Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Hatz Classic

Zespół: Hatz Classic
Kraj: Stany Zjednoczone
Ilość statków: 1
Statek powietrzny: Hatz Classic

Początki Hatza Classic datują się już na późne lata sześćdziesiąte, kiedy to powstał pierwszy projekt Hatza CB-1 wykonany przez Johna Hatza z Wisconsin. Jako cel postawił sobie skonstruowanie dobrze zachowującego się w locie, niedrogiego dwupłata, który będzie mógł zastąpić jego starszy samolot. Niestety projekt ten nie osiągnął zamierzonego poziomu swojego konstruktora, dopóki nie pojawił się Teksańczyk Billy Dawson. Dopiero trzeci projekt odnowionego CB-1 znany jest nam dzisiaj jako Hatz Classic.

 

Dzięki wielu poprawkom wyposażony był w wygodne fotele i przestrzenne tablice przyrządów, a specjalnie zaprojektowane wiatrochrony zapewniały wysoki komfort podróży powietrznych. Zamieniono również linki na popychacze, pojawiły się aluminiowe lotki, a kształty stały się nieco zaokrąglone. Prędkość przelotowa wynosi 185 km/h co sprawia, że Hatz Classic może być śmiało porównywalny z bardziej potężnymi dwupłatami jak chociażby Boeing Stearman.

 

Kadłub Hatza wykonany jest ze stali, podczas gdy jego skrzydła są konstrukcji drewnianej pokrytej płótnem. Hatz jest w stanie wykonywać podstawowe figury akrobacyjne, w tym pętle i beczki.

Baner kierujący do serwisu Podkarpackich Pokazów Lotniczych