Strona główna Turystyka Muzea i skanseny Najciekawsze muzea i skanseny
Wiele podkarpackich muzeów kryje niezwykłe zabytki, kolekcje i osobliwości. Poznaj Najciekawsze muzea i skanseny w naszym regionie.

Osobliwe muzea, projekty designerów i skansen, gdzie pieką chleb

Zanim Rockefeller dorobił się fortuny na „czarnym złocie”, jego ludzie odwiedzili Bóbrkę na Podkarpaciu, a Ignacy Łukasiewicz, ojciec przemysłu naftowego, oprowadził ich po swojej kopalni ropy. Dziś jest ona Skansenem Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Zbudowane w XIX wieku szyby naftowe to najstarsze czynne odwierty na świecie. Wiele podkarpackich muzeów kryje niezwykłe zabytki, kolekcje i osobliwości.

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Fot. Krzysztof Zajączkowski

Czego jeszcze nie ma gdzie indziej, a zobaczyć można na Podkarpaciu? Europejskie muzea zazdroszczą Łańcutowi wozowni z imponującą kolekcją pojazdów konnych, zgromadzonych przez ordynatów Potockich. W Wieży Zegarowej w Przemyślu zwiedzić można Muzeum Dzwonów i Fajek, z których wyrobu miasto słynie od wieków do dziś. Ród Felczyńskich wciąż odlewa dzwony dla klientów z całego świata. Pełne legend o kupieckich skarbach, tatarskich napadach i tajemnych przejściach są trasy podziemne w Rzeszowie, Jarosławiu, Przemyślu. Kruche arcydzieła spod ręki hutników-artystów wyeksponowano w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła.

Ludwisarze podczas odlewania dzwonu.
Odlewanie dzwonu w przemyskiej firmie rodu Felczyńskich. Fot. Michał Mielniczuk

Wiosną tłumy podziwiają rododendrony i wodne lilie w arboretum w Bolestraszycach. W pogodne dni czystą przyjemnością staje się wizyta w Karpackiej Troi niedaleko Jasła – odtworzono tam gród obronny sprzed 4 tysięcy lat, a z wieży widokowej łatwo dojrzeć Zamek Kamieniec. Cały dzień można spędzić w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej lub w największym polskim skansenie w Sanoku, poznając kulturę Bojków i Łemków, zaglądając do drewnianej synagogi i wędrując po odtworzonym rynku Galicyjskiego Miasteczka. Turystów witają tu prawdziwi rzemieślnicy – w zabytkowej piekarni można nawet kupić upieczony na miejscu chleb na zakwasie.

Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Sanok. Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego. Fot. Michał Bosek

Przedwojenną ulicą, obok witryn sklepów z cackami art déco, przejdziemy się w Galerii Warsztacie w Stalowej Woli – mieście, które wyrosło na Podkarpaciu w dwudziestoleciu międzywojennym wraz z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Są także muzea dla miłośników skamieniałości i militariów, wielbicieli malarstwa. I takie zakątki, jak mielecka Willa Jadernówka z Muzeum Fotografii. W regionie nie brakuje miejsc, gdzie przeszłość jest pięknie opowiadana. Perłą współczesnego europejskiego designu pozostaje Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – wielokrotnie nagradzane jako jeden z najlepszych projektów architektonicznych i urbanistycznych ostatnich lat.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej w Markowej
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Fot. Mateusz Inglot

Muzealne zbiory Podkarpacia stoją przed Wami otworem.

Zdjęcia z naszego instagrama

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności