Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

5 powodów, żeby odwiedzić Przemyśl zimą

Co robić zimą w Przemyślu? Sprawdź 5 miejsc, które warto odwiedzić i doskonale spędzić czas.

1. Poszusuj na nartach w środku miasta!

Przemyśl to jedno z tych nielicznych miast, gdzie na nartach pojeździcie nie oddalając się zbytnio od centrum! Stok zbudowany został na północno-zachodnim zboczu góry Zniesienie i sąsiaduje bezpośrednio z zalesionym parkiem miejskim. Na narciarzy czekają trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu nachylenia i trudności: 830m niebieska, 820 m zielona, 1200 m niebieska oraz „ośla łączka” o długości 50 m. Trasy są sztucznie naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Działają wypożyczalnia sprzętu, serwis oraz szkółki: narciarska i snowbordowa.

Do dyspozycji narciarzy są dwie kolejki:

  • KL 1 – dolna, 2 osobowa, kursująca z parkingu dolnego do podnóża stoku,
  • KL 2 – górna, 3 osoba, kursująca wzdłuż tras zjazdowych.
  • Funkcjonuje również wyciąg niskiego prowadzenia liny na „oślej łączce”.

W sezonie zimowym stok czynny jest w godz. 9.00 – 21.00.

Przemyśl. Wyciąg narciarski zimą.

Przemyśl. Wyciąg narciarski. Fot. Grzegorz Karnas

2. Odwiedź jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek

Wieża Zegarowa, w której mieści się Muzeum, zbudowana została w XVIII wieku jako dzwonnica planowanej, ale nigdy nie wzniesionej katedry greckokatolickiej. Przez 123 lata była wykorzystywana przez strażaków jako strażnica ogniowa i punkt obserwacyjny. W jej wnętrzu mieści się ciekawa i unikatowa ekspozycja dzwonów i fajek.

 

Ludwisarstwo i fajkarstwo to bardzo rzadkie profesje. W Przemyślu rozwijają się od XIX wieku i z pewnością nie należą do ginących zawodów. Rzemiosła te są ważnym elementem dziedzictwa kultury materialnej miasta.

 

Z tarasu widokowego Wieży Zegarowej roztacza się piękna panorama przemyskiej starówki.

Wnętrze muzeum. Ekspozycja prezentująca stare dzwony różnej wielkości

Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu. Fot. Michał Bosek

3. Odkryj Podziemną Trasę Turystyczną z nowymi atrakcjami

 

Pod przemyskimi kamienicami na starym mieście budowano obszerne piwnice – połączone przejściami utworzyły systemy korytarzy. W 2014 r. podziemne budowle udostępniono zwiedzającym. Spacery labiryntem zbudowanym kilkaset lat temu od początku cieszyły się wielkim zainteresowaniem. W marcu 2023 r. w odrestaurowanych wcześniej podziemiach została otwarta wystawa „Złoty wiek miasta – jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny”. Trasa prowadzi przez wnętrza odremontowanych piwnic pod budynkiem urzędu miasta, zabytkowym kolektorem sanitarnym, nowo wybudowanym łącznikiem podziemnym, a kończy się w piwnicach Muzeum Historii Miasta Przemyśla. W środku zamontowano instalacje multimedialne, ekrany z tekstami w językach polskim i angielskim poświęcone historii Przemyśla. Dla najmłodszych urządzono multimedialny teatrzyk przedstawiający różne profesje mieszkańców. Duża ekspozycja poświęcona jest rzece San przepływającej przez miasto.

 

Trasa dostępna jest także dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Zwiedzanie ułatwia też audioprzewodnik z audiodeskrypcją.

Podziemny korytarz z kamiennymi ścianami i stropem.

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu. Fot. MNZP

4. Zwiedź górujący nad miastem zamek

 

Zamek Kazimierzowski wzniesiony został po 1340 roku przez króla Kazimierza Wielkiego na górującym nad miastem Wzgórzu Zamkowym na miejscu starszego grodu. Na dziedzińcu zobaczyć można relikty rotundy i palatium – budowli z okresu panowania Bolesława Chrobrego. Zamek został gruntowanie przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym. Mieści w swoich murach m.in. salę teatralną Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry – najstarszego w Polsce teatru amatorskiego. W sąsiedztwie zamku warto odwiedzić pięknie położony park założony ok. 1842 roku.

Zimowy krajobraz. Zamek z jedną wieżą i krużgankami na frontowej ścianie zewnętrznej.

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu Fot. Tomasz Beliński / Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

5. Zachwyć się skarbami, które skrywa Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

 

Muzeum powstało w 1909 r. z inicjatywy miejscowych działaczy społecznych, jako Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Uroczyste otwarcie pierwszej ekspozycji miało miejsce 10 kwietnia 1910 r. Zalążkiem zbiorów była kolekcja prywatna Kazimierza i Tadeusza Osińskich oraz liczne dary społeczeństwa.

 

Dziś jego zbiory liczą ponad 200 tysięcy eksponatów z zakresu archeologii, historii, numizmatyki, sztuki, etnografii i przyrody, ponad 3.300 depozytów oraz różnorodnych materiałów pomocniczych, co czyni je najzasobniejszym muzeum w województwie podkarpackim.

 

Ponadto istniejąca przy muzeum biblioteka posiada 40. tysięczny księgozbiór, w tym około 100 rękopisów, 400 starodruków oraz 600 pozycji kartograficznych.

 

Szczególnie warte uwagi są wystawy poświęcone sztuce sakralnej, Twierdzy Przemyśl oraz ekspozycje czasowe.

Muzealne eksponaty związane z wojskowością, mundury, broń.

Przemyśl. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Stała wystawa pn: “Rozstrzelane miasto”. Fot. Michał Bosek

 

Masz ochotę na więcej? Koniecznie zajrzyj na visit.przemysl.pl po więcej inspiracji!