Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Beskid Niski – lecznicze wody i zielone szlaki w dawnej krainie Łemków

Jaki cudowny jest ten krajobraz, nawet w deszczu. Z tą zielonością, wyniesionymi przez wzgórza piętrami zieleni – powiedział Andrzej Stasiuk, autor „Dukli” nominowanej do Literackiej Nagrody Nike, największy piewca i ambasador Beskidu Niskiego.

Właśnie to pasmo jest najdalej wysuniętą na wschód częścią Karpat Zachodnich i stanowi granicę z Karpatami Wschodnimi, do których należą już Bieszczady. Beskid Niski łączy województwo podkarpackie i małopolskie, biegnąc od doliny Osławy i Osławicy ku Dolinie Białej Dunajcowej.

Krajobraz Beskidu Niskiego w porannej mgle

Beskid Niski Fot. Agnieszka Szuwarzyńska

Beskid Niski cieszy się opinią najdzikszych z polskich gór i nazywany bywa Dzikim Zachodem. Jest dawną krainą Łemków, na których ślady podróżny wciąż natrafia i to nie tylko w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Wnętrze chaty Łemkowskiej.

Skansen Kultury Lemkowskiej w Zyndranowej Teodora Gocza. Fot. Waldemar Sosnowski

Beskid Niski przyciąga wielbicieli niezadeptanych jeszcze zielonych szlaków i uciekinierów z hałaśliwych miast. U stóp Liwocza, w sąsiedztwie wioseczek ukrytych w lasach Magurskiego Parku Narodowego, znajdują idealny azyl. Z wieży widokowej na liczącej 716 m n.p.m. górze Cergowa spojrzeć mogą w kierunku Przełęczy Dukielskiej i przejścia granicznego w Barwinku, gdzie rozegrała się najbardziej krwawa bitwa na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Turystyczne szlaki w Beskidzie Niskim znaczą ślady wielkich bitew, przesiedlonych wsi i unikatowych cerkwi, a także zabytki przemysłu naftowego z czasów, gdy eksplorację tych gór zapoczątkował wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz. Wiele tu jaskiń i takich osobliwości jak Diabli Kamień koło Folusza. Są rzadkie okazy fauny i flory oraz lecznicze wody w Rymanowie-Zdroju i Iwoniczu-Zdroju. Wszystko to sprawia, że wędrowanie po Beskidzie Niskim jest prawdziwą przygodą. Smakowicie urozmaicić ją może spotkanie z bacami, którzy późnym latem spędzają owce na redyk karpacki w Nowym Łupkowie niedaleko Komańczy. Pysznych owczych serów na odbywającym się wtedy jarmarku po prostu trzeba spróbować.

 

Poznaj Beski Niski i jego tajemnice.

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy,
obecnie kaplica rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Śnieżnej w Radrużu 💚

Autorką zdjęcia jest @aga_livet Dziękujemy za oznaczenie 🙌

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #roztocze #radruż
#wioskiwschodu #visitpoland #śnieg #cerkiew
#zimowykrajobraz #zasypało #zima #wintertime
#roztoczetravel
#winterlandscape
#wintertrees
#beautywinter #winterworld
#zimapopolsku
#zimowyklimat #zimowyczas
...

273 1

Dziś mamy dla Was taki kadr z naszych ulubionych Bieszczadów 💚

Kto już na nogach? 🙂☕

Reposted from @krzysztof_szaro_fotografia

#bieszczadymountains #Tarnica #bieszczady #podkarpackie #lovepodkarpackie #zima #goodmorning
...

282 1

Beskid Niski na pograniczu jesieni i zimy 💚

Autorem zdjęcia jest @mirekpruchnicki
"Dla fotografów krajobrazu jesień kończy się modrzewiami :) Nadszedł ten czas kiedy ciepłe jesienne barwy płynnie przechodzą w chłodne zimowe. Lubię ten moment i to połączenie kolorów. Udało mi się wykonać kilka kadrów w tym ciekawym momencie gdzieś w okolicach miejscowości Czaszyn i Szczawne. (21_11_2022)"

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie
#modrzewie #jesień #zima #las #śnieg #droga #chłodno #przymrozek #przedzimie #bieszczady #beskidniski #wieś #krajobraz
...

846 4

Baśniowa ścieżka biegnąca przez Rezerwat Przyrody Liwocz 💚

Reposted from @krzysztof_szaro_fotografia
#lovepodkarpackie
#Podkarpacie #jesień2022 #polskiekrajobrazy #iconic_sunset_ #liwocz #brzyska #podkarpackie
...

646 3

Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej poleca się na niepogodę 🌬️❄️💚

To jedno z najbardziej twórczych i inspirujących miejsc w naszym regionie. Łączy tradycję z nowoczesnością pielęgnując przy tym dziedzictwo, z którego jesteśmy dumni💚😊

Poza tym praca z gliną odpręża, relaksuje, uczy skupienia i pozwala oderwać się od codzienności 😌 Próbowaliście kiedyś? Jeśli nie, koniecznie zajrzyjcie do Medyni.

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #medynia #ośrodekgarncarskiwmedyni #garncarstwo #rękodzieło #jesień #goodvibes

Fot. Krzysztof Zajączkowski
...

160 0

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu późną jesienią całkowicie zmienia swoje oblicze...🖤👀

#zamek #castle #ruiny #ruinyzamku #kaermorhen #wiedźmin #thewitcher #kamieniec #zamekkamieniec #odrzykoń #podkarpackie #visitpodkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpackietravel #podkarpacie #podkarpaciejestpiękne #krosno #lovepoland #pieknapolska #ruins #castles

Reposted from @krystianklysewicz 🙌
...

881 14