Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

turystyka

Poznaj historię Ignacego Łukasiewicza podczas Święta Paniagi

Tradycyjnie już 3 maja w Rzeszowie obchodzone jest Święto Paniagi czyli ulicy 3 Maja, dawnej ulicy Pańskiej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest kultura amerykańska, nie zabraknie też akcentów związanych z Rokiem Łukasiewicza.

Jak co roku na mieszkańców Rzeszowa i gości czeka mnóstwo atrakcji kulturalnych, rozrywkowych i muzycznych, zlokalizowanych na dwóch scenach: przy Fontannie Multimedialnej oraz na rzeszowskim Rynku, a także liczne pokazy i prezentacje na ul. 3 Maja, al. Lubomirskich, w fosie Zamku Lubomirskich, na parkingu przy budynku RARR oraz w instytucjach kultury.

 

Ulica 3 Maja, to popularny rzeszowski deptak. Od kilku lat obchodzone jest święto tej wyjątkowej ulicy. Znajdują się przy niej miejsca nierozerwalnie związane z historią miasta i jego mieszkańców.

 

W związku z obchodami Roku Łukasiewicza warto więc przypomnieć, że życie Ignacego Łukasiewicza, przez wiele lat toczyło się wokół ulicy 3 Maja. Od 1830 roku jego rodzina zamieszkiwała w kamienicy przy jednej z bocznych od 3 Maja ulic.  Przy samej ulicy 3 Maja znajduje się szkoła, do której w latach 1832–1836 uczęszczał. Przy ul. 3 Maja znajdowała się także apteka Edwarda Hübla, w której Ignacy Łukasiewicz przez 6 lat pracował jako pomocnik.

 

Podczas Święta Paniagi w I Liceum Ogólnokształcącym będzie można zobaczyć specjalną prezentację “Przetarcie szlaku do wierceń ropy naftowej, Pierwsza na świecie kopalnia, Ignacy Łukasiewicz”, a w Urban Lab będzie można wziąć udział w konkursie wirtualnym “Szlak Łukasiewicza”.

 

 

Święto Paniagi

Grafika promująca Święto Paniagi

Szczegółowy program Święta Paniagi dostępny na stronie Estrady Rzeszowskiej.

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast