turystyka

Podkarpackie uzdrowiska i kurorty

Chcesz pooddychać jodem? Jedź na Podkarpacie. Dobroczynnym pierwiastkiem nasycone jest powietrze w jednym z najsłynniejszych polskich kurortów Rymanowie-Zdroju. Zjeżdżają tu rodzice, chcąc podreperować zdrowie swoich pociech. Podkarpacka stolica dzieci to jedno z kilku modnych w regionie uzdrowisk. Bo jest przecież jeszcze Iwonicz-Zdrój, Horyniec-Zdrój, Latoszyn i Polańczyk. A komfortowe hotele, strefy wellness i spa znajdziemy w każdym zakątku pełnego naturalnych bogactw regionu.

Położone w lasach Beskidów i Roztocza kurorty pomagają osobom z rozmaitymi dolegliwościami. Alergicy, chorzy na serce, z bólami nerek czy kręgosłupa piją wodę z mineralnych źródeł, zażywają leczniczych kąpieli, a przy okazji żegnają się ze stresem. Taką moc ma wyjątkowy mikroklimat, nieskażona przyroda i urokliwa architektura małych miasteczek. Uzdrowiskiem z unikatową zabudową w stylu szwajcarskim jest Iwonicz-Zdrój w Beskidzie Niskim – jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich uzdrowisk, którego zalety znano już za czasów króla Stefana Batorego.

Rymanów-Zdrój. Fot. Michał Bosek

Rymanów-Zdrój, pijalnia wód leczniczych: Celestyna, Tytus, Klaudia.
Fot. Michał Bosek

W modnym Rymanowie bywał stryj cesarza Franciszka Józefa, poeta Stanisław Wyspiański i Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Śpiewała Hanka Ordonówna i Mieczysław Fogg. Lwowski lekarz Tadeusz Żuliński kierował do Rymanowa swoich małych pacjentów, ponieważ bogate w jod powietrze i źródła mineralne wspomagają drogi oddechowe i układ krążenia. Do zdrowia wracają tu pacjenci po zawałach. Na nadciśnienie najlepszy jest mikroklimat w Horyńcu-Zdroju, gdzie kuracjusze korzystają z kąpieli w wodach siarczkowych i okładów z borowiny, idąc w ślady bywalca tych ziem Jana III Sobieskiego. Znanym kąpieliskiem już w XIX wieku był poddębicki Latoszyn. Wiele w to miejsce w ostatnich latach zainwestowano, by na powrót rozkwitło wodolecznictwo. Najmłodszy w tym gronie, ale dziś równie chętnie odwiedzany kurort to Polańczyk nad Jeziorem Solińskim, ze skarbem w postaci wód solankowych.

Iwonicz-Zdrój. Fot. Fotoacc

Unikatowa zabudowa w stylu szwajcarskim w Iwoniczu-Zdroju. Fot. Fotoacc

Iwonicz-Zdrój. Fot. Fotoacc

Pijalnia leczniczych wód w Iwoniczu-Zdroju. Fot. Fotoacc

W podkarpackich domach uzdrowiskowych i hotelach czekają baseny i strefy spa. Można porozpieszczać swoje ciało w gabinetach masażu i piękności, a wieczorem zatańczyć na dancingu. Wokół wzgórza, spokój i las.

Przyjedź po zdrowie na Podkarpacie.

38-481 Rymanów-Zdrój, Polska

38-610 Polańczyk, Polska

Latoszyn 139A, 39-200 Latoszyn, Polska

Horyniec-Zdrój, Polska

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast