turystyka

Bieszczady – góry owiane legendą

Bieszczady to najpiękniejsze góry w Polsce – zawsze podkreślała podróżniczka Elżbieta Dzikowska. Zwiedziła cały świat, ale serce oddała podkarpackiej krainie łagodności.

Bieszczady – góry owiane legendą

Tych widoków nie zapomnisz. Dywany kwiatów na połoninach. Zbocza miękko schodzące ku dolinom. Zachody słońca nad szczytami i purpurowe lasy, kiedy jesień maluje liście bukom. Bieszczady to najpiękniejsze góry w Polsce – zawsze podkreślała podróżniczka Elżbieta Dzikowska. Zwiedziła cały świat, ale serce oddała podkarpackiej krainie łagodności.

Turyści w Bieszczadach. Fot. Krzysztof Zajączkowski

Turyści bardzo często wybierają Bieszczady na weekendowe wędrówki.
Fot. Krzysztof Zajączkowski

Bieszczady są najniższym pasmem Karpat Wschodnich, które rozciąga się na terenach Polski, Ukrainy i Słowacji. Do polskiej strony przynależą Bieszczady Zachodnie, a ich najwyższym szczytem jest Tarnica, wznosząca się na wysokość 1346 m n.p.m., z żelaznym krzyżem na pamiątkę pobytu ks. Karola Wojtyły w Bieszczadach w 1953 roku. To tędy biegną górskie szlaki, którymi wędrował w młodości nie tylko święty Jan Paweł II, ale i Majster Bieda – bieszczadzki zakapior uwieczniony w piosence Wojtka Bellona. Jego śladami przez Połoninę Caryńską i Wetlińską, Szeroki Wierch, Halicz i Rozsypaniec podążają turyści zaczarowani krajobrazami. To ostatnia część Głównego Szlaku Beskidzkiego – najdłuższego szlaku pieszego w polskich górach, który bierze swój początek w Beskidzie Śląskim. Przed II wojną światową trasa wiodła aż po Czarnohorę, dziś na Ukrainie. Wytyczył ją zaś nie kto inny jak Mieczysław Orłowicz i dlatego jego imieniem również nazwano jedną z bieszczadzkich przełęczy. On to pisał w swoich przewodnikach o urokliwych skałach na Bukowym Berdzie i Bojkach – góralach mieszkających w dolinie.

Połoniny: Caryńska i Wetlińska w obiektywie Agnieszki Szuwarzyńskiej

Połoniny: Caryńska i Wetlińska w obiektywie Agnieszki Szuwarzyńskiej

Dziś w dolinach nie tylko „wstaje mgłą wilgotny dzień”, jak śpiewa Wolna Grupa Bukowina, ale i czekają na turystów przytulne pensjonaty i pyszna regionalna kuchnia. Od lat goszczeni herbatą w słynnym schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej, wieczorem zaglądają do kultowego baru „Siekierezada” w Cisnej. Jego nazwa przypomina książkę Edwarda Stachury i oparty na niej film, do którego zdjęcia powstawały na tych terenach. Bieszczady wciąż przyciągają filmowców niczym magnes. Ekipa serialu „Wataha” wracała w nie kilkakrotnie. Znalazła surowe piękno, ślady wilków i niedźwiedzi na śniegu. W tych lasach wciąż trwa pierwotna natura, dająca poczucie wolności. Może dlatego przed laty poeta Jerzy Harasymowicz prosił, aby jego prochy rozsypać nad połoninami.

 

Odkryj swoje Bieszczady.

Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor Bernardynów w Leżajsku

.
Późnorenesansowy obronny zespół klasztorny został wybudowany w 1608 roku dla sprowadzonych, staraniem biskupa przemyskiego Macieja Pstrokońskiego, bernardynów. Składa się on z kościoła pw. Zwiastowania NMP, klasztoru, cmentarza kościelnego (dziedziniec odpustowy), murów obronnych z basztami i bramami, folwarku klasztornego (otoczenie zespołu). W świątyni znajdziemy słynący łaskami cudowny obraz Matki Boskiej Leżajskiej, do którego rocznie pielgrzymuje około 250 tys. osób oraz wspaniałe organy, które należą do najcenniejszych zabytków tego typu nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Natomiast podziemia klasztoru skrywają zbiory Muzeum Prowincji oo. Bernardynów.

To kolejne miejsce, które walczy o tytuł Turystycznej Perły Podkarpacia 2021 w plebiscycie organizowanym przez Polskie Radio Rzeszów ora PTTK w Rzeszowie.
.
Reposted from @pieknezakatkipodkarpacia

.
#LovePodkarpackie #podkarpackie #pięknezakątkipodkarpacia #klasztor #monastery #klasztorbernardynów #bernardinemonastery #bernardyni #bernardine #klasztorwlezajsku #klasztorleżajsk #bernardynileżajsk #klasztorbernardynowlezajsk #kościół #church #bazylika #basilica #leżajsk #lezajsk #podkarpacie #podkarpaciejestpiękne #podkarpackie #podkarpacietravel #polska #polskajestpiękna #poland #beautifulpoland #wieczór #evening #zachódsłońca #sunset
...

397 5

Dawno nie pojawiało się u nas żadne podkarpackie miasto, a to szczególnie zasługuje na uwagę
🙂💚 Czy wiecie, gdzie zostało wykonane zdjęcie?

Kilka podpowiedzi:
1. Mają tam najpiękniejszy dworzec kolejowy w Polsce.
2. Świątynie śmiało mogą konkurować z tymi w Rzymie.
3. Mają tam pochyły Rynek.
4. Po tym pochyłym Rynku spacerował niejaki Szwejk 😉

#LovePodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #polskawschodnia #city #oldtown #architecture #polskatravel

Reposted from @p.melano 📸👌💚
...

639 51

Panorama Bieszczadów z Rozsypańca 💚

Reposted from @bieszczadyphotography 📸👌

#LovePodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #bieszczady #bieszczadymountains #rozsypaniec #bieszczadyphotography #love #mountains #landscape #naturelovers #carphatians #nationalgeographic #nationalpark
...

562 7

Między wzgórzami Beskidu Niskiego, wśród lasów jodłowo-bukowych położone jest największe i najstarsze uzdrowisko na Podkarpaciu, Iwonicz Zdrój 💚

Od lat przyciąga kuracjuszy z Polski i Europy. Lecznicze walory występujących tutaj wód mineralnych opisał już w 1578 roku Wojciech Oczko, nadworny medyk Stefana Batorego.

Korzystne położenie i bliskość natury powodują wysokie nasycenie powietrza jodem i bromem, dzięki temu uzdrowisko posiada wysoką wartość bioklimatyczną. Iwonicz Zdrój zajmuje się także wytwarzaniem leczniczych produktów i kosmetyków, takich jak: sól jodowo-bromowa, iwonicka borowina oraz kostka iwonicka. Dodatkowym atutem tego miejsca są iwonickie wody mineralne, które służą do picia oraz kąpieli leczniczych, zaś iwonicka borowina wydobywana w Targowiskach posiada wysokie właściwości lecznicze.
Lecznictwo w uzdrowisku Iwonicz Zdrój ukierunkowane jest w stronę narządu ruchu, reumatologii, układu nerwowego, układu pokarmowego czy układu oddechowego. W bazie zabiegowej uzdrowiska można skorzystać z zabiegów fizykoterapii, hydroterapii, z inhalacji indywidualnych i zbiorowych, masaży czy kinezyterapii.

Byliście w Iwoniczu? 🙂

#LovePodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie #uzdrowisko #iwonicz #iwoniczzdrój #polskatravel #zdrowie #weekend #architektura #wiosna #spring #urlop #architekturadrewniana

Fot. @krzysztograf
...

443 18

Magiczny Folusz i Magurski Park Narodowy 💚

Parki narodowe to najwyższa forma ochrony przyrody w naszym kraju. Dziś zapraszamy Was do jednego z nich. Folusz i Diabli Kamień w Magurskim Parku Narodowym walczą o tytuł Turystycznej Perły Podkarpacia 2021.
Wędrując po szlakach i ścieżkach edukacyjnych obserwować można rośliny objęte w Polsce ścisłą ochroną, dostrzec dzikie zwierzęta i podziwiać niesłychane formy skalne. Park ten jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu: chroni unikatowy obszar przejściowy, gdzie olbrzymi łańcuch górski dzieli się na Karpaty Zachodnie i Wschodnie.
Znacie to miejsce? 🙂

Reposted from @ravaek_
.
#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #beskidniski #folusz #mpn #magurskiparknarodowy #sunset #las #drzewa #pola #lasy #forest #polska #poland
...

628 18

Powoli wiosłujemy w stronę poniedziałku...

Jak Wam minął weekend?

Na zdjęciu Wyspa Zajęcza na Jeziorze Solińskim💚

Reposted from @mirekpruchnicki Wyspa
---------------------------------------------
#LovePodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #polska_travel
#podkarpackietravel #Polska #poranek #mgła #bieszczady #jeziorosolińskie #FotografiaKrajobrazu #wyspazajęcza #Solina #Polańczyk #bieszczadypl #wyspazajęcza #jezioro #visitpodkarpackie #bieszczadzkiekrajobrazy #polskawobiektywie #wyspa #pocztowkazpolski #polska_travel #świt #krajobrazypolskie
...

358 7
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast