Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Zagroda garncarska w Medyni Głogowskiej

W Medyni Głogowskiej jeszcze na początku XX w. funkcjonowało ok. 120 zakładów garncarskich, w których wyrabiano garnki, misy oraz inne naczynia wykorzystywane w domowych gospodarstwach.

Medynia Głogowska

Specjalizacje gospodarcze wielu regionów a nawet poszczególnych wsi najczęściej uzależnione były od posiadanego surowca. W przypadku Medyni Głogowskiej takim surowcem była glina o cennych dla garncarstwa walorach. Dlatego jeszcze na początku XX wieku funkcjonowało tam ok. 120 zakładów garncarskich, w których wyrabiano garnki, misy oraz inne naczynia wykorzystywane w domowych gospodarstwach.

Zagroda Garncarska

Z czasem popyt na produkty garncarskie zmalał. Po II wojnie wiele zakładów utrzymywało się już tylko z wyrobów artystycznych sprzedawanych na straganach lub do działającej od 1949 r. sławnej Cepelii (tj. Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego).

Odrodzenie się tradycyjnego garncarstwa w Medyni Głogowskiej nastąpiło w 2001 r. i związane jest z powstaniem Zagrody Garncarskiej. Stanowi ją XIX-wieczna chata oraz obora z tego samego okresu, którą przekształcono w warsztat garncarski. Sercem zagrody jest tradycyjny piec do wypalania ceramiki. Wybudowano go na wzór pieca należącego do medyńskiego mistrza i artysty garncarskiego Stefana Głowiaka.

W Zagrodzie zgromadzono bogatą kolekcję ceramiki. Obok podstawowych wyrobów jak garnki, dzbany na wodę czy mleko, mis i donic zobaczyć tam można gliniane figurki autorstwa miejscowych artystów o międzynarodowej sławie: wspomnianego Stefana Głowiaka i Władysławy Prucnal (galeria foto).
Wśród wielu wydarzeń organizowanych w Zagrodzie są warsztaty garncarskie zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. O terminach warsztatów na swojej stronie informuje gospodarz obiektu, którym jest GOK w Czarnej Łańcuckiej.

Medynia Głogowska. Wnętrze chaty w Zagrodzie Garncarskiej.

Wnętrze XIX-wiecznej chaty w Medyni Głogowskiej.
fot. Krzysztof Zajączkowski

„Garncarski Szlak”

Powstał w 2004 r. i prowadzi przez urokliwe przyrodniczo miejsca w okolicy Medyni Głogowskiej oraz przez miejsca związane z działalnością garncarską. Osobliwością Szlaku jest kościół pw. NMP posiadający – wykonaną przez miejscowych twórców – ceramiczną mozaikę, zdobiącą prezbiterium, ambonę i chór. W bocznych nawach zobaczyć można stacje Męki Pańskiej, mozaika na ścianie ołtarza przedstawia natomiast sceny Zwiastowania NMP, Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia Jezusa. Przy tabernakulum znajdują się figurki tworzące kapelę ludową. Ich autorką jest Władysława Prucnal – galeria rzeźb tej artystki jest osobnym punktem „Garncarskiego Szlaku”. Władysława Prucnal jest także autorką figury w „Parku Matki Boskiej Jagodnej”. W zlokalizowanej tam drewnianej kapliczce stoi figura Matki Bożej z dzbanem wypełnionym jagodami, owocami bardzo uznanymi przez miejscową ludność. Według tradycji jagody – czy też borówki, jak je tu nazywają – ratowały najuboższych przed głodem.

Karczma u Garncarzy

Po trudach wycieczki warto odpocząć w miejscowej „Karczmie u Garncarzy”. Wśród wielu dań z pewnością znajdą się i te przygotowywane według tradycyjnych procedur. Do takich należą na przykład ziemniaki z cebulą i boczkiem pieczone w medyńskim glinianym garnku pod darnią na żywym ogniu. Również ty możesz spróbować tej niezwykłej potrawy.

Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej

Czarna 260c

37-125 Czarna

Zagroda Garncarska czynna jest od 1 maja do 31 października:

– od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00 dla grup zorganizowanych

– soboty – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, tel. 17 226 23 23

– niedziele w godzinach 13.00 – 17.00 dla rodzin i klientów indywidualnych (bilety do zakupienia w Karczmie u Garncarzy)