Niezapomniane imprezy z wirtuozami sceny i nieba
Po raz pierwszy w historii mistrz paralotni wylądował na skrzydle lecącego samolotu podczas pokazów lotniczych w Jasionce koło Rzeszowa. Wyczyn z zapartym tchem podziwiało 50 tysięcy widzów. Po emocje i wspomnienia warto ruszać na Podkarpacie.

Wojciech Bógdał stojący na skrzydle samolotu Piper Cub podczas Centralnych Pokazów Lotniczych 100-lecia Aeroklubu Polskiego. Fot. Michał Bosek
Pokonać 150 kilometrów w dzikiej krainie Łemków – biegi górskie w Bieszczadach to prawdziwe wyzwanie, ale na Bieg Rzeźnika i Łemkowynę chętnych nigdy nie brakuje. Czy walcząc ze zmęczeniem, zapamiętują wspaniałe widoki? Niewykluczone, że najbardziej kolorowe obrazy pozostają w pamięci tych, którzy choć raz na początku maja odwiedzili Krosno. Setki barwnych balonów płyną wtedy nad miastem. Z ziemi ściga je śmiech dzieci z karuzeli i fala muzyki, bo na scenie krośnieńskiego lotniska nie milkną koncerty.
Podkarpacie, gdzie powstała pierwsza polska szkoła lotnictwa cywilnego, słynie nie tylko z mistrzowskich popisów pilotów. Na Muzyczny Festiwal w Łańcucie zjeżdża śmietanka towarzyska i melomani z całego kraju. W bajkowej scenerii, na koncertach plenerowych przed zamkiem, pod kryształowymi pająkami Sali Balowej i w Filharmonii Podkarpackiej, występują gwiazdy opery, wirtuozi skrzypiec i fortepianu, nazwiska tak wielkie jak: Jose Carreras, Julian Rachlin, czy Rafał Blechacz. Zapraszani są także mistrzowie jazzu i rozrywki. Czesław Niemen śpiewał tu całą noc. Po majowych zachwytach w Łańcucie klasyką rozbrzmiewa Festiwal Muzyczny w Mielcu. Obchodził na nim 80. urodziny Krzysztof Penderecki, urodzony w Dębicy!

Różnokolorowe balony nad Krosnem podczas corocznych Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych. Fot. Michał Bosek
Koncerty rozbrzmiewają przez cały rok. Szaleją na nich miłośnicy rocka, punku, folku i bieszczadzkich ballad. Tysiące fanów rusza podczas wakacji po świetną zabawę i szaleńcze tańce na północ i Roztocze, na Folkowisko do Gorajca, na Cieszanów Rock Festiwal. Chorałami gregoriańskimi kusi Jarosław i Festiwal „Pieśń Naszych Korzeni”, a „lwowską falą” organizowany przez gminę Lubaczów Festiwal Dziedzictwa Kresów, którego wielki finał co roku odbywa się Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej. Można tam popróbować także regionalnej kuchni.
Znakomite podkarpackie miody, polskie oliwki, długo dojrzewające wędliny, proziaki i nalewki – tymi bogactwami stołu słynie Podkarpacie i chwali się nimi przy okazji wielu imprez. Ale prawdziwym festiwalem jadła jest Ekogala – Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości w Jasionce. Zawsze w grudniu. Po prostu pyszne wydarzenie.

Ekogala – Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości w Jasionce koło Rzeszowa. Fot. Michał Bosek
Głodny wrażeń? Podkarpacie zaspokaja apetyty!
Cerkiew w Świątkowej Wielkiej to jedna z tych świątyń, obok których nie sposób przejść obojętnie😊
Wielu zastanawiają te intensywne kolory…
Nie są one przypadkowe – nawiązują do:
💙wiary
💚nadziei
❤️miłości
Zostały odtworzone podczas ostatniego remontu świątyni w 2014 roku. Była to pierwsza barwna rekonstrukcja łemkowskiej cerkwi w Polsce.
Na naszym profilu na FB czeka na was panorama 360 z tego miejsca.
Widzieliście cerkiew w Świątkowej Wielkiej na żywo 😊?
#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #beskidniski #świątkowa #świątkowawielka #cerkiew #świątynia #goodmorning
Fot. Krzysztof Zajączkowski
Udostępnij ten artykuł: