turystyka

Jasielski Szlak Winny

Enoturystyka, czyli turystyka winiarska, to ciekawa alternatywa dla ludzi, którzy mają apetyt na niezapomniane wrażenia. Szlaki winne, w tym Jasielski Szlak Winny, sprzyjają popularyzacji tej formy wypoczynku.

Jasło od wielu lat określane jest mianem „stolicy odrodzonego polskiego winiarstwa” lub „stolicą współczesnego polskiego winiarstwa”. Wszystko za sprawą Romana Myśliwca z Jasła, założyciela Winnicy Golesz, najstarszej z „nowożytnych” polskich w Jaśle, założonej w 1982 roku, która stała się inspiracją dla wielu winiarzy z Polski. Dla jednych winiarstwo stało się hobby, dla innych stało się sposobem na życie. Jasielskie wino nie tylko cieszy się ogromnym uznaniem polskiego i zagranicznego środowiska  winiarskiego, ale również jest produktem z którego słynie miasto.

Winnica Jasiel.
fot. Tadeusz Poźniak

Atrakcje Szlaku

 

Winnice zlokalizowane na szlaku przyciągają turystów swoją ofertą enoturystyczną, jakością produkowanego wina oraz życzliwością gospodarzy. Jedną z głównych idei utworzenia Jasielskiego Szlaku Winnego była promocja jasielskiego produktu lokalnego – jasielskiego wina, a także innych specjałów regionalnej kuchni.

Jasielski Szlak Winny pozwala docenić specyfikę jasielskiego winiarstwa. Skupiony wokół podkarpackiego miasta Jasła, obejmuje 16 winnic rozmieszczonych w najbliższej okolicy. Są to winnice: Golesz, Jasiel, Zacisze, Dwie Granice, Vanellus, Ewy, Milena, Jana, Kolacz, Jasło, Źródło, Wiarus, Sztukówka, Vetus oraz Podkarpacka Manufaktura Win. Szlak powstał przy współpracy Wydziału Kultury Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle i Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura” oraz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

Turysta przemierzający szlak, może odwiedzić winnice zlokalizowane na Jasielskim Szlaku Winnym z mapą winiarską w ręku, degustuje jasielskie wina oraz korzysta z lokalnej bazy agroturystycznej oferowanej przez winiarzy, a także z dostępnej w najbliższej okolicy bazy noclegowej na terenie miasta Jasła. Jasielscy winiarze specjalizują się w organizacji szkoleń i pokazów, oferują organizację biesiad winiarskich przy ognisku lub grillu.

Krakowska 98, 38-200 Jasło, Polska

Jareniówka 163, 38-200, Polska

Trzcinica 313, 38-207, Polska

Przysieki 412, 38-207 Przysieki, Polska

Jareniówka 189, 38-200, Polska

Nawsie Kołaczyckie 303A, 38-213, Polska

Mickiewicza 121B, 38-200 Jasło, Polska

ul. Gorajowicka 15, 38-200 Jasło,

Trzcinica 312, 28-207 Przysieki,

Zarzecze 328, 38-220, Polska

Widokowa 12, 38-200 Jasło, Polska

Jedliczu-Męcince

Brzeziny, 39-111 Brzeziny, Polska

Wielopolska 177B, 39-200 Dębica, Polska

Łęki Dolne 148A, 39-221, Polska

Nie tylko wino

 

Przemierzając Jasielski Szlak Winny w poznaniu winiarskich tradycji, warto zobaczyć ciekawe miejsca i obiekty, które świadczą o bogatej przeszłości Jasła, a także niezwykłe, dziewicze zakątki otaczającej je przyrody. Warto odwiedzić obiekty świadczące o bogatej przeszłości Jasła. W samym Jaśle zwiedzić należy średniowieczną kolegiatę farną, muzeum regionalne, Pałac Sroczyńskich i Obserwatorium Astronomiczne. Z kolei wokół Jasła zwiedzić należy Skansen Archeologiczny Karpacka Troja i obiekty zlokalizowane na Szlaku Architektury Drewnianej.

Podkarpackie wino jest jak samo Podkarpacie, jedyne w swoim rodzaju, zagadkowe, kuszące swoją różnorodnością przyrodniczą i kulturową, wciąż odkrywane na nowo przez szukających wrażeń turystów i wysoko cenione przez tych, którzy je poznali. Zapraszamy na podkarpackie szlaki winne!

Roztocze Wschodnie 💚
Poznajcie to miejsce?

Tak, to słynne roztoczańskie drzewa, których korony splatają się tworząc gigantyczne serce 💚
Teraz, gdy nie ma liści, trochę trudniej je dostrzec. Udało Wam się? 🙂

@lubaczow360 dziękujemy bardzo. Świetnie, że nas oznaczyłem. To miejsce późną jesienią to rzadki widok 🙌

#lovepodkarpackie #podkarpacie #roztocze #podkarpackie #łówcza #narol #podkarpackietravel #roztoczewschodnie #drzewo #drzewoserce #serce
...

223 4

Cerkiew w Nowym Bruśnie na Roztoczu Wschodnim 💚

#Lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #jesień #zima #nowebrusno #sky #niebo #weekend #polska #polskawschodnia

Fot. Krystian Kłysewicz
...

700 4

Wodospad w oklicach Polanki Horynieckiej 💚

Trudno zdecydować, o jakiej porze roku prezentuje się najciekawiej.

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #roztoczewschodnie #polankahoryniecka #wodospad #jesień #zima #weekend #chillout

Fot. Krystian Kłysewicz
...

666 3

Tak było 💚🍁🍂

@stanis.photography dziękujemy, że podzieliłeś się z nami zdjęciem z jesiennego spaceru 🙌
Już tęsknimy za takimi widokami 😍

Cieszymy się, że dzielicie się z nami swoimi kadrami z Podkarpacia 👍💚

#lovepodkarpackie
#podkarpackie
#podkarpacie #las #jesiennie🍁🍂 #słońce
Reported from @stanis.photography
...

487 1

#fotozagadka

EDIT: Tak, to Haczów! Gotycki drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z XV w. - największy gotycki drewniany kościół w Europie i najstarszy kościół drewniany konstrukcji zrębowej w Polsce. W 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 💚Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi 👏

Dziś chcemy zapytać Was o obiekt ze zdjęcia. Rozpoznajecie? 🙂

Odpowiedź jutro o 9.00

#Lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #kościół #architektura #architekturadrewniana #sad #szlakarchitekturydrewnianej #polska #unesco

Fot. Tadeusz Poźniak
...

1104 23

Wiatrak w Różance 💚
Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Rzeszowa🙂

Miejsce to odwiedziła ostatnio @rowerowa.szprycha

"Niedzielna wycieczka rowerowa do miejscówki Różanka, w której znajduje się stary młyn wiatrowy zbudowany w 1947 roku przez Pana Władysława Szaro. W wiatraku znajdują się oryginalne kamienne żarna, sita przesiewające przemiał, koła i napęd z drewna. Jego wysokość to 3,5 m, a średnica śmigła to 5 m. Przy wiatraku stoi również wieża widokowa, z której można podziwiać okoliczne wsie, lasy jak i również dzikie zwierzęta 😊"

Dziękujemy za oznaczenie naszego profilu 🙌💚

Reposted from @rowerowa.szprycha

#lovepodkarpackie #podkarpackie
#podkarpacie
#różanka #wiatrak
#wiatrakwróżance
#sky
#rower
#bike
#niebo
#chill
...

912 8
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast