Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

I Podkarpackie Pokazy Lotnicze – Mielec 2015

Pierwsza edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych odbyła się 12 i 13 września 2015 r. na lotnisku w Mielcu.

Czarny helikopter Black Hawk lecący na niebie.

PZL Mielec Sikorsky S-70i Black Hawk. Fot. Michał Bosek

I Podkarpackie Pokazy Lotnicze w ciągu dwóch dni zgromadziły ogromną publiczność. Swoimi umiejętnościami popisywali się między innymi Artur Kielak, „Firebirds”, „Żelazny”, Cellfast Flying Team czy Biało-Czerwone Iskry”. Ale nie były to jedyne atrakcje przygotowane dla publiczności.

Żółty samolot lecący na niebie

Wyprodukowany w Mielcu PZL Mielec M-18b Dromader. Fot. Michał Bosek

Dwudniowe pokazy przyciągnęły nie tylko pasjonatów lotnictwa, ale wszystkich którzy chcieli spędzić ciekawie weekend z całymi rodzinami.

 

– Mam nadzieję, że te pokazy rozbudzą w moim synu pasję do latania – i koto wie – być może w przyszłości zechce pójść dalej w tym kierunku – mówił jeden z uczestników imprezy lotniczej, który do Mielca przyjechał aż z Sanoka, żeby zobaczyć to niecodzienne widowisko.

Samolot akrobacyjny wykonujący podniebne ewolucje.

Artur Kielak w samolocie XtremeAir XA41. Fot. Michał Bosek

W powietrzu zaprezentowało się kilkanaście samolotów min.historyczne Boening Stearnan PT-17, De Havilland Tiger Moth, RWD-5, Neuport 11, odrzutowe TS-11 Iskra oraz Lim-2, PZL M 28 Bryza i AN-2. Specjalny pokaz gaszenia pożarów z udziałem samolotów PZL M 18 Dromader.  Były 3 zespoły akrobacyjne: Biało-Czerwone Iskry, Firebirds, Żelaźni oraz soliści: Artur Kielak, Maciej Pospieszyńskio i Jerzy Makula.

Samolot lecący na niebie,

PZL Mielec M-28 Skytruck. Fot. Michał Bosek

Na występach pilotów nie kończyły się jednak atrakcje. Wieczorem pierwszego dnia dla uczestników zagrali między innymi Mr. Pollack i zespół Bracia z gościnnym udziałem Krzysztofa Cugowskiego. Drugiego dnia na mieleckiej scenie wystąpiły młodzieżowe zespoły taneczne i muzyczne oraz zespół 2A.

Samolot odrzutowy w powietrzu.

PZL TS-11 Iskra – samolot szkolno-treningowy, produkowany przez WSK „PZL Mielec”. Fot. Michał Bosek

Pokazy odbyły się pod hasłem: Na skrzydłach Funduszy Europejskich”.

Baner kierujący do serwisu Podkarpackich Pokazów Lotniczych