Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Prototyp lampy Łukasiewicza stanął na gorlickim Rynku

Ziemia gorlicka, prócz przyrodniczych i architektonicznych perełek, kryje pewien skarb – „czarne złoto”.

W XIX w. krajobraz beskidzkich lasów przecięły setki wież wiertniczych, a Gorlice stały się jedną z kolebek przemysłu naftowego. Bogate w złoża ropy naftowej ziemie, przyciągnęły do tego małego, galicyjskiego miasteczka światowej sławy pioniera nafciarstwa, farmaceutę i odkrywcę – Ignacego Łukasiewicza.

To tutaj, w 1854 r. pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, rozświetliła skrzyżowanie ruchliwych traktów handlowych, rozsławiając Gorlice – dziś, na pamiątkę tego wydarzenia, nazywane „Miastem Światła”.

Rynek miasta, przy kamienicy znajduje się ławka z posągiem siedzącego Ignacego Łukasiewicza, starszego mężczyny trzymającego w ręku lapmę naftową. Na ławce jest miejsce, aby usiąść obok. W dalszej części zdjęcia znajduje się kilkumetrowy model pierwszej na świecie lampy naftowej.

Ławeczka  Łukasiewicza na Rynku w Gorlicach.  Fot. UM Gorlice/Natalia Pacana-Roman

W ostatnim czasie, z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza, przed gorlickim Ratuszem stanęła trzymetrowa lampa naftowa, która ozdobi i uatrakcyjni centrum „Miasta Światła”.

Rynek miasta. Na pierwszym planie kilkumetrowy model lampy naftowej wzorowanej na prototypie opracowanym przez Ignacego Łukasiewicza.

3-metrowy model pierwszej na świecie lampy naftowej. Fot. UM Gorlice/Natalia Pacana-Roman

Metalowa konstrukcja inspirowana jest prototypem pierwszej lampy, którą wynalazca skonstruował wraz z blacharzem Adamem Bratkowskim. Razem ze stojącą nieopodal „ławeczką Łukasiewicza” przypomina o naftowej historii miasta i regionu.

 

Wykonawcą lampy jest firma TLC Group.

 

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu