Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Podkarpackie militaria

Pogranicze pełne jest śladów minionych wojen i ich bohaterów. Wśród karpackich wzgórz, na bezkresach Roztocza w Linię Mołotowa układają się schrony i umocnienia z czasów II wojny światowej. Nad Sanem dumnie góruje Twierdza Przemyśl – pomnik Bitwy Narodów 1914-1915. Pod Górą Żarnowską w Strzyżowie skrywa się tajemniczy tunel – część Południowej Kwatery Hitlera. Podkarpacie oferuje fascynującą przygodę miłośnikom militariów i historii.

Tunel schronowy pod Gora Strzyzowska. Fot. Michal Bosek

Tunel schronowy pod Górą Żarnowską. Obiekt militarny będący częścią całego kompleksu schronowego Fűhrershauptguarier – Anlage Sűd. Tunel długości 438m ze sklepieniem z cegły klinkierowej oraz ścianami betonowymi. Fot.: Michał Bosek

Położony nad Sanem Przemyśl na początku XX wieku należał do największych twierdz Europy. Dziś okalający miasto zespół fortów to intrygujące cele turystycznych wypraw. Najstarsze z umocnień liczą około 150 lat. Tylko zewnętrzny pierścień składa się z 15 fortów głównych i 20 pomocniczych – wiedzie tędy rowerowy szlak. Także rowerem, a czasem tylko pieszo dotrzeć można do tzw. Linii Mołotowa – schronów z czasów II wojny światowej. Biegną od Bieszczadów i Leska po Horyniec-Zdrój i Cieszanów. Liczące czasem kilka podziemnych pięter schrony wciąż kryją armaty i są źródłem ekscytujących eksploracji, a także domem nietoperzy.

Twierdza Przemyśl. Fragment ceglanej fortywikacji pośród drzew.

Fort artyleryjski jednowałowy Salis-Soglio Twierdzy Przemyśl. Fot. Michał Bosek

Nawet w upalny dzień chłód przenika skórę w gigantycznym tunelu kolejowym w Stępinie-Cieszynie, gdzie Adolf Hitler umówił się z Benito Mussolinim. Teraz, zawsze w sierpniu, spotykają się grupy rekonstrukcyjne na wielkim Zlocie Militarnym. Wielu zagląda też do Parku Historycznego w Bliźnie koło Dębicy. Prowadzono tu pierwsze próby nad supertajną bronią przywódcy III Rzeszy – rakietami V1 i V2.

Makieta rakiety V2 na terenie Parku Historycznego w Bliźnie

Park historyczny Blizna, gdzie testowano rakiety V-2 i bomby V-1. Fot. Mateusz Surman

Krainą wojennych cmentarzy jest Beskid Niski i Pogórze. Mogiły po krwawych bataliach I i II wojny światowej. Wiele o tych bitwach i ich żołnierzach mówią muzealne kolekcje w Krośnie i w Rzeszowie, gdzie zaczęła się legenda Czarnej Brygady generała Stanisława Maczka. Także z Podkarpaciem związana jest postać generała Władysław Sikorskiego oraz … Wojaka Szwejka – żołnierza CK Armii z powieści Jarosława Haška. Galicyjski Sanok i Przemyśl tak zauroczyły sławnego pisarza, że zaprowadził tam swojego bohatera. Dziś Podkarpacie zaprasza na Szlak Turystyczny Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka. Spotkać na nim można samego Szwejka. Spiżowy żołnierz siedzi na ławeczce z zawadiacką miną. Kto potrze jego nos, będzie miał w życiu szczęście.

Przemysl- Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka

Na przemyskim rynku można usiąść na ławeczce obok pomnika wojaka Szwejka
Fot. Waldek Sosnowski

Podkarpacie chętnie zdradzi więcej niezwykłych historii!

Ach ten Łańcut! 🥰

Dziś zaglądamy do Sali Teatralnej w @zamek_lancut.

To jeden z dwóch zachowanych w Polsce teatrów pałacowych. Robi wrażenie, prawda?

🎭 Sala Teatralna mieści się w pawilonie dobudowanym przed 1784 rokiem do skrzydła zachodniego od strony dziedzińca.

W 1792 roku wnętrze przebudował Józef Henny w oparciu o projekty wykonane przez Thomasa de Thomon. W tym samym roku odbyła się tutaj prapremiera "Parad" Jana Potockiego, sztuki napisanej specjalnie dla łańcuckiego teatru. Na jego scenie grywali przeważnie domownicy oraz ich goście. Najchętniej sięgano po sztuki francuskie.

Na początku XIX wieku wnętrze zostało przebudowane według projektu Chrystiana Piotra Aignera. Obecny wystrój nawiązuje do tamtego, lecz pochodzi z 1911 roku. Wtedy to z inicjatywy Romanostwa Potockich cały teatr otrzymał dekorację wykonaną przez wiedeńskich architektów Ferdinanda Fellnera i Hermana Helmera.

Fot. Krzysztof Zajączkowski

#podkarpackie #podkarpacie #lovepodkarpackie #muzeum #teatr #zamek #castle #łańcut #lancut #zabytki #historia #sztuka
...

163 1

CZY WIESZ, ŻE…

Muzeum Historyczne w Sanoku może się poszczycić jedną z najpiękniejszych i największych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce.

W jej skład wchodzi ponad 1200 eksponatów, w tym ikony oraz przedmioty liturgiczne z prawosławnych oraz greckokatolickich cerkwi z obecnych terenów południowo-wschodniej Polski i Ukrainy. Ikony ułożone są chronologicznie, począwszy od najstarszych pochodzących z XV i XVI wieku, poprzez XVII- i XVIII-wieczne, aż po kolekcję malarstwa ikonowego z XIX w. Dopełnieniem kolekcji jest ikonostas z ikonami z przełomu XVII i XVIII w.

Zerknijcie na nasz profil na FB i zobaczcie część zachwycającej ekspozycji na panoramie 360. Można na przykład skopiować ten link👉 bit.ly/3GZNYkO 🙂

#Lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #sanok #ikony #sztukacerkiewna #muzeumhistorycznewsanoku #ferie #ferie2023 #historia #polskawschodnia
Fot. Krzysztof Zajączkowski
...

317 7

EDIT: Bingo! Na zdjęciu fragment wnętrza Zamku w Łańcucie 👏🥰

Tu jest jakby luksusowo… 🧐🫢

Kto wie, gdzie dziś zawędrowała nasza #fotozagadka?
Odpowiedź już jutro ok. 9.00

#Lovepodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #jesień #autumn #autumnvibes #historia
Fot. Michał Bosek
...

263 13

Zamek w Krasiczynie to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jesienią 💚🥰

Reposted from @zamek.wkrasiczynie

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #zamek #krasiczyncastle #krasiczyn #zamekwkrasiczynie #historia #podkarpackie #podkarpackietravel #jesień #autumniscoming
...

491 10

Dworek z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej pojawia się dziś u nas nie bez powodu 🙂 To właśnie w kolbuszowskim skansenie w najbliższą niedzielę rozpocznie się II Festiwal Kultury Lasowiackiej 😊🥳🤩 Zaplanowano wiele aytakcji na ludową, podkarpacką nutę. Program wydarzenia oraz więcej informacji znajdziecie na naszym FB oraz na stronie www.lasowiacki.pl Zapraszamy!

#podkarpackie #podkarpacie #architektura #architekturadrewniana #skansen #kolbuszowa #festiwallasowiacki #historia

Fot. Michał Bosek
...

315 2