Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Niczym – znane z westernów – pociągi na Dzikim Zachodzie, wąskotorowa kolejka leśna przemierza bieszczadzkie doliny. Jej obecność w zielonym morzu karpackiej puszczy zdradza czasami tylko przeciągły gwizd i kłęby pary spod małego parowozu, wspinającego się na kolejne wzniesienie.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Niczym – znane z westernów – pociągi na Dzikim Zachodzie, wąskotorowa kolejka leśna przemierza bieszczadzkie doliny. Jej obecność w zielonym morzu karpackiej puszczy zdradza czasami tylko przeciągły gwizd i kłęby pary spod małego parowozu, wspinającego się na kolejne wzniesienie. Kręty szlak kolejki nierzadko znaczony jest tropami największych mieszkańców tych leśnych ostępów: niedźwiedzi, wilków i rysi.

Lokomotywa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej ciągnąca skład wagonów z turystami.

Lokomotywa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej na trasie Majdan-Balnica. Fot. Michał Bosek

Drzewo z lasu

Historia Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej sięga końca XIX w. Wówczas to na fali popularności tego taniego środka transportu – szczególnie gdy chodziło o tereny górskie – zainicjowana została jej budowa. Pierwszy odcinek Nowy Łupków–Cisna został oddany do użytku w roku 1898. Od tego dnia głównym zadaniem kolei wąskotorowej będzie transportowanie drewna z karpackich przysiółków na skład w Nowym Łupkowie, skąd – dzięki już normalnotorowej linii Łupków–Przemyśl – dotrze do nawet najdalej położonych zakamarków austrowęgierskiej monarchii.

 

Szczęśliwe okresy prosperity bieszczadzkiego szlaku kolejowego przerwany został kolejnymi wojnami, które dotknęły Europę. Podczas I wojny światowej kolejka wykorzystywana była przez kolejne armie, które przetaczały się przez Karpaty tocząc wojnę pozycyjną, szczególnie zażartą w tym rejonie. Podczas II wojny kolejka znowu mocno zdewastowano: sprzęt został zniszczony albo wywieziony, tak że w efekcie po jej zakończeniu nie było tam żadnego zdatnego do użytku taboru.

 

Dopiero przełom lat 50 i 60 XX wieku przyniósł pozytywne zmiany. Wiązały się one z powstaniem w Rzepedzi Zakładu Przemysłu Drzewnego, do których kolejka dowoziła surowiec. Wówczas powstały nowe linie a stare zostały zmodernizowane. Do lat 90-tych słychać było na nich posapywania małej dzielnej lokomotywy dostarczającej drewno do zakładu a też przewożącej pasażerów, mieszkańców i turystów, do kolejnych, zagubionych w górach miejscowości. Tak na przykład docierało się kiedyś do Duszatyna, by stamtąd wyruszyć w kierunku Chryszczatej na sławne Jeziorka Duszatyńskie.

 

Rok 1989 i następujące zmiany wynikające z przejścia na gospodarkę wolnorynkową nie przysłużyły się rozwojowi bieszczadzkiej kolei. Przemysł drzewny okazał się bowiem nierentowny i już nikt nie potrzebował taboru, który coraz bardziej z roku na rok rdzewiał.

Stacja Bieszczadzakiej Kolejki Leśnej w Majdanie koło Cisnej

Stacja Majdan koło Cisnej. Parowozy LAS i KP4 przyciągają rzesze turystów. Fot. Michał Bosek

Turystów w góry

Nie wszystkim jednak obojętny był los bieszczadzkiego taboru. Miłośnicy leśnego transportu wąskotorowego, zrzeszeni w Fundacji Kolejki Leśnej, spowodowali, że w 1997 r. uruchomiony został ruch turystyczny kolei na 11 kilometrowym odcinku Majdan–Przysłup. W kolejnym roku – dzięki ich staraniom – turyści mogli kolejką dojechać już do stacji Balnica (9 km), znajdującej się tuż przy granicy ze Słowacją. I tak jest do dzisiaj. Z głównej stacji w Majdanie (przy drodze Cisna–Komańcza) kolejka wyrusza na ok. trzygodzinną wyprawę w kierunku Przysłupia (tam i z powrotem) lub na dwugodzinną wyprawę do Balnicy (tam i z powrotem).

 

Kolejka regularnie kursuje od Wielkiej Majówki (tj. długiego weekendu w maju) do końca października. Dla grup zorganizowanych przejazdy – po wcześniejszym uzgodnieniu – organizowane są przez cały rok. O szczegółach związanych z rozkładem jazdy kolejki dowiedzieć się można z prowadzonej przez Fundację strony internetowej: www.kolejka.bieszczady.pl

„Bieszczadzka Ciuchcia” – turystyczną atrakcją

„Bieszczadzka Ciuchcia” – jak ją często nazywają turyści – należy do ulubionych i najbardziej obleganych bieszczadzkich atrakcji. Z roku na rok wzrasta liczba pasażerów. W roku 2007 było ich ponad 50 tys., w roku 2014 liczba ta przekroczyła 100 tys., by w roku 2019 osiągnąć pułap ponad 150 tys.

 

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kursy, w których tabor ciągnie lokomotywa parowa, zazwyczaj bowiem jest to „spalinówka”, czyli lokomotywa z silnikiem na ropę. Jednak najważniejsza zawsze jest podróż przez bieszczadzką puszczę.

Historia Jednego Eksponatu - odc. 1: Parowóz Kp4

#premieraZobaczcie pierwszy odcinek naszego nowego cyklu „Historia Jednego Eksponatu”, w którym będziemy opowiadać o ciekawych przedmiotach, które możecie zobaczyć w naszym regionie. Czasem będą to eksponaty muzealne, a czasem działające maszyny. Tym razem opowiemy o parowozie Kp4, który ciągnie wagony Bieszczadzka Kolejka Leśna. #HistoriaJednegoEksponatu #podkarpackie #bieszczady #kolej #parowóz #ciuchcia #turystyka #historia #technika #kolejkaleśna

Opublikowany przez Podkarpackie Czwartek, 23 marca 2017

Bieszczadzką Kolejkę Leśną docenił również Ryan Socash w jednym ze swoich filmów promujących piękno Podkarpacia.

🔴Już jest! Od jutra znów ugości Was Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej 🥰

Kultowy bieszczadzki schron turystyczny powraca 24 września w nowej, przyjaznej i ekologicznej odsłonie.

W Chatce będzie można odpocząć, ogrzać się, skorzystać z toalety. Na odwiedzających czekają tarasy zewnętrzne, punkt widokowy na grani oraz drewniane ławy, które pozwolą odetchnąć ciesząc oczy zachwycającą panoramą Bieszczadów 💚

W dodatku przed nami jeden z najpiękniejszych momentów w roku – prawdziwa, kolorowa bieszczadzka jesień 🥰
Kto się wybiera w nasze strony?

Fot. @robertneumannfromthesky

#lovepodkarpackie #bieszczady #poloninawetlinska #chatkapuchatka #wgorachjestwszystkocokocham #góry #jesień #autumn #weekend #schronturystyczny #podkarpackie #podkarpacie
...

642 18

EDIT: Bingo! Na zdjęciu fragment wnętrza Zamku w Łańcucie 👏🥰

Tu jest jakby luksusowo… 🧐🫢

Kto wie, gdzie dziś zawędrowała nasza #fotozagadka?
Odpowiedź już jutro ok. 9.00

#Lovepodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #jesień #autumn #autumnvibes #historia
Fot. Michał Bosek
...

247 12

Zamek w Krasiczynie to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jesienią 💚🥰

Reposted from @zamek.wkrasiczynie

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #zamek #krasiczyncastle #krasiczyn #zamekwkrasiczynie #historia #podkarpackie #podkarpackietravel #jesień #autumniscoming
...

462 8

Opuszczona cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Starych Oleszycach 💚

Autorką zdjęcia jest @katarzyna_pec Dzięki za oznaczenie 🙌

#lovepodkarpackie #powiatlubaczowski #podkarpacie #cerkiew #stareoleszyce #podkarpackie #podkarpacie #poland #church #abandoned #urbex #drone #dronephotography #architecture #topdown #birdseyeview
...

533 8

Czasem słońce, czasem deszcz 🙂💚

Pozdrowienia z Roztocza Wschodniego.

Reposted from @lubaczow360

#podkarpackie #podkarpacie #lovepodkarpackie #roztocze #roztoczewschodnie #jesień #autumn #weekend #clouds #niebo
...

330 1

Wiele takich miejsc w Beskidzie Niskim 💚

"Jak nie kochać tej zaczarowanej krainy? Czym dalej, tym piękniej. Czym węższa ścieżka, tym większe wzruszenie. Napis na głazie głosi: Tu była wieś Ropki..."

Reposted from @nieoczywiste_kadry

#podkarpacie #podkarpackie #lovepodkarpackie
#beskidniski #spokoj #jesień #chill
...

325 1