turystyka

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Niczym – znane z westernów – pociągi na Dzikim Zachodzie, wąskotorowa kolejka leśna przemierza bieszczadzkie doliny. Jej obecność w zielonym morzu karpackiej puszczy zdradza czasami tylko przeciągły gwizd i kłęby pary spod małego parowozu, wspinającego się na kolejne wzniesienie.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Niczym – znane z westernów – pociągi na Dzikim Zachodzie, wąskotorowa kolejka leśna przemierza bieszczadzkie doliny. Jej obecność w zielonym morzu karpackiej puszczy zdradza czasami tylko przeciągły gwizd i kłęby pary spod małego parowozu, wspinającego się na kolejne wzniesienie. Kręty szlak kolejki nierzadko znaczony jest tropami największych mieszkańców tych leśnych ostępów: niedźwiedzi, wilków i rysi.

Lokomotywa spalinowa w Bieszczadach. Fot. Michał Bosek

Lokomotywa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej na trasie Majdan-Balnica. Fot. Michał Bosek

Drzewo z lasu

Historia Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej sięga końca XIX w. Wówczas to na fali popularności tego taniego środka transportu – szczególnie gdy chodziło o tereny górskie – zainicjowana została jej budowa. Pierwszy odcinek Nowy Łupków–Cisna został oddany do użytku w roku 1898. Od tego dnia głównym zadaniem kolei wąskotorowej będzie transportowanie drewna z karpackich przysiółków na skład w Nowym Łupkowie, skąd – dzięki już normalnotorowej linii Łupków–Przemyśl – dotrze do nawet najdalej położonych zakamarków austrowęgierskiej monarchii.

Szczęśliwe okresy prosperity bieszczadzkiego szlaku kolejowego przerwany został kolejnymi wojnami, które dotknęły Europę. Podczas I wojny światowej kolejka wykorzystywana była przez kolejne armie, które przetaczały się przez Karpaty tocząc wojnę pozycyjną, szczególnie zażartą w tym rejonie. Podczas II wojny kolejka znowu mocno zdewastowano: sprzęt został zniszczony albo wywieziony, tak że w efekcie po jej zakończeniu nie było tam żadnego zdatnego do użytku taboru.

Dopiero przełom lat 50 i 60 XX wieku przyniósł pozytywne zmiany. Wiązały się one z powstaniem w Rzepedzi Zakładu Przemysłu Drzewnego, do których kolejka dowoziła surowiec. Wówczas powstały nowe linie a stare zostały zmodernizowane. Do lat 90-tych słychać było na nich posapywania małej dzielnej lokomotywy dostarczającej drewno do zakładu a też przewożącej pasażerów, mieszkańców i turystów, do kolejnych, zagubionych w górach miejscowości. Tak na przykład docierało się kiedyś do Duszatyna, by stamtąd wyruszyć w kierunku Chryszczatej na sławne Jeziorka Duszatyńskie.

Rok 1989 i następujące zmiany wynikające z przejścia na gospodarkę wolnorynkową nie przysłużyły się rozwojowi bieszczadzkiej kolei. Przemysł drzewny okazał się bowiem nierentowny i już nikt nie potrzebował taboru, który coraz bardziej z roku na rok rdzewiał.

Stacja Majdan koło Cisnej. Fot. Michał Bosek

Stacja Majdan koło Cisnej. Parowozy LAS i KP4 przyciągają rzesze turystów. Fot. Michał Bosek

Turystów w góry

Nie wszystkim jednak obojętny był los bieszczadzkiego taboru. Miłośnicy leśnego transportu wąskotorowego, zrzeszeni w Fundacji Kolejki Leśnej, spowodowali, że w 1997 r. uruchomiony został ruch turystyczny kolei na 11 kilometrowym odcinku Majdan–Przysłup. W kolejnym roku – dzięki ich staraniom – turyści mogli kolejką dojechać już do stacji Balnica (9 km), znajdującej się tuż przy granicy ze Słowacją. I tak jest do dzisiaj. Z głównej stacji w Majdanie (przy drodze Cisna–Komańcza) kolejka wyrusza na ok. trzygodzinną wyprawę w kierunku Przysłupia (tam i z powrotem) lub na dwugodzinną wyprawę do Balnicy (tam i z powrotem).

Kolejka regularnie kursuje od Wielkiej Majówki (tj. długiego weekendu w maju) do końca października. Dla grup zorganizowanych przejazdy – po wcześniejszym uzgodnieniu – organizowane są przez cały rok. O szczegółach związanych z rozkładem jazdy kolejki dowiedzieć się można z prowadzonej przez Fundację strony internetowej: www.kolejka.bieszczady.pl

„Bieszczadzka Ciuchcia” – turystyczną atrakcją

„Bieszczadzka Ciuchcia” – jak ją często nazywają turyści – należy do ulubionych i najbardziej obleganych bieszczadzkich atrakcji. Z roku na rok wzrasta liczba pasażerów. W roku 2007 było ich ponad 50 tys., w roku 2014 liczba ta przekroczyła 100 tys., by w roku 2019 osiągnąć pułap ponad 150 tys.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kursy, w których tabor ciągnie lokomotywa parowa, zazwyczaj bowiem jest to „spalinówka”, czyli lokomotywa z silnikiem na ropę. Jednak najważniejsza zawsze jest podróż przez bieszczadzką puszczę.

Historia Jednego Eksponatu - odc. 1: Parowóz Kp4

#premieraZobaczcie pierwszy odcinek naszego nowego cyklu „Historia Jednego Eksponatu”, w którym będziemy opowiadać o ciekawych przedmiotach, które możecie zobaczyć w naszym regionie. Czasem będą to eksponaty muzealne, a czasem działające maszyny. Tym razem opowiemy o parowozie Kp4, który ciągnie wagony Bieszczadzka Kolejka Leśna. #HistoriaJednegoEksponatu #podkarpackie #bieszczady #kolej #parowóz #ciuchcia #turystyka #historia #technika #kolejkaleśna

Opublikowany przez Podkarpackie Czwartek, 23 marca 2017

Bieszczadzką Kolejkę Leśną docenił również Ryan Socash w jednym ze swoich filmów promujących piękno Podkarpacia.

Roztocze Wschodnie 💚
Poznajcie to miejsce?

Tak, to słynne roztoczańskie drzewa, których korony splatają się tworząc gigantyczne serce 💚
Teraz, gdy nie ma liści, trochę trudniej je dostrzec. Udało Wam się? 🙂

@lubaczow360 dziękujemy bardzo. Świetnie, że nas oznaczyłem. To miejsce późną jesienią to rzadki widok 🙌

#lovepodkarpackie #podkarpacie #roztocze #podkarpackie #łówcza #narol #podkarpackietravel #roztoczewschodnie #drzewo #drzewoserce #serce
...

221 4

Cerkiew w Nowym Bruśnie na Roztoczu Wschodnim 💚

#Lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #jesień #zima #nowebrusno #sky #niebo #weekend #polska #polskawschodnia

Fot. Krystian Kłysewicz
...

700 4

Wodospad w oklicach Polanki Horynieckiej 💚

Trudno zdecydować, o jakiej porze roku prezentuje się najciekawiej.

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #roztoczewschodnie #polankahoryniecka #wodospad #jesień #zima #weekend #chillout

Fot. Krystian Kłysewicz
...

666 3

Tak było 💚🍁🍂

@stanis.photography dziękujemy, że podzieliłeś się z nami zdjęciem z jesiennego spaceru 🙌
Już tęsknimy za takimi widokami 😍

Cieszymy się, że dzielicie się z nami swoimi kadrami z Podkarpacia 👍💚

#lovepodkarpackie
#podkarpackie
#podkarpacie #las #jesiennie🍁🍂 #słońce
Reported from @stanis.photography
...

487 1

#fotozagadka

EDIT: Tak, to Haczów! Gotycki drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z XV w. - największy gotycki drewniany kościół w Europie i najstarszy kościół drewniany konstrukcji zrębowej w Polsce. W 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 💚Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi 👏

Dziś chcemy zapytać Was o obiekt ze zdjęcia. Rozpoznajecie? 🙂

Odpowiedź jutro o 9.00

#Lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #kościół #architektura #architekturadrewniana #sad #szlakarchitekturydrewnianej #polska #unesco

Fot. Tadeusz Poźniak
...

1104 23

Wiatrak w Różance 💚
Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Rzeszowa🙂

Miejsce to odwiedziła ostatnio @rowerowa.szprycha

"Niedzielna wycieczka rowerowa do miejscówki Różanka, w której znajduje się stary młyn wiatrowy zbudowany w 1947 roku przez Pana Władysława Szaro. W wiatraku znajdują się oryginalne kamienne żarna, sita przesiewające przemiał, koła i napęd z drewna. Jego wysokość to 3,5 m, a średnica śmigła to 5 m. Przy wiatraku stoi również wieża widokowa, z której można podziwiać okoliczne wsie, lasy jak i również dzikie zwierzęta 😊"

Dziękujemy za oznaczenie naszego profilu 🙌💚

Reposted from @rowerowa.szprycha

#lovepodkarpackie #podkarpackie
#podkarpacie
#różanka #wiatrak
#wiatrakwróżance
#sky
#rower
#bike
#niebo
#chill
...

912 8
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast