. Dlatego warto pojechać i zobaczyć na własne oczy cuda natury Magurskiego Parku Narodowego lub Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

#ZostańWDomu i #OdkrywajPodkarpackie 📷
Dzisiejsze odkrywanie zawdzięczamy @piotrpichetamphotographer i fotografii, na której uwiecznił wschód słońca na wierzchołku Wysokie 657 m. w Magurskim Parku Narodowym. Beskid Niski. Gratulujemy i pozdrawiamy 🖐🖐🖐
.
#lovePodkarpackie #beskidniski #beskidniskisercubliski #podkarpackie #magurskiparknarodowy #magurskie_wyprawy #poranekwgorach #porannewędrówki #poranekidealny #wschod #wschódsłońca #fotografiajesienna #fotografiakrajobrazowa #mountainphotography #beskids #wgórachjedtwszystkocokocham
@magazyn_z_beskidu_niskiego @lemkowyna @polskanaweekend @polskiekrajobrazy @polskie_parki_krajobrazowe @polandbestplaces @polandwanders @polandsights #regrann
...

270 2

#Repost @katarzyna_pec (@get_repost)
・・・
#chyrowa #podkarpacie #beskidniski #beskid #lemkowyna #nikon #poland #church #orthodoxchurch #architecture #winter #sun #sunnyday #nature #building #old #history #travel #explore #discover #instagram #instagood #passionpassport #justgoshoot #discoverworld #worldtravelbook #lovepodkarpackie
...

302 4

Są takie dni, kiedy nie chce się wychodzić z domu. A tym bardziej zabierać ze sobą aparatu. Na dowód, że jednak warto, zobaczcie nastrojowe zdjęcie autorstwa Adama Krzykwy. Na fotografii cerkiew Kosmy i Damiana w Kotani w Beskidzie Niskim, zanurzona w zimowej śnieżycy. Piękna, nieprawdaż?

#LovePodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #beskidniski #beskidy #sercubliskibeskidniski #podkarpaciejestpiękne #zima #winter #snow #pocztowkazpolski #krajobrazypolskie @gazeta.pl_podroze @polskatravel
...

410 6

Wieże widokowe rosną nam jak grzyby po deszczu. I nic w tym dziwnego - wiele zalesionych górskich szczytów bardzo zyskało na atrakcyjności, kiedy dzięki wieżom turyści w końcu mogli wznieść się ponad czubki drzew.
Wiele wskazuje na to, że takie konstrukcje powstaną także na trzech beskidzkich szczytach - Kamieniu niedaleko Krempnej, Baranim w pobliżu Dukli oraz Kiczerze niedaleko Rymanowa. Wieży na Kamieniu ma towarzyszyć ścieżka spacerowa w koronach drzew, a obiekt na Kiczerze będzie wyposażony w windę i przeszkloną najwyższą kondygnację.
A na zdjęciu - bardzo popularna „klasyczna” drewniana wieża widokowa na Korbani w Bieszczadach.

#LovePodkarpackie, #podkarpackie #podkarpacie #beskid #beskidniski #bieszczady #bieszczadymountains #polska #poland #polskatravel #góry #mountains #mountainview #trekking
...

383 3

Dawny trakt węgierski prowadzący do Jaślisk 💚
.
Dziś Jaśliska to urokliwa wioseczka, położona w malowniczej dolince ok. 15 km od Dukli, w Beskidzie Niskim. Dawniej był to ważny punkt na szlaku handlowym prowadzącym na Węgry. Przywilej lokacyjny miasta został wydany w 1366 roku przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Pamiątką po złotych, kupieckich czasach są dziś niesamowite piwnice znajdujące się pod rynkiem, które służyły dawniej do przechowywania beczek z winem sprowadzonym z Węgier. Był to obowiązaek kupców w ramach tzw. komory celnej. Jaśliska były wówczas pierwszym miastem po przekroczeniu granicy nad Czeremchą.
Pomimo trudnych, wojennych doświadczeń w Jaśliskach zachował się oryginalny układ urbanistyczny w centrum miejscowości. W zachodniej części rynku można podziwiać XIX-wieczną zabudowę - piękne drewniane domy z podcieniami.
Nic dziwnego, że wieś tak chętnie odwiedzają ekipy filmowe. Urokliwe drewniane domki, uliczki, malownicza okolica to wdzięczne tło dla opowiadanych historii.
Powstawały tu m. in. Wino truskawkowe, Twarz, Gwiazda Piołun, Wielkie Zimno, a ostatnio głośne Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy, które było nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.
.
Byliście kiedyś w Jaśliskach? 🙂
.

#podkarpackie #LovePodkarpackie #podkarpacie #BeskidNiski #Oscars2020 #podkarpackietravel #polskatravel #Poland #Polska #polskajestpiekna #beskidniski #bożeciało #polskawschodnia #polskaniezwykła @gazeta.pl_podroze @polska.travel
Fot. @krzysztograf f
...

507 15

Dziś Dzień Kota 💚😺 To dobra okazja, by podzielić się z Wami zdjęciem najbardziej niezwykłego stworzenia jakie zamieszkuje nasz region. Czujny wzrok, uszy zakończone pędzelkami i wspaniałe cętkowane futro - to jego znaki rozpoznawcze. Ryś, bo o nim mowa, to największy dziki kot występujący w naszej części Europy. Król wszystkich Mruczków najlepiej czuje się w Bieszczadach, lasach Beskidu Niskiego, ale także na pogórzach: Dynowskim i Strzyżowskim oraz południowym Roztoczu. Choć na Podkarpaciu jest ich około 200 raczej nie spotkacie go na szlaku - rysie to samotniki. Stronią od towarzystwa i lubią chodzić własnymi ścieżkami. Kto zobaczy go w naturalnym środowisku, może nazywać się szczęściarzem 😊

Fot. G. Leśniewski

#podkarpackie #LovePodkarpackie #podkarpackiezwierzaki #podkarpackiezwierzaki #podkarpacie #las #kot #ryś #wildcat #rys #nature #natura #przyroda #dzikaprzyroda #bieszczady #polskatravel #bieszczadymountains #naturephotography #polska #trip #landscape #góry #gory #polishmountains #beskidniski #pogórze #poland #polska #polskawschodnia @polska.travel @podkarpackietravel @lasy_panstwowe
...

561 14
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast