Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Podkarpackie militaria

Pogranicze pełne jest śladów minionych wojen i ich bohaterów. Wśród karpackich wzgórz, na bezkresach Roztocza w Linię Mołotowa układają się schrony i umocnienia z czasów II wojny światowej. Nad Sanem dumnie góruje Twierdza Przemyśl – pomnik Bitwy Narodów 1914-1915. Pod Górą Żarnowską w Strzyżowie skrywa się tajemniczy tunel – część Południowej Kwatery Hitlera. Podkarpacie oferuje fascynującą przygodę miłośnikom militariów i historii.

Tunel schronowy pod Gora Strzyzowska. Fot. Michal Bosek

Tunel schronowy pod Górą Żarnowską. Obiekt militarny będący częścią całego kompleksu schronowego Fűhrershauptguarier – Anlage Sűd. Tunel długości 438m ze sklepieniem z cegły klinkierowej oraz ścianami betonowymi.
Fot.: Michał Bosek

Położony nad Sanem Przemyśl na początku XX wieku należał do największych twierdz Europy. Dziś okalający miasto zespół fortów to intrygujące cele turystycznych wypraw. Najstarsze z umocnień liczą około 150 lat. Tylko zewnętrzny pierścień składa się z 15 fortów głównych i 20 pomocniczych – wiedzie tędy rowerowy szlak. Także rowerem, a czasem tylko pieszo dotrzeć można do tzw. Linii Mołotowa – schronów z czasów II wojny światowej. Biegną od Bieszczadów i Leska po Horyniec-Zdrój i Cieszanów. Liczące czasem kilka podziemnych pięter schrony wciąż kryją armaty i są źródłem ekscytujących eksploracji, a także domem nietoperzy.

Twierdza Przemyśl. Fragment ceglanej fortywikacji pośród drzew.

Fort artyleryjski jednowałowy Salis-Soglio Twierdzy Przemyśl. Fot. Michał Bosek

Nawet w upalny dzień chłód przenika skórę w gigantycznym tunelu kolejowym w Stępinie-Cieszynie, gdzie Adolf Hitler umówił się z Benito Mussolinim. Teraz, zawsze w sierpniu, spotykają się grupy rekonstrukcyjne na wielkim Zlocie Militarnym. Wielu zagląda też do Parku Historycznego w Bliźnie koło Dębicy. Prowadzono tu pierwsze próby nad supertajną bronią przywódcy III Rzeszy – rakietami V1 i V2.

Makieta rakiety V2 na terenie Parku Historycznego w Bliźnie

Park historyczny Blizna, gdzie testowano rakiety V-2 i bomby V-1. Fot. Mateusz Surman

Krainą wojennych cmentarzy jest Beskid Niski i Pogórze. Mogiły po krwawych bataliach I i II wojny światowej. Wiele o tych bitwach i ich żołnierzach mówią muzealne kolekcje w Krośnie i w Rzeszowie, gdzie zaczęła się legenda Czarnej Brygady generała Stanisława Maczka. Także z Podkarpaciem związana jest postać generała Władysław Sikorskiego oraz … Wojaka Szwejka – żołnierza CK Armii z powieści Jarosława Haška. Galicyjski Sanok i Przemyśl tak zauroczyły sławnego pisarza, że zaprowadził tam swojego bohatera. Dziś Podkarpacie zaprasza na Szlak Turystyczny Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka. Spotkać na nim można samego Szwejka. Spiżowy żołnierz siedzi na ławeczce z zawadiacką miną. Kto potrze jego nos, będzie miał w życiu szczęście.

Przemysl- Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka

Na przemyskim rynku można usiąść na ławeczce obok pomnika wojaka Szwejka
Fot. Waldek Sosnowski

Podkarpacie chętnie zdradzi więcej niezwykłych historii!

#RokŁukasiewicza

Czy wiesz, że… 🤔

Pierwszą lampę naftową wykonał wedle projektu Ignacego Łukasiewicza, lwowski blacharz Adam Bratkowski. Urządzenie musiało być dostosowane do właściwości fizycznych i chemicznych nowego produktu. Lampa wykonana była z blachy stalowej lutowanej mosiądzem, a okienka wypełniała mika mineralna.

Fot. Krzysztof Zajączkowski


#podkarpackie #Łukasiewicz #lampałukasiewicza #lampanaftowa #historia #Lovepodkarpackie
...

119 1

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

To XIV wieczna warownia obronna położona na skalnym wzgórzu na wysokości 452 m n.p.m. Obiekt powstał za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany.

Przetrwał najazdy Tatarów, Wołochów. Podupadł i stracił na znaczeniu dopiero na skutek działań wojennych toczonych na ziemiach polskich w XVII wieku. Pierwszych zniszczeń dokonali Szwedzi, później zaś wojska Rakoczego plądrując okolicę osłabiły i tak już zniszczone mury. W XIX wieku opisywał go w swojej komedii „Zemsta” hrabia Aleksander Fredro.

Odwiedzając zamek Fredry warto wybrać się na spacer do pobliskiego rezerwatu przyrody Prządki. Prowadzi do niego przyjemna i łagodna ścieżka dydaktyczna. Sam rezerwat zachwyca nietypowymi skałami o przedziwnych kształtach i rozmiarach. Skalne tarasy, wąskie przesmyki i labirynty są frajda nie tylko dla dzieci!

Fot. Michał Bosek

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #odrzykoń #kamieniec #zamek #fredro #historia #wiosna #urlop #weekend #zamekwodrzykoniu #góry
...

551 4

#fotozagadka

EDIT: Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Macie rację, to Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła - gród starszy niż Biskupin 🙂 Miejsce, w którym powstał skansen, to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dziś wehikuł czasu przeniósł nas do w bardzo ciekawe miejsce. Zobaczycie tu m.in. osadę sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku…

Czy wiecie, gdzie jesteśmy? 🙂

Odpowiedź jutro o 9.00.

#Lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #historia #osada #wiosna

Fot. Krzysztof Zajączkowski
...

373 15

Dziś zapraszamy Was na dziedziniec letniego pałacu Lubomirskich w Rzeszowie 💚

Okazały pałac w stylu późnego baroku został wzniesiony pod koniec XVII w. Pół wieku później przebudował go Karol Henryk Wiedemann, wybitny artysta i zaufany architekt rodu Lubomirskich. Obiekt położony w pobliżu zamku pozwalał na komfortowy wypoczynek oraz ciekawe spędzanie wolnego czasu. W jego wnętrzu mieścił się m.in. teatr.

Budynek otaczały obszerne ogrody w stylu baroku francuskiego - z kwaterami, boskietami, basenami i kanałami wodnymi. W zachowanym do dziś obniżeniu terenu znajdował się staw ze zwierzyńcem na wyspie.

Ostatnim właścicielem pałacu z rodu Lubomirskich był Franciszek Grzegorz, który sprzedał Rzeszów Austriakom, a następnie przeniósł siedzibę rodową do Rozwadowa. Letnią rezydencję nabyła rodzina Kostheimów, później pałac przeszedł w ręce Nieciów.
Na początku XX wieku zniszczył go pożar. W 1904 roku podczas odbudowy wnętrze pałacu zyskało nowe podziały z odrębnymi lokalami pod wynajem. W mieszkaniu na piętrze zajmowanym przez rodzinę Grotowskich w roku 1933 przyszedł na świat Jerzy Grotowski, wybitny reformator teatru.
Na przełomie 1936 i 1937 roku w budynku powstało dowództwo 10. Brygady Kawalerii z pułkownikiem Stanisławem Maczkiem. Po II wojnie światowej pałac odebrano właścicielom. Użytkowały go różne instytucje publiczne. W latach 80. XX wieku przeszedł gruntowny remont i konserwację. Od 2013 r., po uregulowaniu spraw własnościowych, pałac ma nowego właściciela. Obecnie mieści się w nim siedziba Okręgowej Izby Lekarskiej.

Fot. Michał Bosek

#podkarpackie #podkarpacie #lovepodkarpackie #rzeszów #architektura #pałac #lubomirski #wiosna #architecturephotography #historia #zabytek @rzeszow.stolica.innowacji

Źródło: https://ogrody.podkarpackie.travel/.../rzeszow-palac-letni/
...

379 2

#fotozagadka

EDIT: Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Na zdjęciu
późnorenesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, który nazywany jest Małym Wawelem 💚

Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucciego w latach 1591–1606. Należał m.in. do rodu Sanguszków, Małachowskich, Wiśniowieckich i Lubomirskich.
Ostatnim właścicielem był Roman Dolański, który stracił obiekt w wyniku reformy rolnej z 1945 roku. Od lipca 1997 roku zamkiem zawiaduje Agencja Rozwoju Przemysłu SA. Rezydencja dostępna jest dla zwiedzających. Urokliwe wnętrza i dziedziniec z krużgankami zachwycą najbardziej wytrawnych turystów. W otaczającym zamek parku można spacerować wśród pięknych, starych drzew m.in. tulipanowców amerykańskich, miłorzębów dwuklapowych i platanów klonolistnych.

Kto lubi zamki, pałace i dwory, z pewnością bez trudu rozwiąże naszą dzisiejszą zagadkę.Czy wiecie, gdzie zostało wykonane to zdjęcie? 🙂

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #zamek #zabytek #historia #zima #ferie #sun #słońce #architecturephotography

Fot. Krzysztof Zajączkowski
...

336 8
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast