Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Podkarpacie i bawisz się dobrze

Krajobrazy zapierają dech w piersiach, a przygoda czeka za rogiem. Gościnne Podkarpacie dobre jest dla zakochanych, rodzin z dziećmi i samotnych wilków. Przyjeżdżają do zatopionych w zieleni pensjonatów i hoteli, by celebrować życie. W ciszy lasu, w gwarze miast i miasteczek wielu daje się oczarować różnorodności pogranicza. Ono wciąż zadziwia barwną tradycją i atrakcjami, których próżno szukać gdzie indziej.

Najciekawsze atrakcje

 

Rodzinna wycieczka w Bieszczadach. Rodzice z dwójką małych dzieci podziwiają górskie szczyty

Bieszczady są idealnym miejscem na rodzinne wypady w góry. Fot. Fotoacc

Potwierdzają to wyniki badań marketingowych – Polacy uważają, że województwo podkarpackie to jeden z najciekawszych regionów kraju. Turystycznym hitem są podróże drezynami i wąskotorówkami po liniach kolejowych z czasów cesarza Franciszka Józefa. Co roku na przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną z Majdanu do Przysłupia lub do Balnicy wybiera się około 140 tysięcy osób! Konkuruje z nią „Pogórzanin”, kursujący z Przeworska do Dynowa – przejazd przez 600-metrowy tunel budzi dreszcz emocji o niejednego młodego pasażera. Dawną linią 108, ze stacji w bieszczadzkich Uhercach Mineralnych do Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza mkną drezyny kolejowe. Napędzane siłą nóg pasażerów dostarczają prawdziwej frajdy. Widoki na trasie – niezapomniane!

Pociąg Pogórzanin wyjeższający z tunelu w Szklarach

Wąskotorówka “Pogórzanin” wyjeżdżająca z najdłuższego tunelu wąskotorówki w Europie. Fot. Michał Bosek

Uwielbiają Podkarpacie motocykliści i rowerzyści, wielbiciele gór i karpackiej kultury. Podążając w Bieszczady, nie omijają Miasta Szkła. Krosno hutniczymi tradycjami stoi od niemal 100 lat, ale jego Centrum Dziedzictwa Szkła to miejsce na wskroś nowoczesne. Podczas interaktywnych pokazów produkcji i zdobienia szkła, turyści sami mogą zmierzyć się z obróbką tej kruchej materii. Nie inaczej jest w Medyni Głogowskiej pod Łańcutem, słynącej od wieków z glinianych wyrobów. W Zagrodzie Garncarskiej każdy chętny może nauczyć się toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie i wypalania ceramiki, albo przyjechać latem na jarmark po glinianego kogucika czy inne ceramiczne cudo. Wtedy i karczmę pobliską warto odwiedzić, by spróbować proziaka. Bo w każdym zakątku województwa można nacieszyć się pysznościami i odkryć coś ciekawego.

 

Podkarpacie zaprasza!