Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Festiwal Rezonanse

Unikatowa architektura sakralna i muzyka dawna w najlepszych, kameralnych wykonaniach – to przepis na Festiwal Rezonanse, który na przełomie września i października po raz drugi zagości w drewnianych świątyniach Podkarpacia za sprawą krakowskiej Fundacji inCanto.

Festiwal Rezonanse wyrasta z samego centrum misji Fundacji inCanto – chęci popularyzowania dawnego repertuaru muzyki sakralnej wśród osób, dla których kontakt ze sztuką nie jest chlebem powszednim. Jednak Rezonanse są pomyślane w ten sposób, by zachwycać nie tylko wyszukanym repertuarem i doskonałym jego wykonaniem, ale również urokami wciąż mało znanego i niedocenianego regionu oraz drewnianą architekturą sakralną, której unikatowość zbyt łatwo przeoczyć.

 

W tym roku po raz drugi będziemy mogli doświadczyć tego wyjątkowo pięknego połączenia w ciągu trzech festiwalowych dni (30 września – 2 października) w Bystrem (gm. Czarna), Tyrawie Solnej (okolice Sanoka) oraz Haczowie (koło Krosna). Na wszystkich, którzy zdecydują się spędzić na weekend na Podkarpaciu, czekają cztery koncerty, jeden dramat liturgiczny oraz szereg interesujących wydarzeń towarzyszących.

Program festiwalu

Pierwszego dnia festiwalu (30 września), w niedawno odnowionej cerkwi w Bystrem, Schola Węgajty, której skład zostanie powiększony o kilku wykonawców z Serbii, wykona Oficjum o Trzech Zbożnych Młodziankach w Piecu Ognistym. Jest to forma dramatu liturgicznego wyrastająca z pobożnościowych praktyk średniowiecznych, które bada i wskrzesza Johann Wolfgang Niklaus – szef i założyciel Scholi.

 

W sobotę, 1 października, centrum festiwalowych wydarzeń przeniesie się w okolice Sanoka – do Tyrawy Solnej. Dzień rozpocznie się od zwiedzania z przewodnikiem cerkwi w Tyrawie i Hołuczkowie, a osoby preferujące aktywny wypoczynek będą mogły w tym samym czasie wziąć udział w zorganizowanej wycieczce rowerowej wiodącej malowniczym szlakiem Doliny Sanu. Będzie również szansa by skosztować wina z lokalnej produkcji w Winnicy Szlacheckiej. Jednak głównym „daniem” tego dnia będą dwa koncerty. Najpierw duet Anne-Kathryn Olsen i Ariel Abramovich zaprezentują premierowy program złożony z aranżacji polifonicznych utworów wokalnych z XVII w. na głos i lutnię, a późniejszym wieczorem, Radosław Bachara (skrzypce) i Jan Čižmář (lutnia) wykonają niektóre z Sonat Misteryjnych oraz Pasacaglię Heinricha Ignaza Bibera.

 

Finałowy dzień Rezonansów ponownie został ulokowany w zabytkowym kościele w Haczowie – bodaj największej i z pewnością jednej z najpiękniejszych świątyń leżących na Podkarpackim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej. Tego dnia, oprócz porannej mszy świętej oraz kameralnego spotkania z artystami festiwalu czeka nas koncert polsko–ukraińskiego zespołu Dziczka oraz występ duetu Ariel Abramovich i Jonatan Alvarado. Repertuar pierwszego koncertu składa się z tradycyjnych barwnych pieśni ukraińskich skomponowanych na różne okresy roku liturgicznego. Ostatni koncert festiwalu będzie natomiast wyprawą aż do… Gwatemali, skąd wywodzi się kancjonał Huehuetenango, z którego artyści wykonają repertuar sakralny, zawieziony onegdaj w tamte strony przez misjonarzy.

Bezpłatne wejściówki

Bardzo istotnym elementem idei Rezonansów jest likwidowanie wszelkich możliwych barier stojących na drodze do kontaktu z muzyką, dlatego wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu jest darmowy. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie uprzednia rejestracja i pobranie bezpłatnych wejściówek ze strony www.festiwalrezonanse.pl. Tam również będzie można poznać szczegóły i godziny poszczególnych wydarzeń oraz poznać dokładny repertuar koncertów.

 

Festiwal Rezonanse odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz mecenatowi prywatnych Darczyńców Fundacji inCanto. Rozwój oddolnego wsparcia Festiwalu jest warunkiem jego dalszego trwania i rozwoju, dlatego Organizatorzy zachęcają Publiczność do regularnego wsparcia jego organizacji i stania się trwałym filarem konstrukcji wydarzenia, które ma szansę na stałe wpisać się w kulturalny krajobraz Podkarpacia.