Bieszczady – góry owiane legendą
Bieszczady to najpiękniejsze góry w Polsce – zawsze podkreślała podróżniczka Elżbieta Dzikowska. Zwiedziła cały świat, ale serce oddała podkarpackiej krainie łagodności.
Bieszczady – góry owiane legendą
Tych widoków nie zapomnisz. Dywany kwiatów na połoninach. Zbocza miękko schodzące ku dolinom. Zachody słońca nad szczytami i purpurowe lasy, kiedy jesień maluje liście bukom. Bieszczady to najpiękniejsze góry w Polsce – zawsze podkreślała podróżniczka Elżbieta Dzikowska. Zwiedziła cały świat, ale serce oddała podkarpackiej krainie łagodności.

Turyści bardzo często wybierają Bieszczady na weekendowe wędrówki.
Fot. Krzysztof Zajączkowski
Bieszczady są najniższym pasmem Karpat Wschodnich, które rozciąga się na terenach Polski, Ukrainy i Słowacji. Do polskiej strony przynależą Bieszczady Zachodnie, a ich najwyższym szczytem jest Tarnica, wznosząca się na wysokość 1346 m n.p.m., z żelaznym krzyżem na pamiątkę pobytu ks. Karola Wojtyły w Bieszczadach w 1953 roku. To tędy biegną górskie szlaki, którymi wędrował w młodości nie tylko święty Jan Paweł II, ale i Majster Bieda – bieszczadzki zakapior uwieczniony w piosence Wojtka Bellona. Jego śladami przez Połoninę Caryńską i Wetlińską, Szeroki Wierch, Halicz i Rozsypaniec podążają turyści zaczarowani krajobrazami. To ostatnia część Głównego Szlaku Beskidzkiego – najdłuższego szlaku pieszego w polskich górach, który bierze swój początek w Beskidzie Śląskim. Przed II wojną światową trasa wiodła aż po Czarnohorę, dziś na Ukrainie. Wytyczył ją zaś nie kto inny jak Mieczysław Orłowicz i dlatego jego imieniem również nazwano jedną z bieszczadzkich przełęczy. On to pisał w swoich przewodnikach o urokliwych skałach na Bukowym Berdzie i Bojkach – góralach mieszkających w dolinie.

Połoniny: Caryńska i Wetlińska w obiektywie Agnieszki Szuwarzyńskiej
Dziś w dolinach nie tylko „wstaje mgłą wilgotny dzień”, jak śpiewa Wolna Grupa Bukowina, ale i czekają na turystów przytulne pensjonaty i pyszna regionalna kuchnia. Od lat goszczeni herbatą w słynnym schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej, wieczorem zaglądają do kultowego baru „Siekierezada” w Cisnej. Jego nazwa przypomina książkę Edwarda Stachury i oparty na niej film, do którego zdjęcia powstawały na tych terenach. Bieszczady wciąż przyciągają filmowców niczym magnes. Ekipa serialu „Wataha” wracała w nie kilkakrotnie. Znalazła surowe piękno, ślady wilków i niedźwiedzi na śniegu. W tych lasach wciąż trwa pierwotna natura, dająca poczucie wolności. Może dlatego przed laty poeta Jerzy Harasymowicz prosił, aby jego prochy rozsypać nad połoninami.
Odkryj swoje Bieszczady.
Udostępnij ten artykuł:
Cerkiew w Świątkowej Wielkiej to jedna z tych świątyń, obok których nie sposób przejść obojętnie😊
Wielu zastanawiają te intensywne kolory…
Nie są one przypadkowe – nawiązują do:
💙wiary
💚nadziei
❤️miłości
Zostały odtworzone podczas ostatniego remontu świątyni w 2014 roku. Była to pierwsza barwna rekonstrukcja łemkowskiej cerkwi w Polsce.
Na naszym profilu na FB czeka na was panorama 360 z tego miejsca.
Widzieliście cerkiew w Świątkowej Wielkiej na żywo 😊?
#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #beskidniski #świątkowa #świątkowawielka #cerkiew #świątynia #goodmorning
Fot. Krzysztof Zajączkowski