Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Mural z Ignacym Łukasiewiczem na budynku Politechniki Rzeszowskiej

Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie został bohaterem muralu zdobiącego ścianę jednego z budynków Politechniki Rzeszowskiej. W ten sposób uczelnia uhonorowała swojego patrona w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza.

Wybór miejsca na mural nie był przypadkowy. Wizerunek tego polskiego przedsiębiorcy, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, rewolucjonisty i działacza niepodległościowego zdobi ścianę jednego z budynków Politechniki Rzeszowskiej, która w 1974 r. przyjęła za patrona tego wybitnego człowieka. Uroczystej prezentacji muralu dokonał rektor prof. Piotr Koszelnik.

 

„Do tej kolekcji rzeszowskich murali dochodzi dziś kolejny poświęcony wybitnemu człowiekowi, który zapisał się na trwałe nie tylko w historii stolicy województwa podkarpackiego, regionu, ale też Polski. Uhonorowanie Ignacego Łukasiewicza, wspaniałego wynalazcy i patrona naszej uczelni wpisuje się w obchody Roku Ignacego Łukasiewicza oraz w ideę kultywowania wcielania w życie humanistycznych treści głoszonych i realizowanych przez tego wybitnego człowieka” – podkreślił rektor prof. Piotr Koszelnik.

 

Mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza znajduje się na północno-wschodniej ścianie budynku J Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Podkarpackiej 1. Wymiary muralu to ok. 170 m2, a wysokość ściany wynosi ok. 12 m. Na ścianie zamontowano 7 lamp LED. Jedna z nich jest zamontowana na promieniu światła lampy Ignacego Łukasiewicza i została wykonywana na specjalne zamówienie. Oświetlenie włącza się za pomocą zamontowanego zegara astronomicznego. Na oknach zostały zamontowane siatki, które przepuszczają światło do wnętrza budynku, tworząc jednolitą powierzchnię muralu na zewnątrz budynku. Mural jest w całości pokryty lakierem poliuretanowym, czyli tzw. farbą antygraffiti.

Ściana budynku z namalowanym muralem. Na pierwszym planie twarz mężczyzny z brodą i wąsami. Mężczyzna w dłoni trzyma lampę naftową. W tle laboratorium.

Mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza znajduje się na północno-wschodniej ścianie budynku J Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Podkarpackiej 1.

Fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska

Mural został sfinansowany z pieniędzy pozyskanych w ramach konkursu na projekt grantowy „Rozgrzewamy Polskie Serca”, który ogłosiła Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza. Projekty musiały być związane z postacią Ignacego Łukasiewicza lub jego życiem i wynalazkami, a podejmowane inicjatywy miały budować kapitał społeczny. Przykładami takich inicjatyw mogły być: wydarzenia kulturalne, sztuka i spektakle, nauka, edukacja i oświata, upamiętnianie wydarzeń i miejsc historycznych oraz renowacja miejsc pamięci. Projekty mogły otrzymać dofinansowanie w dwóch kategoriach: mały grant – od 5 tys. zł do 50 tys. zł i duży grant – od 50 tys. zł do 100 tys. zł, a wymogiem projektowym była realizacja projektu do końca 2022 r. Politechnika Rzeszowska aplikowała o duży grant i znalazła się wśród czterech podmiotów z całego kraju, które dostały dofinansowanie. Ponadto w tym konkursie 29 podmiotów z całej Polski dostało „mały grant”.

 

Wykonawcą muralu jest firma MIX-ART Mural z Krasnej k. Krosna. Liderami projektu i wykonania muralu byli: Karol Zegar, Przemysław Biedka i Piotr Gromek. Prace zakończono 15 listopada 2022 r.

 

W odsłonięciu muralu  udział wzięli rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. nauki prof. PRz Lesław Gniewek, dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury prof. Lech Lichołai, dziekan Wydziału Chemicznego prof. Dorota Antos, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki prof. PRz Roman Zajdel, dziekan Wydziału Zarządzania prof. PRz Beata Zatwarnicka-Madura, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, Aleksander Konopka z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Marzena Furtak-Żebracka z Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa oraz pracownicy i studenci naszej uczelni.

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu