Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Podkarpackie Pokazy Lotnicze

Podniebne akrobacje i ewolucje, efektowne przeloty i mijanki – znów na mieleckim niebie podziwiać będziemy nadzwyczajne umiejętności pilotów, bo już po raz szósty organizowane będą Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe ze względu na przypadające właśnie obchody 85-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu oraz 105-lecia polskiego lotnictwa. Przygotowany program lotniczego święta ma dostarczyć widzom wielu emocji.

Organizatorem wydarzenia świętującego doniosłe jubileusze jest Województwo Podkarpackie, przy współpracy z Gminą Miejską Mielec, Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w Mielcu, Lotniskiem Mielec, Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka sp. z o.o., Agencją Rozwoju Regionalnego MARR S.A., Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Fundacją Biało-Czerwone Skrzydła.

 

Najważniejszym elementem Podkarpackich Pokazów Lotniczych będą podniebne akrobacje, podczas których będzie można podziwiać zarówno historyczne statki powietrzne, będące w przeszłości chlubą Mielca, jak i współczesne samoloty i śmigłowce. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik oraz liczne atrakcje i niespodzianki: wystawa statyczna samolotów, ekspozycja zabytkowych samochodów, gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych.

 

Kolaż zdjęć przedstawiający samoloty wykonujące podniebne akrobacje. Na dole zdjęcie z dwoma pilotami stojącymi na skrzydłach odrzutowca TS-Iskra na pasie startowym lotniska.

Gwiazdy VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych w Mielcu.

Na zakończenie pokazów przewidziane są dwie zupełnie nowe atrakcje w ramach Podkarpackich Pokazów Lotniczych – będą to nocny pokaz samolotów z użyciem pirotechniki oraz także nocne widowisko, które stworzą drony. Pokaz dronów będzie finansowany z Funduszy Europejskich i będzie promował ogłoszony przez Komisję Europejską Europejski Rok Umiejętności, mający nadać nowy impuls uczenia się przez całe życie.

Historia przemysłu lotniczego na Podkarpaciu

 

Historia województwa podkarpackiego, a w szczególności Mielca jest nierozerwalnie związana z lotnictwem. Budowa lotniczego dziedzictwa regionu zapoczątkowana decyzją władz II RP o utworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego na zawsze zmieniła losy miast i miasteczek południowo-wschodniej Polski. Dziś lotnictwo to jedna z inteligentnych dziedzin, na której województwo opiera swój rozwój.

 

– Bardzo się cieszę, że nasz autorski projekt Podkarpackich Pokazów Lotniczych jest z powodzeniem kontynuowany, rozwija się i dziś możemy zapowiedzieć już szóstą jego edycję. Po raz kolejny szerokie grono lotniczych asów przestworzy zaprezentuje swoje umiejętności na mieleckim lotnisku. Tegoroczne pokazy będą wyjątkowe, bo przypadają w czasie gdy świętujemy 105-lecie niepodległości, 105-lecie polskiego lotnictwa i 85-lecie przemysłu lotniczego na Podkarpaciu. Dlatego program, jak wszystkie dodatkowe atrakcje, zapewnią Państwu wrażenia jakich dotąd na mieleckim niebie nie widzieliśmy. Rozwój naszego regionu nieodłącznie związany jest z lotnictwem. Jesteśmy jedynym województwem, które określiło jako jedyne w kraju „Lotnictwo i Kosmonautykę” jako swoją inteligentną specjalizację. Pokazy są jej świetną promocją. Podkarpacie jest sprzyjającym regionem dla lotnictwa i nowych inwestorów w tej branży – powiedział Władysław Ortyl, Marszałek województwa podkarpackiego.

 

Historia mieleckiego lotnictwa zaczyna się w 1938 roku gdy uruchomiono tu pierwszą lotniczą fabrykę wraz z przyległym do niej lotniskiem w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Decyzja o budowie tego zakładu lotniczego była przełomową dla losu trzech kolejnych pokoleń mieszkańców miasta.

 

Produkcja samolotów stała się motorem napędowym rozwoju miasta, a samoloty takie jak An-2, M18, TS-11 Iskra, czy współcześnie produkowane M28 i S-70i Black Hawk oraz elementy struktur samolotów F-16, znakami rozpoznawczymi Mielca w świecie. Obecnie Mielec to ważny ośrodek przemysłowy w województwie podkarpackim.

Hangar PZL Mielec przed którym stoją produkowane w Mielcu samoloty M28 i helikoptery S-70i Black Hawk.

Helikoptery S-70i Black Hawk i samoloty M28 przed hangarem PZL Mielec.

Spadkobiercą i kontynuatorem wizjonerskich planów pierwszych budowniczych COP są dziś Polskie Zakłady Lotnicze, firma w której tradycje łączą się z nowoczesnością i szeroko pojętymi innowacjami.

 

– Jako fabryka czerpiąca z tradycji i wieloletniej historii lokalnego przemysłu lotniczego cieszymy się że Podkarpackie Pokazy Lotnicze znów zawitają do Mielca – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec. – To ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, tym bardziej, że w tym roku świętujemy także doniosły jubileusz 85-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu. Mamy nadzieje, że przygotowany program lotniczych atrakcji przyciągnie pasjonatów lotnictwa, a występy wszystkich statków powietrznych dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń – dodał. Plan obchodów jubileuszu składa się z różnych wydarzeń skierowanych do mieszkańców Mielca i okolic. Wśród nich są m.in. „Bieg Lotnika”, który odbył się dwa tygodnie temu czy organizowany w dniu Pokazów „Spacer przez PZL”.

 

 

Program VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych

 

Wszelkie informacje na temat pokazów lotniczych, programu, i atrakcji będą umieszczane na stronie internetowej: www.pokazylotnicze.podkarpackie.eu

Baner kierujący do serwisu Podkarpackich Pokazów Lotniczych

Pasek z logotypami organizatorów VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych: Podkarpackie, Miasto Mielec, PZL Mielec, Lotnisko Mielec, Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Specjalna Strefa Ekonomiczna Mielec, Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła.