Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Boeing Stearman

Zespół: Boeing Stearman
Kraj: USA
Statek: Boeing Stearman
Liczba statków: 1

 

Egzemplarz o numerze seryjnym 75-1204 to wersja zbudowana dla Marynarki Wojennej o oznaczeniu N2S-3. Samolot opuścił fabrykę w Wichita 12-ego marca 1941 roku. Cena zakupu wynosiła 6.591 $ (odpowiednik ok. 100.000 $ w dzisiejszej walucie). Wyszkoliło się na nim podstawowo kilkudziesięciu pilotów US NAVY, którzy latali później na F4-U Corsair, P-51 Mustang czy SNJ.

 

Według historycznych dokumentów nasz egzemplarz latał w następujących bazach Marynarki Wojennej USA: Hutchinson, Kansas, Dallas, Teksas, Bunker Hill, Indiana, Corpus Christi, Teksas.

 

W listopadzie 1946 roku Stearman został przekazany do War Assets Administration, czyli odpowiednika Agencji Mienia Wojskowego, która w krótkim czasie wystawiła go na sprzedaż. Kilka miesięcy później samolot został odkupiony od WAA przez firmę Desota Flying Service. Na potrzeby lotów agrolotniczych w Teksasie wyposażono go w zbiornik na chemikalia, większy silnik oraz metalowe śmigło.

 

W listopadzie 2013 roku samolot został zakupiony przez polskich właścicieli. Specjalistyczna firma z okolic Chicago rozłożyła i przygotowała Stearmana do transportu w kontenerze. Wiosną 2014 roku kontener był w Polsce. 25-ego kwietnia został wykonany oblot techniczny, a samolot zarejestrowano jako najstarszy w Polskim Rejestrze Statków Powietrznych.

Baner kierujący do serwisu Podkarpackich Pokazów Lotniczych