Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Polish Sparks. Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła

Team: Polish Sparks – Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła
Kraj: Polska
Statek powietrzny: TS-11 Iskra
Ilość statków: 3

 

Iskra to pierwszy polski samolot odrzutowy, zaprojektowany pod koniec lat 50. XX wieku w PZL Mielec z przeznaczeniem do szkolenia pilotów wojskowych. Chociaż TS-11 zbudowano na potrzeby polskiej armii, 50 egzemplarzy było również używanych w Indiach. Pomimo, iż produkcję maszyny zakończono w 1987 roku, Iskry wciąż z powodzeniem prezentują się w powietrzu dzięki Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła, która w tej chwili użytkuje 3 maszyny.

 

Misją Fundacji jest odbudowa i utrzymanie w stanie lotnym najważniejszych samolotów polskiej produkcji. Poza Iskrami w hangarze Fundacji, który stoi na terenie lotniska w Mielcu, można zobaczyć samoloty Gawron, An-2 czy Irydę.

 

W tym roku szefowie Fundacji postanowili powołać do życia formacje Polish Sparks, która jest spadkobierczynią legendarnej grupy wojskowej – Biało-Czerwone Iskry, która prezentowała możliwości polskiego odrzutowca – TS-11 Iskra podczas pokazów na całym świecie.

 

Za sterami mieleckich Iskier zasiadają piloci Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła – Piotr Maciejewski, Jakub Kubicki i Tadeusz Zaworski.

Baner kierujący do serwisu Podkarpackich Pokazów Lotniczych