Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Poznaj historię Ignacego Łukasiewicza podczas Święta Paniagi

Tradycyjnie już 3 maja w Rzeszowie obchodzone jest Święto Paniagi czyli ulicy 3 Maja, dawnej ulicy Pańskiej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest kultura amerykańska, nie zabraknie też akcentów związanych z Rokiem Łukasiewicza.

Jak co roku na mieszkańców Rzeszowa i gości czeka mnóstwo atrakcji kulturalnych, rozrywkowych i muzycznych, zlokalizowanych na dwóch scenach: przy Fontannie Multimedialnej oraz na rzeszowskim Rynku, a także liczne pokazy i prezentacje na ul. 3 Maja, al. Lubomirskich, w fosie Zamku Lubomirskich, na parkingu przy budynku RARR oraz w instytucjach kultury.

 

Ulica 3 Maja, to popularny rzeszowski deptak. Od kilku lat obchodzone jest święto tej wyjątkowej ulicy. Znajdują się przy niej miejsca nierozerwalnie związane z historią miasta i jego mieszkańców.

 

W związku z obchodami Roku Łukasiewicza warto więc przypomnieć, że życie Ignacego Łukasiewicza, przez wiele lat toczyło się wokół ulicy 3 Maja. Od 1830 roku jego rodzina zamieszkiwała w kamienicy przy jednej z bocznych od 3 Maja ulic.  Przy samej ulicy 3 Maja znajduje się szkoła, do której w latach 1832–1836 uczęszczał. Przy ul. 3 Maja znajdowała się także apteka Edwarda Hübla, w której Ignacy Łukasiewicz przez 6 lat pracował jako pomocnik.

 

Podczas Święta Paniagi w I Liceum Ogólnokształcącym będzie można zobaczyć specjalną prezentację “Przetarcie szlaku do wierceń ropy naftowej, Pierwsza na świecie kopalnia, Ignacy Łukasiewicz”, a w Urban Lab będzie można wziąć udział w konkursie wirtualnym “Szlak Łukasiewicza”.

 

 

Święto Paniagi

Grafika promująca Święto Paniagi

Szczegółowy program Święta Paniagi dostępny na stronie Estrady Rzeszowskiej.

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu