turystyka

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Niczym – znane z westernów – pociągi na Dzikim Zachodzie, wąskotorowa kolejka leśna przemierza bieszczadzkie doliny. Jej obecność w zielonym morzu karpackiej puszczy zdradza czasami tylko przeciągły gwizd i kłęby pary spod małego parowozu, wspinającego się na kolejne wzniesienie.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Niczym – znane z westernów – pociągi na Dzikim Zachodzie, wąskotorowa kolejka leśna przemierza bieszczadzkie doliny. Jej obecność w zielonym morzu karpackiej puszczy zdradza czasami tylko przeciągły gwizd i kłęby pary spod małego parowozu, wspinającego się na kolejne wzniesienie. Kręty szlak kolejki nierzadko znaczony jest tropami największych mieszkańców tych leśnych ostępów: niedźwiedzi, wilków i rysi.

Lokomotywa spalinowa w Bieszczadach. Fot. Michał Bosek

Lokomotywa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej na trasie Majdan-Balnica. Fot. Michał Bosek

Drzewo z lasu

Historia Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej sięga końca XIX w. Wówczas to na fali popularności tego taniego środka transportu – szczególnie gdy chodziło o tereny górskie – zainicjowana została jej budowa. Pierwszy odcinek Nowy Łupków–Cisna został oddany do użytku w roku 1898. Od tego dnia głównym zadaniem kolei wąskotorowej będzie transportowanie drewna z karpackich przysiółków na skład w Nowym Łupkowie, skąd – dzięki już normalnotorowej linii Łupków–Przemyśl – dotrze do nawet najdalej położonych zakamarków austrowęgierskiej monarchii.

Szczęśliwe okresy prosperity bieszczadzkiego szlaku kolejowego przerwany został kolejnymi wojnami, które dotknęły Europę. Podczas I wojny światowej kolejka wykorzystywana była przez kolejne armie, które przetaczały się przez Karpaty tocząc wojnę pozycyjną, szczególnie zażartą w tym rejonie. Podczas II wojny kolejka znowu mocno zdewastowano: sprzęt został zniszczony albo wywieziony, tak że w efekcie po jej zakończeniu nie było tam żadnego zdatnego do użytku taboru.

Dopiero przełom lat 50 i 60 XX wieku przyniósł pozytywne zmiany. Wiązały się one z powstaniem w Rzepedzi Zakładu Przemysłu Drzewnego, do których kolejka dowoziła surowiec. Wówczas powstały nowe linie a stare zostały zmodernizowane. Do lat 90-tych słychać było na nich posapywania małej dzielnej lokomotywy dostarczającej drewno do zakładu a też przewożącej pasażerów, mieszkańców i turystów, do kolejnych, zagubionych w górach miejscowości. Tak na przykład docierało się kiedyś do Duszatyna, by stamtąd wyruszyć w kierunku Chryszczatej na sławne Jeziorka Duszatyńskie.

Rok 1989 i następujące zmiany wynikające z przejścia na gospodarkę wolnorynkową nie przysłużyły się rozwojowi bieszczadzkiej kolei. Przemysł drzewny okazał się bowiem nierentowny i już nikt nie potrzebował taboru, który coraz bardziej z roku na rok rdzewiał.

Stacja Majdan koło Cisnej. Fot. Michał Bosek

Stacja Majdan koło Cisnej. Parowozy LAS i KP4 przyciągają rzesze turystów. Fot. Michał Bosek

Turystów w góry

Nie wszystkim jednak obojętny był los bieszczadzkiego taboru. Miłośnicy leśnego transportu wąskotorowego, zrzeszeni w Fundacji Kolejki Leśnej, spowodowali, że w 1997 r. uruchomiony został ruch turystyczny kolei na 11 kilometrowym odcinku Majdan–Przysłup. W kolejnym roku – dzięki ich staraniom – turyści mogli kolejką dojechać już do stacji Balnica (9 km), znajdującej się tuż przy granicy ze Słowacją. I tak jest do dzisiaj. Z głównej stacji w Majdanie (przy drodze Cisna–Komańcza) kolejka wyrusza na ok. trzygodzinną wyprawę w kierunku Przysłupia (tam i z powrotem) lub na dwugodzinną wyprawę do Balnicy (tam i z powrotem).

Kolejka regularnie kursuje od Wielkiej Majówki (tj. długiego weekendu w maju) do końca października. Dla grup zorganizowanych przejazdy – po wcześniejszym uzgodnieniu – organizowane są przez cały rok. O szczegółach związanych z rozkładem jazdy kolejki dowiedzieć się można z prowadzonej przez Fundację strony internetowej: www.kolejka.bieszczady.pl

„Bieszczadzka Ciuchcia” – turystyczną atrakcją

„Bieszczadzka Ciuchcia” – jak ją często nazywają turyści – należy do ulubionych i najbardziej obleganych bieszczadzkich atrakcji. Z roku na rok wzrasta liczba pasażerów. W roku 2007 było ich ponad 50 tys., w roku 2014 liczba ta przekroczyła 100 tys., by w roku 2019 osiągnąć pułap ponad 150 tys.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kursy, w których tabor ciągnie lokomotywa parowa, zazwyczaj bowiem jest to „spalinówka”, czyli lokomotywa z silnikiem na ropę. Jednak najważniejsza zawsze jest podróż przez bieszczadzką puszczę.

Historia Jednego Eksponatu - odc. 1: Parowóz Kp4

#premieraZobaczcie pierwszy odcinek naszego nowego cyklu „Historia Jednego Eksponatu”, w którym będziemy opowiadać o ciekawych przedmiotach, które możecie zobaczyć w naszym regionie. Czasem będą to eksponaty muzealne, a czasem działające maszyny. Tym razem opowiemy o parowozie Kp4, który ciągnie wagony Bieszczadzka Kolejka Leśna. #HistoriaJednegoEksponatu #podkarpackie #bieszczady #kolej #parowóz #ciuchcia #turystyka #historia #technika #kolejkaleśna

Opublikowany przez Podkarpackie Czwartek, 23 marca 2017

Bieszczadzką Kolejkę Leśną docenił również Ryan Socash w jednym ze swoich filmów promujących piękno Podkarpacia.

Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor Bernardynów w Leżajsku

.
Późnorenesansowy obronny zespół klasztorny został wybudowany w 1608 roku dla sprowadzonych, staraniem biskupa przemyskiego Macieja Pstrokońskiego, bernardynów. Składa się on z kościoła pw. Zwiastowania NMP, klasztoru, cmentarza kościelnego (dziedziniec odpustowy), murów obronnych z basztami i bramami, folwarku klasztornego (otoczenie zespołu). W świątyni znajdziemy słynący łaskami cudowny obraz Matki Boskiej Leżajskiej, do którego rocznie pielgrzymuje około 250 tys. osób oraz wspaniałe organy, które należą do najcenniejszych zabytków tego typu nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Natomiast podziemia klasztoru skrywają zbiory Muzeum Prowincji oo. Bernardynów.

To kolejne miejsce, które walczy o tytuł Turystycznej Perły Podkarpacia 2021 w plebiscycie organizowanym przez Polskie Radio Rzeszów ora PTTK w Rzeszowie.
.
Reposted from @pieknezakatkipodkarpacia

.
#LovePodkarpackie #podkarpackie #pięknezakątkipodkarpacia #klasztor #monastery #klasztorbernardynów #bernardinemonastery #bernardyni #bernardine #klasztorwlezajsku #klasztorleżajsk #bernardynileżajsk #klasztorbernardynowlezajsk #kościół #church #bazylika #basilica #leżajsk #lezajsk #podkarpacie #podkarpaciejestpiękne #podkarpackie #podkarpacietravel #polska #polskajestpiękna #poland #beautifulpoland #wieczór #evening #zachódsłońca #sunset
...

397 5

Dawno nie pojawiało się u nas żadne podkarpackie miasto, a to szczególnie zasługuje na uwagę
🙂💚 Czy wiecie, gdzie zostało wykonane zdjęcie?

Kilka podpowiedzi:
1. Mają tam najpiękniejszy dworzec kolejowy w Polsce.
2. Świątynie śmiało mogą konkurować z tymi w Rzymie.
3. Mają tam pochyły Rynek.
4. Po tym pochyłym Rynku spacerował niejaki Szwejk 😉

#LovePodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #polskawschodnia #city #oldtown #architecture #polskatravel

Reposted from @p.melano 📸👌💚
...

639 51

Panorama Bieszczadów z Rozsypańca 💚

Reposted from @bieszczadyphotography 📸👌

#LovePodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #bieszczady #bieszczadymountains #rozsypaniec #bieszczadyphotography #love #mountains #landscape #naturelovers #carphatians #nationalgeographic #nationalpark
...

562 7

Między wzgórzami Beskidu Niskiego, wśród lasów jodłowo-bukowych położone jest największe i najstarsze uzdrowisko na Podkarpaciu, Iwonicz Zdrój 💚

Od lat przyciąga kuracjuszy z Polski i Europy. Lecznicze walory występujących tutaj wód mineralnych opisał już w 1578 roku Wojciech Oczko, nadworny medyk Stefana Batorego.

Korzystne położenie i bliskość natury powodują wysokie nasycenie powietrza jodem i bromem, dzięki temu uzdrowisko posiada wysoką wartość bioklimatyczną. Iwonicz Zdrój zajmuje się także wytwarzaniem leczniczych produktów i kosmetyków, takich jak: sól jodowo-bromowa, iwonicka borowina oraz kostka iwonicka. Dodatkowym atutem tego miejsca są iwonickie wody mineralne, które służą do picia oraz kąpieli leczniczych, zaś iwonicka borowina wydobywana w Targowiskach posiada wysokie właściwości lecznicze.
Lecznictwo w uzdrowisku Iwonicz Zdrój ukierunkowane jest w stronę narządu ruchu, reumatologii, układu nerwowego, układu pokarmowego czy układu oddechowego. W bazie zabiegowej uzdrowiska można skorzystać z zabiegów fizykoterapii, hydroterapii, z inhalacji indywidualnych i zbiorowych, masaży czy kinezyterapii.

Byliście w Iwoniczu? 🙂

#LovePodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #uzdrowisko #iwonicz #iwoniczzdrój #polskatravel #zdrowie #weekend #architektura #wiosna #spring #urlop #architekturadrewniana

Fot. @krzysztograf
...

443 18

Magiczny Folusz i Magurski Park Narodowy 💚

Parki narodowe to najwyższa forma ochrony przyrody w naszym kraju. Dziś zapraszamy Was do jednego z nich. Folusz i Diabli Kamień w Magurskim Parku Narodowym walczą o tytuł Turystycznej Perły Podkarpacia 2021.
Wędrując po szlakach i ścieżkach edukacyjnych obserwować można rośliny objęte w Polsce ścisłą ochroną, dostrzec dzikie zwierzęta i podziwiać niesłychane formy skalne. Park ten jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu: chroni unikatowy obszar przejściowy, gdzie olbrzymi łańcuch górski dzieli się na Karpaty Zachodnie i Wschodnie.
Znacie to miejsce? 🙂

Reposted from @ravaek_
.
#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #beskidniski #folusz #mpn #magurskiparknarodowy #sunset #las #drzewa #pola #lasy #forest #polska #poland
...

628 18

Powoli wiosłujemy w stronę poniedziałku...

Jak Wam minął weekend?

Na zdjęciu Wyspa Zajęcza na Jeziorze Solińskim💚

Reposted from @mirekpruchnicki Wyspa
---------------------------------------------
#LovePodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #polska_travel
#podkarpackietravel #Polska #poranek #mgła #bieszczady #jeziorosolińskie #FotografiaKrajobrazu #wyspazajęcza #Solina #Polańczyk #bieszczadypl #wyspazajęcza #jezioro #visitpodkarpackie #bieszczadzkiekrajobrazy #polskawobiektywie #wyspa #pocztowkazpolski #polska_travel #świt #krajobrazypolskie
...

358 7
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast