Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Rok Łukasiewicza w Rzeszowie. Ponad 40 wydarzeń

Ponad 40 wydarzeń zaplanowano w Rzeszowie w związku z przypadającymi na ten rok obchodami 200. Rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza. To m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Decyzją Sejmu Ignacy Łukasiewicz, pionier przemysłu naftowego, filantrop i działacz niepodległościowy jest jednym z patronów 2022 roku w Polsce. W styczniu tego roku przypadała 140. rocznica śmierci, a w środę 8 marca 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka, który swoje życie związał z Rzeszowem. W obchody jubileuszowego roku włączyła się stolica Podkarpacia, gdzie zaplanowano z tej okazji Ponad 40 okolicznościowych wydarzeń.

 

– Ignacy Łukasiewicz był wyjątkowym mieszkańcem i wybitną postacią w historii Rzeszowa oraz Podkarpacia. Jako miasto postanowiliśmy upamiętnić rocznicę jego urodzin przygotowując mnóstwo wydarzeń, którymi przybliżymy mieszkańcom jego postać. Chcemy przedstawić dorobek Ignacego Łukasiewicza organizując wydarzenia oraz wskazując miejsca, w których przebywał – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Grafika obchodów Roku Łukasiewicza w Rzeszowie z napisem: Od lampy naftowej do lampy ledowej. Rok Łukasiewicza w Rzeszowie.

 

Najbliższe z wydarzeń to warsztaty, które odbędą się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 4 przy ul. Ofiar Katynia. Zaplanowano je na najbliższa sobotę, 12 marca, będą związane z Ignacym Łukasiewiczem. Z kolei w holu I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. 3 Maja można oglądać wystawę przedstawiającą biografię patrona roku. Kolejną, którą zaplanowano w rejonie letniego Pałacu Lubomirskich szykuje już Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Będzie to wydarzenie plenerowe.

 

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie gra miejska, podczas której zespoły składające się z około 5-6 osób mają rywalizować odwiedzając miejsca związane z Ignacym Łukasiewiczem.

 

– Zaplanowaliśmy ją na 30 września. Scenariusz gry przygotujemy w oparciu o jego biografię, a uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na pytania związane z postacią i miejscami, w których przebywał. To m.in. I LO w Rzeszowie, czy kamienica, w której była apteka. Za sprawą postaci przebranych w stroje mieszczan z XIX wieku przeniesiemy się w czasie do tamtej epoki – mówi Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. I dodaje, że jubileuszowy rok to także niedawne otwarcie nowej biblioteki przy ul. Łukasiewicza, obok której 17 września odbędzie się piknik rodzinny.

 

– Uruchamiamy warsztatownię Ignacego Łukasiewicza. Chcemy przybliżyć i odkrywać na nowo postać naszego wybitnego krajana, który był nie tylko uczonym, ale także filantropem, aptekarzem i przedsiębiorcą. Zależy nam także na przedstawieniu postaci jego żony, która również była wyjątkową osobą. Ogłosimy konkurs plastyczny dla szkół i przedszkoli, w którym trzeba będzie wykazać się także znajomością postaci – mówi Marzena Styga – Durak, dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury.

 

Wyjątkową niespodziankę szykuje Teatr Maska. – Przygotowujemy wydarzenia, w których mieszkańcy będą nie tylko widzami, ale wezmą w nich czynny udział. To na przykład spektakl improwizowany, nasi aktorzy przygotują się z ciekawostek i faktów na temat Ignacego Łukasiewicza, a rolą widzów będzie ułożenie ich w spektakl – mówi Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.

 

W Muzeum Dobranocek zostanie zrealizowany okolicznościowy film animowany, Biuro Wystaw Artystycznych szykuje dla dzieci i młodzieży warsztaty poświęcone światłu w sztuce. – Na wrzesień planujemy pokaz – spotkanie ze światłem. To będzie mapping autorstwa Bartosza Nalepy, połączony z koncertem elektronicznej muzyki. Zorganizujemy go w naszej sali widowiskowej – tłumaczy Piotr Rędziniak, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

 

– Znakiem rozpoznawczym I LO jest szeroko pojęta kultura pamięci. W tym roku wspominamy postać Ignacego Łukasiewicza, naszego ucznia w latach 1832-1836. Z tej okazji przygotowaliśmy także kilka wydarzeń, a nasi uczniowie drukują już w technologii 3D modele lamp naftowych. Nauczyciele szykują scenariusz lekcji o Łukasiewiczu, dedykowanej klasom 5-8 szkół podstawowych, a w czerwcu zaprosimy wybraną szkołę z rejonu Krosna i Jasła na plenerową debatę przy lampach naftowych, która odbędzie się na naszym dziedzińcu – uzupełnia Piotr Wanat, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

 

Zarząd Zieleni Miejskiej szykuje renowację nagrobka Józefa Łukasiewicza – ojca Ignacego. – To nagrobek zabytkowy, znajdujący się na naszym Starym Cmentarzu. Prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora. Chcemy w tym szczególnym roku przywrócić nagrobkowi wyjątkowy blask – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

 

– Mamy nadzieję, że we wszystkich wydarzeniach rzeszowianie będą uczestniczyć bardzo chętnie i licznie. Zachęcamy do tego – mówi wiceprezydent Stachowska.

 

Obchody Roku Łukasiewicza w Rzeszowie – kalendarz wydarzeń (plik PDF, 550,84 kB)

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu