Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Wiatrakowiec Xenon

Zespół: Wiatrakowiec Xenon
Kraj: Polska
Statek: Xenon
Liczba statków: 1

 

Firma Celier Aviation wyprodukowała ponad. 100 egzemplarzy tego wiatrakowca. Wiatrakowiec to bardzo atrakcyjna alternatywa wobec podróżowania samochodami czy nawet samolotami. Na krótkich trasach krajowych czas jest porównywalny (dojazd do lotniska, czekanie na odlot, itp.). Jednym z głównych walorów wiatrakowca jest możliwość lądowania prawie w miejscu i startowania na niewielkiej przestrzeni (100-200 m). Nie wszędzie są drogi i lotniska, a kawałek łąki zawsze się znajdzie.

 

Dwumiejscowy wiatrakowiec to ultralekki statek powietrzny o konstrukcji kompozytowo-metalowej.Konstrukcja łopat wirnika duralowa. Maszt wirnika wykonane ze stopów metali.
Kadłub kompozytowy, wykonany z polimerów, skonstruowany na zasadzie klatki bezpieczeństwa. Zespoły kompozytowe wykonane na bazie żywicy epoksydowo- winyloestrowe, z użyciem włókien szklanych. Kabina zakryta z miejscami obok siebie.

Usterzenie pionowe zdwojone i statecznik poziomy. Podwozie stałe, trójkołowe, ze sterowanym kołem przednim. Koła główne zostały wyposażone w hydrauliczne hamulce tarczowe.

Baner kierujący do serwisu Podkarpackich Pokazów Lotniczych