Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Najciekawsze muzea i skanseny

Wiele podkarpackich muzeów kryje niezwykłe zabytki, kolekcje i osobliwości. Poznaj Najciekawsze muzea i skanseny w naszym regionie.

Osobliwe muzea, projekty designerów i skansen, gdzie pieką chleb

Zanim Rockefeller dorobił się fortuny na „czarnym złocie”, jego ludzie odwiedzili Bóbrkę na Podkarpaciu, a Ignacy Łukasiewicz, ojciec przemysłu naftowego, oprowadził ich po swojej kopalni ropy. Dziś jest ona Skansenem Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Zbudowane w XIX wieku szyby naftowe to najstarsze czynne odwierty na świecie. Wiele podkarpackich muzeów kryje niezwykłe zabytki, kolekcje i osobliwości.

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Fot. Krzysztof Zajączkowski

Czego jeszcze nie ma gdzie indziej, a zobaczyć można na Podkarpaciu? Europejskie muzea zazdroszczą Łańcutowi wozowni z imponującą kolekcją pojazdów konnych, zgromadzonych przez ordynatów Potockich. W Wieży Zegarowej w Przemyślu zwiedzić można Muzeum Dzwonów i Fajek, z których wyrobu miasto słynie od wieków do dziś. Ród Felczyńskich wciąż odlewa dzwony dla klientów z całego świata. Pełne legend o kupieckich skarbach, tatarskich napadach i tajemnych przejściach są trasy podziemne w Rzeszowie, Jarosławiu, Przemyślu. Kruche arcydzieła spod ręki hutników-artystów wyeksponowano w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła.

Ludwisarze podczas odlewania dzwonu.

Odlewanie dzwonu w przemyskiej firmie rodu Felczyńskich. Fot. Michał Mielniczuk

Wiosną tłumy podziwiają rododendrony i wodne lilie w arboretum w Bolestraszycach. W pogodne dni czystą przyjemnością staje się wizyta w Karpackiej Troi niedaleko Jasła – odtworzono tam gród obronny sprzed 4 tysięcy lat, a z wieży widokowej łatwo dojrzeć Zamek Kamieniec. Cały dzień można spędzić w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej lub w największym polskim skansenie w Sanoku, poznając kulturę Bojków i Łemków, zaglądając do drewnianej synagogi i wędrując po odtworzonym rynku Galicyjskiego Miasteczka. Turystów witają tu prawdziwi rzemieślnicy – w zabytkowej piekarni można nawet kupić upieczony na miejscu chleb na zakwasie.

Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Sanok. Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego. Fot. Michał Bosek

Przedwojenną ulicą, obok witryn sklepów z cackami art déco, przejdziemy się w Galerii Warsztacie w Stalowej Woli – mieście, które wyrosło na Podkarpaciu w dwudziestoleciu międzywojennym wraz z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Są także muzea dla miłośników skamieniałości i militariów, wielbicieli malarstwa. I takie zakątki, jak mielecka Willa Jadernówka z Muzeum Fotografii. W regionie nie brakuje miejsc, gdzie przeszłość jest pięknie opowiadana. Perłą współczesnego europejskiego designu pozostaje Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – wielokrotnie nagradzane jako jeden z najlepszych projektów architektonicznych i urbanistycznych ostatnich lat.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej w Markowej

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Fot. Mateusz Inglot

Muzealne zbiory Podkarpacia stoją przed Wami otworem.

Zdjęcia z naszego instagrama

W 2005 roku świat stracił Zdzisława Beksińskiego - jednego z najwybitniejszych malarzy współczesnych. Zgodnie z wolą Artysty jedynym spadkobiercą stało się Muzeum Historyczne w Sanoku. Obrazy, mieszkanie, pamiątki, a nawet samochód Beksińskich trafiły do Sanoka – rodzinnego miasta Mistrza 💚

Sanocka kolekcja jest największym na świecie zbiorem prac Artysty. By zagwarantować jej należytą opiekę i ekspozycję, w maju 2012 r. odbudowano południowe skrzydło zamku, w którym otwarto nową Galerię Zdzisława Beksińskiego. Aby lepiej zobrazować twórczą duszę Artysty przeniesiono do niej również jego warszawską pracownię.

Na naszym Facebooku czeka na Was panorama360 z galerii Beksy w Sanoku! Wystarczy skopiować ten link👉 https://t.co/Ypbh8fwjg3

#podkarpackie #podkarpacie #sanok #beksiński #zdzisławbeksiński #beksa #muzeumsanok #zamek #art #lovepodkarpackie
Fot. Michał Bosek
...

111 2

#roztoczewschodnie

Rozpoczęliście już sezon rowerowy? 😊🚴‍♀️🚴

#podkarpacie #podkarpackie #lovepodkarpackie #roztocze #roztoczewschodnie #wiosna #spring #goodmood #chill

Fot. Krystian Kłysewicz
...

451 6

Bieszczadzki Park Narodowy. Połonina Wetlińska widziana z Połoniny Caryńskiej💚

Autorem zdjęcia jest @grzegorz.the.krol

#bieszczady #podkarpackie #podkarpacie
...

182 1

W Krasiczynie zakończono prace konserwatorskie stawu dolnego oraz kamiennego mostu. Znów możecie podziwiać piękne odbicie lustrzane zamku w tafli wody. To jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić wiosną ❤️😊

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #krasiczyn #zamek #zamekwkrasiczynie #castel #architecture #wiosna
Fot. Zamek w Krasiczynie
...

337 2

Dzień dobry bardzo!💚😊

Reposted from @z.dala.od.cywilizacji

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #bieszczady #goodmood #góry #zdalaodcywilizacji
...

218 7

Pałac w Narolu u progu wiosny 💚

Reposted from @krystianklysewicz

#pałac #narol #pałacwnarolu #dworyipałace #palace #pałacłosiów #placestovisit #architektura #architecture #symetria #symetry #architekturfotografie #abandonedplaces #roztocze #roztoczezachwyca #roztoczewschodnie #podkarpackie #podkarpackietravel #roztoczetravel #lovepodkarpackie #visitpodkarpackie #polskatravel #polskajestpiekna #polskanaweekend #visitpoland #bestofpoland #krystiankłysewicz
...

402 7