Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

XXIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych

Motyw ozdobny. Linia

W styczniu 2023 r. rozpocznie się XXIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych. Młodzi sportowcy będą rywalizować w pięciu miejscowościach województwa podkarpackiego.

 

W Dębicy zostaną rozegrane zawody w curlingu i łyżwiarstwie figurowym. Sanok będzie gościł łyżwiarzy szybkich, rywalizujących zarówno na torze długim jak i krótkim oraz oczywiście hokeistów. W Ustrzykach Dolnych natomiast będzie centrum sportów narciarskich. Odbędą się tam zawody w narciarstwie biegowym (trasy biegowe w Ustjanowej Górnej) oraz w narciarstwie alpejskim (stoki w Ustrzykach Dolnych i Wańkowej). W ramach bloku sportów zimowych rozgrywana jest również jedna z dyscyplin halowych – koszykówka. Ta rywalizacja w kategorii dziewcząt i chłopców toczyć się będzie na parkietach w ŁańcuciePrzemyślu.

 

Dodatkowo, część konkurencji zostanie rozegrana poza Podkarpaciem. I tak, w Zakopanem odbędzie się rywalizacja w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz snowboardzie. W Kościelisku o medale powalczą biathloniści, a w słowackim Starym Smokovcu odbędą się ślizgi saneczkarzy. Sprawdź cały harmonogram rozgrywek XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest elementem współzawodnictwa sportowego wynikającym z Systemu Sportu Młodzieżowego w Polsce prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Stanowi podsumowanie szkolenia sportowego w kategorii juniora młodszego, a Olimpiada to jednocześnie Mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej.

 

Olimpiada rozgrywana jest od 1995 roku i obecnie podzielona jest na trzy bloki dyscyplin: sporty letnie, sporty halowe i sporty zimowe.

Grafika biały znicz olimpijski z płomieniem na stadionie. Na zniczu logo olimpiady młodzieżowej składające się z 6 połączonych wielobarwnych sześciokątów.

Podkarpackie po raz pierwszy dołączyło do grona organizatorów Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży już w 2005 roku, zostając gospodarzem finałów XI OOM w Sportach Zimowych. Od tego czasu w naszym województwie aż pięciokrotnie organizowano finały Olimpiad: w Sportach Zimowych (2009 r., 2013 r. i 2018 r.). w Biegach Przełajowych (2007 r.) oraz w Sportach Umysłowych (2012 r.).

 

Łącznie w Olimpiadzie udział weźmie blisko dwa tysiące zawodników, trenerów, sędziów i przedstawicieli polskich związków sportowych. Oprócz samej rywalizacji sportowej, czeka na nich szeroki wachlarz atrakcji, jakie będą miały do zaoferowania gminy na terenie których rozgrywane będą zawody sportowe.

Motyw ozdobny. Linia