Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Sanok – skansen, hokej i Beksiński

Tutaj na łyżwach jeździ się przez cały rok, a hokej i short-track to część krwioobiegu wyjątkowego miasta, które ma wszystko, o czym marzy turysta: malownicze widoki, bezcenne zabytki i doskonałą bazę sportową.

Sanok nazywany bywa Skarbcem Bieszczadów, więc choć raz zajrzeć tu musi każdy, kto śladem Majstra Biedy rusza na najsłynniejsze polskie połoniny. A i do Beskidu Niskiego stąd niedaleko. Niespełna 40-tysięczne miasto leży w dolinie Sanu w otoczeniu zielonych wzgórz.

 

Czuwa nad nim pasmo Gór Słonnych, Pogórza Przemyskiego i Bukowskiego. W te rozkołysane krajobrazy, gdzie najwyższy Słonny Wierch mierzy 668 m n.p.m., wiodą turystyczne szlaki dostępne o każdej porze roku. Od pieszych po rowerowe, od trekkingowych po kulturowe. Tropem ikon lub wojaka Szwejka, czy kultową trasą cyklistów: Szlakiem Nadsańskich Umocnień – Linia Mołotowa.

 

Sanockim hitem są spływy pontonowe. W sezonie wakacyjnym na przystań nad Sanem przybywa niemal 50 tys. osób, by ruszyć wodnym szlakiem do Dębnej na piknik z regionalnymi przysmakami lub w towarzystwie czarnych bocianów popłynąć aż do Dynowa. Zaprawieni wodniacy na spływ wybierają się nawet w marcu.

Sanoka nie chce się jednak zbyt szybko opuszczać. Nad rzeką zaprasza trzeci co do wielkości skansen w Europie. W nim kwintesencja kultury gór i dolin. Chaty Bojków i Łemków, unikatowa drewniana synagoga i Galicyjski Rynek, na którym odbywają się jarmarki. Jest też sektor poświęcony historii wydobycia ropy naftowej, bo Sanok wraz z Bóbrką i Krosnem należą do najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, którego prekursorem był Ignacy Łukasiewicz.

 

Kiedyś czarne złoto przyciągało do Sanoka ludzi z różnych zakątków świata, dziś robi to… Zdzisław Beksiński. Jego apokaliptyczne obrazy są dumą Muzeum Historycznego w Sanoku, podobnie jak imponująca kolekcja ikon cerkiewnych.

 

Pieszy spacer na leżącą na stromym wzgórzu starówkę to dobra rozgrzewka przed sportowymi atrakcjami Sanoka. Doskonałą bazę tworzą: Centrum Rehabilitacji i Sportu z zespołem basenów i saun oraz hala sportowo-widowiskowa Arena Sanok, gdzie trenuje utytułowana sanocka drużyna hokejowa i odbywają się międzynarodowe zawody w short-tracku.

 

Na hali lodowej i torze do szybkiej jazdy poszaleć mogą także amatorzy. Nawet latem! W nagrodę wizyta w pijalni czekolady mistrza Pelczara, gdzie podają też lody różane z płatkami złota.

Podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych – Podkarpackie 2023, w Sanoku rywalizować będą hokeiści oraz łyżwiarze szybcy na torze długim i krótkim.

Motyw ozdobny. Linia