Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Podkarpackie militaria

Pogranicze pełne jest śladów minionych wojen i ich bohaterów. Wśród karpackich wzgórz, na bezkresach Roztocza w Linię Mołotowa układają się schrony i umocnienia z czasów II wojny światowej. Nad Sanem dumnie góruje Twierdza Przemyśl – pomnik Bitwy Narodów 1914-1915. Pod Górą Żarnowską w Strzyżowie skrywa się tajemniczy tunel – część Południowej Kwatery Hitlera. Podkarpacie oferuje fascynującą przygodę miłośnikom militariów i historii.

Tunel schronowy pod Gora Strzyzowska. Fot. Michal Bosek

Tunel schronowy pod Górą Żarnowską. Obiekt militarny będący częścią całego kompleksu schronowego Fűhrershauptguarier – Anlage Sűd. Tunel długości 438m ze sklepieniem z cegły klinkierowej oraz ścianami betonowymi.
Fot.: Michał Bosek

Położony nad Sanem Przemyśl na początku XX wieku należał do największych twierdz Europy. Dziś okalający miasto zespół fortów to intrygujące cele turystycznych wypraw. Najstarsze z umocnień liczą około 150 lat. Tylko zewnętrzny pierścień składa się z 15 fortów głównych i 20 pomocniczych – wiedzie tędy rowerowy szlak. Także rowerem, a czasem tylko pieszo dotrzeć można do tzw. Linii Mołotowa – schronów z czasów II wojny światowej. Biegną od Bieszczadów i Leska po Horyniec-Zdrój i Cieszanów. Liczące czasem kilka podziemnych pięter schrony wciąż kryją armaty i są źródłem ekscytujących eksploracji, a także domem nietoperzy.

Twierdza Przemyśl. Fragment ceglanej fortywikacji pośród drzew.

Fort artyleryjski jednowałowy Salis-Soglio Twierdzy Przemyśl. Fot. Michał Bosek

Nawet w upalny dzień chłód przenika skórę w gigantycznym tunelu kolejowym w Stępinie-Cieszynie, gdzie Adolf Hitler umówił się z Benito Mussolinim. Teraz, zawsze w sierpniu, spotykają się grupy rekonstrukcyjne na wielkim Zlocie Militarnym. Wielu zagląda też do Parku Historycznego w Bliźnie koło Dębicy. Prowadzono tu pierwsze próby nad supertajną bronią przywódcy III Rzeszy – rakietami V1 i V2.

Makieta rakiety V2 na terenie Parku Historycznego w Bliźnie

Park historyczny Blizna, gdzie testowano rakiety V-2 i bomby V-1. Fot. Mateusz Surman

Krainą wojennych cmentarzy jest Beskid Niski i Pogórze. Mogiły po krwawych bataliach I i II wojny światowej. Wiele o tych bitwach i ich żołnierzach mówią muzealne kolekcje w Krośnie i w Rzeszowie, gdzie zaczęła się legenda Czarnej Brygady generała Stanisława Maczka. Także z Podkarpaciem związana jest postać generała Władysław Sikorskiego oraz … Wojaka Szwejka – żołnierza CK Armii z powieści Jarosława Haška. Galicyjski Sanok i Przemyśl tak zauroczyły sławnego pisarza, że zaprowadził tam swojego bohatera. Dziś Podkarpacie zaprasza na Szlak Turystyczny Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka. Spotkać na nim można samego Szwejka. Spiżowy żołnierz siedzi na ławeczce z zawadiacką miną. Kto potrze jego nos, będzie miał w życiu szczęście.

Przemysl- Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka

Na przemyskim rynku można usiąść na ławeczce obok pomnika wojaka Szwejka
Fot. Waldek Sosnowski

Podkarpacie chętnie zdradzi więcej niezwykłych historii!

EDIT: Bingo! Na zdjęciu fragment wnętrza Zamku w Łańcucie 👏🥰

Tu jest jakby luksusowo… 🧐🫢

Kto wie, gdzie dziś zawędrowała nasza #fotozagadka?
Odpowiedź już jutro ok. 9.00

#Lovepodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #jesień #autumn #autumnvibes #historia
Fot. Michał Bosek
...

247 12

Zamek w Krasiczynie to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jesienią 💚🥰

Reposted from @zamek.wkrasiczynie

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #zamek #krasiczyncastle #krasiczyn #zamekwkrasiczynie #historia #podkarpackie #podkarpackietravel #jesień #autumniscoming
...

462 8

Dworek z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej pojawia się dziś u nas nie bez powodu 🙂 To właśnie w kolbuszowskim skansenie w najbliższą niedzielę rozpocznie się II Festiwal Kultury Lasowiackiej 😊🥳🤩 Zaplanowano wiele aytakcji na ludową, podkarpacką nutę. Program wydarzenia oraz więcej informacji znajdziecie na naszym FB oraz na stronie www.lasowiacki.pl Zapraszamy!

#podkarpackie #podkarpacie #architektura #architekturadrewniana #skansen #kolbuszowa #festiwallasowiacki #historia

Fot. Michał Bosek
...

310 2

#RokŁukasiewicza

Czy wiesz, że… 🤔

Pierwszą lampę naftową wykonał wedle projektu Ignacego Łukasiewicza, lwowski blacharz Adam Bratkowski. Urządzenie musiało być dostosowane do właściwości fizycznych i chemicznych nowego produktu. Lampa wykonana była z blachy stalowej lutowanej mosiądzem, a okienka wypełniała mika mineralna.

Fot. Krzysztof Zajączkowski


#podkarpackie #Łukasiewicz #lampałukasiewicza #lampanaftowa #historia #Lovepodkarpackie
...

119 1

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

To XIV wieczna warownia obronna położona na skalnym wzgórzu na wysokości 452 m n.p.m. Obiekt powstał za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany.

Przetrwał najazdy Tatarów, Wołochów. Podupadł i stracił na znaczeniu dopiero na skutek działań wojennych toczonych na ziemiach polskich w XVII wieku. Pierwszych zniszczeń dokonali Szwedzi, później zaś wojska Rakoczego plądrując okolicę osłabiły i tak już zniszczone mury. W XIX wieku opisywał go w swojej komedii „Zemsta” hrabia Aleksander Fredro.

Odwiedzając zamek Fredry warto wybrać się na spacer do pobliskiego rezerwatu przyrody Prządki. Prowadzi do niego przyjemna i łagodna ścieżka dydaktyczna. Sam rezerwat zachwyca nietypowymi skałami o przedziwnych kształtach i rozmiarach. Skalne tarasy, wąskie przesmyki i labirynty są frajda nie tylko dla dzieci!

Fot. Michał Bosek

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #odrzykoń #kamieniec #zamek #fredro #historia #wiosna #urlop #weekend #zamekwodrzykoniu #góry
...

550 4

#fotozagadka

EDIT: Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Macie rację, to Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła - gród starszy niż Biskupin 🙂 Miejsce, w którym powstał skansen, to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dziś wehikuł czasu przeniósł nas do w bardzo ciekawe miejsce. Zobaczycie tu m.in. osadę sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku…

Czy wiecie, gdzie jesteśmy? 🙂

Odpowiedź jutro o 9.00.

#Lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #historia #osada #wiosna

Fot. Krzysztof Zajączkowski
...

372 15