turystyka

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać… na Roztocze?

Roztocze to region położony we wschodniej Polsce, leżący na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Region ten słynie ze swoich walorów krajobrazowych. Posiada również bardzo ciekawą tradycję i bogatą historię. To wszystko sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie swojego wolnego czasu. Można tu robić właściwie wszystko. Na Roztoczu nie brakuje pięknych szlaków turystycznych i doskonałych warunków do aktywnego spędzania wolnego czasu. Znajdziemy tu również wiele miejscowości, w których można spokojnie wypocząć i zobaczyć ciekawe atrakcje.

Zielony szlak w okolicy Monastyru. fot. Krzysztof Zajączkowski

Zielony szlak w okolicy Monastyru.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Skąd właściwie wzięło się Roztocze w tym miejscu i co powoduje, że jest takie oryginalne? Geneza powstania jest podobna do słynniejszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zresztą pas wyżyny biegnie podobnie. Jednak nie uświadczymy tu wapiennych skał i jaskiń, gdyż te utwory są dużo bardziej przykryte kołderką żyznych ilastych i lessowych gleb.  Poza tym w podłożu Roztocza oprócz wapieni występują też kredy i margle. Na Roztoczu Wschodnim, znanym z kamiennych, białych krzyży, porozrzucanych po kolorowych polach kiedyś działali najsłynniejsi w Polsce kamieniarze. Głównie Rusini. Podczas jednego ze zlodowaceń (konkretnie Odry) lądolód otoczył wyżynę a nie przykrył jej. To też przyczyniło się do specyficznego klimatu potem. I tak jest do dziś.

Wąwóz na Górze Brusno. fot. Krzysztof Zajączkowski

Wąwóz na Górze Brusno.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Roztocze dzieli się na trzy części:

  • Zachodnie, ciągnące się aż po Kraśnik i łagodnie spływające w okolice Małopolskiego Przełomu Wisły,
  • Środkowe, najcenniejsze krajobrazowo, z Parkiem Narodowym i najsłynniejszymi zabytkami,
  • Wschodnie(zwane też Południowym) zahaczające o województwo podkarpackie. Najbardziej dzikie i odmienne kulturowo.

Obszar ten ciągnie się dalej, przekracza granicę z Ukrainą i kieruje się aż do Lwowa. Tak, Lwów też leży na Roztoczu i co ciekawe właśnie tam znajduje się jego najwyższy szczyt: Wysoki Zamek (410 metrów n.p.m.).

 

Na czym polega fenomen tego regionu, o którym nikt nie ośmiela się powiedzieć złego słowa? Może dlatego, że kumuluje w sobie wszystkie najlepsze cechy krainy, do której chce się uciec, zresetować, poczuć czaru dawnej Polski, która zanika.

Ambona myśłiwska na jednym ze schronów Linii Mołotowa. fot. Krzysztof Zajączkowski

Ambona myśliwska na jednym ze schronów Linii Mołotowa.
fot. Krzysztof Zajączkowski

A więc dlaczego warto wybrać się na Roztocze?

1. Dla widoków

Faliste pola i lessowe wąwozy to obrazek, który zapadnie nam w pamięci, kiedy będziemy podążać polnymi drogami z rozpościerającym się malowniczym widokiem. Chłodny oddech ziemi poczujemy przemierzając szlaki i ścieżki turystyczne, wspinając się na Monastyr czy poszukując tajemniczej Świątyni Słońca. A pośród pól drewniane ambony, z których możemy ustrzelić całkiem niezłe widoki!

 

Roztocze. Dahany. fot. Tomasz Michalski

Dahany – magiczne roztoczańskie połoniny.
fot. Tomasz Michalski

2. Dla cienia drzew

Roztocze to szum drzew, kiedy w ich cieniu podążasz leśnymi duktami. Spomiędzy liściastych koron, do nozdrzy wdziera się raz po raz zapach lipy. Wiekowe graby przyciągają uwagę, a buki i jodły splatają się w jeden organizm. W borach jodłowych skrywają się małe wioski, do których wcale nie łatwo, ale warto trafić. Pomiędzy sosnami zaś szumią bystre potoki, które stają się ukojeniem dla zmęczonego ciała.

Aleja lipowa w Hucie Kryształowej. fot. Tomasz Mielnik

Aleja lipowa w Hucie Kryształowej.
fot. Tomasz Mielnik

3. Dla szumów

Szum drzew stanowi delikatne tło dla szumów rzek, które na Roztoczu przybrały charakter górskich potoków. Dorzecza Bugu i Wieprza po stronie północnej oraz Sanu i Dniestru po stronie południowej tworzą biegnący grzbietem Roztocza dział wodny. Wartki nurt wód i progi skalne w przełomach rzek ukrasiły roztoczański krajobraz dając jednocześnie ukojenie odbierane przez zmysł słuchu. Najpopularniejsze szumy to te na rzece Tanew popularnie nazywane Szumami na Tanwi.

Szumy na Tanwi. fot. Tomasz Mielnik

Szumy na Tanwi.
fot. Tomasz Mielnik

Podkarpackie Roztocze (VIDEO)

Żeby jednak odkryć Roztocze, trzeba tam po prostu pojechać!

A Ty jesteś gotowy na roztoczańską przygodę?

Roztocze Wschodnie, wodospad na Różańcu 💚
Słyszeliście o tym miejscu?

Jeśli nie, chodźcie z nami! To jeden z tych urokliwych zaułków, o których nie przeczytacie w przewodnikach i na blogach - leży z dala od popularnych szlaków i atrakcji. Wodospad znajduje się w okolicy Płazowa, między Narolem a Rudą Różaniecką. To świetna propozycja dla osób poszukujących ciszy, spokoju i kontaktu z przyrodą. Jeśli w te wakacje planujecie wyjazd na Roztocze, wpiszcie go na swoją listę 🙂

Na naszym profilu na Facebooku znajdziecie dziś panorame 360 z tego miejsca.

Miłego wieczoru 💚

Fot. Tomasz Mielnik

#Lovepodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #polskatravel #urlop #roztocze #roztoczewschodnie #wodospadnaróżańcu #nature #las #urlop #cisza #spokój #pozaszlakiem #wakacje2021 #polskawschodnia
...

358 3

Krajobraz Roztocza Wschodniego opanowały słoneczniki 🌻💚🌻

Widzieliście kiedyś takie pole na żywo? 🙂

Reposted from @lubaczow360

#LovePodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #oleszyce #słoneczniki #polskatravel #zachódsłońca #Podkarpackietravel #lato #polska #polskawchodnia #ziemialubaczowska #gdzienaweekend #zwiedzamy #wyprawa #roztocze #roztoczewschodnie
...

543 8

EDIT: Na zdjęciu oczywiście Pałac Łosiów w Narolu 👏💚

Dziękujemy za Wasze komentarze. To nie było łatwe zadanie 🙂
Dobrego dnia!

Dziś mamy dla Was zagadkę 🙂
Czy wiecie, który podkarpacki pałac widnieje na zdjęciu?

Rozwiązanie jutro o godzinie 10.00

Fot. Krystian Kłysewicz

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #polskatravel #poland #polskawschodnia #wakacje2021 #urlop #architecturephotography #wschódsłońca #pałac #picoftheday #dronephotography #architecture #zieleń #las #mgła #pałacłosiów #roztoczewschodnie #roztocze
...

575 28

Roztoczańskie klimaty 😊

Podróżując po tej części Podkarpacia spotkacie wiele przydrożnych krzyży, figur i kapliczek. W dziedzictwie kulturowym Roztocza Wschodniego dzieła kamieniarzy z Brusna Starego mają spore znaczenie. Tutejsze tradycje kamieniarskie sięgają XVI wieku.

Będąc w tej cześći regionu warto wstąpić na cmentarz w Starym Bruśnie.
Nekropolia zajmuje około ćwierć hektara. Znajduje się tam około 300 nagrobków, a także krzyży, wykonanych przez tamtejszych rzemieślników. Charakterystycznym motywem pojawiającym się na bruśnieńskich krzyżach jest ich stylizacja na drewniane z rzeźbieniami kory dębowej, słojami drewna na poprzecznych belkach krzyża oraz oplatającym belki bluszczem.

Dodatkowo, las, w którym znajduje się nekropolia dodaje temu miejscu uroku, tajemniczości, a także magii.

Znacie to miejsce?

Więcej na www.ziemialubaczowska.com

#roztoczewschodnie #podkarpacie #lovepodkarpackie #podkarpackie #lato #summer #sky #niebo #pole #niebo #wakacje #wakacje2021 #roztocze #maki #flowers #chillout #picoftheday #starebrusno

Fot. Krystian Kłysewicz
...

523 4

Kilka dni temu mogliśmy obserwować nad Podkarpaciem obłoki srebrzyste 💚😌
Takie widoki mieli mieszkańcy Roztocza Wschodniego 🌌☁️

Widzieliście kiedyś podobne zjawisko? 🙂

Reposted from @krystian_klysewicz
.
#obłoki #obłokisrebrzyste #noctilucentclouds #nlc #podkarpackie #visitpodkarpackie #podkarpackietravel #podkarpaciejestpiękne #lovepodkarpackie #roztocze #roztoczewschodnie #roztoczezachwyca #polskawschodnia #polskajestpiekna #pocztowkazpolski #polskanaweekend #kochampolske #naszapolska #polskawieś #explorepoland #visitpoland #przezpolske #nowebrusno #zmierzch
...

578 5
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast