Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Jasielski Szlak Winny

Enoturystyka, czyli turystyka winiarska, to ciekawa alternatywa dla ludzi, którzy mają apetyt na niezapomniane wrażenia. Szlaki winne, w tym Jasielski Szlak Winny, sprzyjają popularyzacji tej formy wypoczynku.

Jasło od wielu lat określane jest mianem „stolicy odrodzonego polskiego winiarstwa” lub „stolicą współczesnego polskiego winiarstwa”. Wszystko za sprawą Romana Myśliwca z Jasła, założyciela Winnicy Golesz, najstarszej z „nowożytnych” polskich w Jaśle, założonej w 1982 roku, która stała się inspiracją dla wielu winiarzy z Polski. Dla jednych winiarstwo stało się hobby, dla innych stało się sposobem na życie. Jasielskie wino nie tylko cieszy się ogromnym uznaniem polskiego i zagranicznego środowiska  winiarskiego, ale również jest produktem z którego słynie miasto.

Winnica. Kobieta zbiera winogrona do czerwonego koszyka.

Winnica Jasiel.
fot. Tadeusz Poźniak

Atrakcje Szlaku

 

Winnice zlokalizowane na szlaku przyciągają turystów swoją ofertą enoturystyczną, jakością produkowanego wina oraz życzliwością gospodarzy. Jedną z głównych idei utworzenia Jasielskiego Szlaku Winnego była promocja jasielskiego produktu lokalnego – jasielskiego wina, a także innych specjałów regionalnej kuchni.

 

Jasielski Szlak Winny pozwala docenić specyfikę jasielskiego winiarstwa. Skupiony wokół podkarpackiego miasta Jasła, obejmuje 16 winnic rozmieszczonych w najbliższej okolicy. Są to winnice: Golesz, Jasiel, Zacisze, Dwie Granice, Vanellus, Ewy, Milena, Jana, Kolacz, Jasło, Źródło, Wiarus, Sztukówka, Vetus oraz Podkarpacka Manufaktura Win. Szlak powstał przy współpracy Wydziału Kultury Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle i Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura” oraz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

 

Turysta przemierzający szlak, może odwiedzić winnice zlokalizowane na Jasielskim Szlaku Winnym z mapą winiarską w ręku, degustuje jasielskie wina oraz korzysta z lokalnej bazy agroturystycznej oferowanej przez winiarzy, a także z dostępnej w najbliższej okolicy bazy noclegowej na terenie miasta Jasła. Jasielscy winiarze specjalizują się w organizacji szkoleń i pokazów, oferują organizację biesiad winiarskich przy ognisku lub grillu.

Nie tylko wino

Przemierzając Jasielski Szlak Winny w poznaniu winiarskich tradycji, warto zobaczyć ciekawe miejsca i obiekty, które świadczą o bogatej przeszłości Jasła, a także niezwykłe, dziewicze zakątki otaczającej je przyrody. Warto odwiedzić obiekty świadczące o bogatej przeszłości Jasła. W samym Jaśle zwiedzić należy średniowieczną kolegiatę farną, muzeum regionalne, Pałac Sroczyńskich i Obserwatorium Astronomiczne. Z kolei wokół Jasła zwiedzić należy Skansen Archeologiczny Karpacka Troja i obiekty zlokalizowane na Szlaku Architektury Drewnianej.

Podkarpackie wino jest jak samo Podkarpacie, jedyne w swoim rodzaju, zagadkowe, kuszące swoją różnorodnością przyrodniczą i kulturową, wciąż odkrywane na nowo przez szukających wrażeń turystów i wysoko cenione przez tych, którzy je poznali. Zapraszamy na podkarpackie szlaki winne!

Zamek w Krasiczynie to jedna z tych podkarpackich perełek, których nie trzeba Wam już przedstawiać. A czy znacie pozostałe rezydencje królewskie i magnackie w naszym regionie? 😍

Jeśli nie, zerknijcie na naszego Facebooka. Czeka tam na Was świetny wpis przygotowany przez @rudeiczarne_travelblog. Wystarczy skopiować ten link: https://tiny.pl/cq7v3

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #zamek #krasiczyn #zamekwkrasiczynie #wiosna #goodmood #chill #architektura #architectureisagoodidea
Fot. Michał Bosek
...

146 2

Czas majówek 💚

Od Autorki 😌⤵️
"Pomiędzy deszczem a deszczem. Matka Boska wyszła na spacer po pięknych wzgórzach Podkarpacia. Nie przeszkadza jej brak błękitnego nieba. W powietrzu unosi się słodki zapach rzepaku, pracują roje pszczół. Wielkie bzyczenie układa się w melodię pochwalną.

To kapliczka w Korczynie. Bardzo bym chciała zobaczyć to miejsce w popołudniowej porze , kiedy to pod kapliczkami, w maju modlą się ludzie. To majowa tradycja na wsi i małych miasteczkach. Czy znacie jeszsze takie miejsca? "

Reposted from @nieoczywiste_kadry

#korczyna
#majówka
#kapliczka #tradycja #modlitwa #nawsi #polskiekrajobrazy #sielsko #rzepak #żółty #krosno #colzafield #podkarpackie #podkarpacie
...

2269 28

Aby umilić Wam wejście w nowy tydzień przygotowaliśmy zdjęcie z Baranowa Sandomierskiego. Chodźcie na spacer! 🥰💚

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #baranów #zamekwbaranowie #baranówsandomierski #wiosna #spring #goodvibes

Fot. Michał Bosek
...

325 8

Najpiękniejsze kwiaty tej wiosny znajdziecie oczywiście w @arboretum_bolestraszyce

Fot. Michał Bosek

#wiosna #kwiaty #podkarpackie #podkarpacie #lovepodkarpackie #Bolestraszyce #arboretum #ogród
...

327 4

Dziś, to temat numer jeden na insta.

Zorza polarna nad Polską i Wasze niesamowite zdjęcia 😍🌌

Reposted from @krystianklysewicz Zorza polarna na Roztoczu Wschodnim.

#zorza #zorzapolarna #światłapółnocy #nocne #nocnezdjęcia #zgłowąwgwiazdach #gwiazdy #aurora #auroraborealis #zorzawpolsce #roztoczewschodnie #roztocze #roztoczetravel #podkarpackie #lovepodkarpackie #visitpodkarpackie #podkarpaciejestpiękne #podkarpackietravel #roztoczezachwyca #polandtravel #moja_polska #nocneniebo #astrophotography #nightskyphotography #horynieczdrój #nowinyhorynieckie #kapliczka
...

485 5