Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

turystyka

Najciekawsze muzea i skanseny

Wiele podkarpackich muzeów kryje niezwykłe zabytki, kolekcje i osobliwości. Poznaj Najciekawsze muzea i skanseny w naszym regionie.

Osobliwe muzea, projekty designerów i skansen, gdzie pieką chleb

Zanim Rockefeller dorobił się fortuny na „czarnym złocie”, jego ludzie odwiedzili Bóbrkę na Podkarpaciu, a Ignacy Łukasiewicz, ojciec przemysłu naftowego, oprowadził ich po swojej kopalni ropy. Dziś jest ona Skansenem Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Zbudowane w XIX wieku szyby naftowe to najstarsze czynne odwierty na świecie. Wiele podkarpackich muzeów kryje niezwykłe zabytki, kolekcje i osobliwości.

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Fot. Krzysztof Zajączkowski

Czego jeszcze nie ma gdzie indziej, a zobaczyć można na Podkarpaciu? Europejskie muzea zazdroszczą Łańcutowi wozowni z imponującą kolekcją pojazdów konnych, zgromadzonych przez ordynatów Potockich. W Wieży Zegarowej w Przemyślu zwiedzić można Muzeum Dzwonów i Fajek, z których wyrobu miasto słynie od wieków do dziś. Ród Felczyńskich wciąż odlewa dzwony dla klientów z całego świata. Pełne legend o kupieckich skarbach, tatarskich napadach i tajemnych przejściach są trasy podziemne w Rzeszowie, Jarosławiu, Przemyślu. Kruche arcydzieła spod ręki hutników-artystów wyeksponowano w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła.

Ludwisarze podczas odlewania dzwonu.

Odlewanie dzwonu w przemyskiej firmie rodu Felczyńskich. Fot. Michał Mielniczuk

Wiosną tłumy podziwiają rododendrony i wodne lilie w arboretum w Bolestraszycach. W pogodne dni czystą przyjemnością staje się wizyta w Karpackiej Troi niedaleko Jasła – odtworzono tam gród obronny sprzed 4 tysięcy lat, a z wieży widokowej łatwo dojrzeć Zamek Kamieniec. Cały dzień można spędzić w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej lub w największym polskim skansenie w Sanoku, poznając kulturę Bojków i Łemków, zaglądając do drewnianej synagogi i wędrując po odtworzonym rynku Galicyjskiego Miasteczka. Turystów witają tu prawdziwi rzemieślnicy – w zabytkowej piekarni można nawet kupić upieczony na miejscu chleb na zakwasie.

Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Sanok. Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego. Fot. Michał Bosek

Przedwojenną ulicą, obok witryn sklepów z cackami art déco, przejdziemy się w Galerii Warsztacie w Stalowej Woli – mieście, które wyrosło na Podkarpaciu w dwudziestoleciu międzywojennym wraz z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Są także muzea dla miłośników skamieniałości i militariów, wielbicieli malarstwa. I takie zakątki, jak mielecka Willa Jadernówka z Muzeum Fotografii. W regionie nie brakuje miejsc, gdzie przeszłość jest pięknie opowiadana. Perłą współczesnego europejskiego designu pozostaje Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – wielokrotnie nagradzane jako jeden z najlepszych projektów architektonicznych i urbanistycznych ostatnich lat.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej w Markowej

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Fot. Mateusz Inglot

Muzealne zbiory Podkarpacia stoją przed Wami otworem.

Zdjęcia z naszego instagrama

Zamek w Krasiczynie 💚

Reposted from @marcinmistak

#castle #zamekwkrasiczynie #podkarpackie #podkarpacie #lovepodkarpackie #spring #green #sky #clouds #bridge #photooftheday #poland #zamek #widok #wiosna #zieleń #obłoki #fotografia #krasiczyn #polska
...

474 6

#fotozagadka

EDIT: Brawo! Macie rację, na zdjęciu widok z wieży katedralnej w Przemyślu 🙂 Dziękujemy za wszystkie komentarze.
Co jeszcze warto zobaczyć w mieście? Koniecznie sprawdźcie tutaj: http://visit.przemysl.pl/

Dzisiejsza zagadka nie będzie łatwa. Jesteśmy w wieży i zza tarczy zegara podziwiamy panoramę miasta. Czy domyślacie się, co to za miejsce? 🙂

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #wieża #zegar

Fot. Waldemar Sosnowski
...

365 16

#RokŁukasiewicza

Czy wiesz, że… 🤔

Pierwszą lampę naftową wykonał wedle projektu Ignacego Łukasiewicza, lwowski blacharz Adam Bratkowski. Urządzenie musiało być dostosowane do właściwości fizycznych i chemicznych nowego produktu. Lampa wykonana była z blachy stalowej lutowanej mosiądzem, a okienka wypełniała mika mineralna.

Fot. Krzysztof Zajączkowski


#podkarpackie #Łukasiewicz #lampałukasiewicza #lampanaftowa #historia #Lovepodkarpackie
...

106 1

Tylko 8 do 10 obrotów na minutę...
Z taką prędkością kręci się wiatrak koźlak z Zarębek, który możecie zobaczyć w @skansenkolbuszowa.

Fot. Michał Bosek

#skansen #podkarpackie #podkarpacie #lovepodkarpackie #kolbuszowa #skansenkolbuszowa #zabytki
...

245 1

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

To XIV wieczna warownia obronna położona na skalnym wzgórzu na wysokości 452 m n.p.m. Obiekt powstał za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany.

Przetrwał najazdy Tatarów, Wołochów. Podupadł i stracił na znaczeniu dopiero na skutek działań wojennych toczonych na ziemiach polskich w XVII wieku. Pierwszych zniszczeń dokonali Szwedzi, później zaś wojska Rakoczego plądrując okolicę osłabiły i tak już zniszczone mury. W XIX wieku opisywał go w swojej komedii „Zemsta” hrabia Aleksander Fredro.

Odwiedzając zamek Fredry warto wybrać się na spacer do pobliskiego rezerwatu przyrody Prządki. Prowadzi do niego przyjemna i łagodna ścieżka dydaktyczna. Sam rezerwat zachwyca nietypowymi skałami o przedziwnych kształtach i rozmiarach. Skalne tarasy, wąskie przesmyki i labirynty są frajda nie tylko dla dzieci!

Fot. Michał Bosek

#podkarpackie #lovepodkarpackie #podkarpacie #odrzykoń #kamieniec #zamek #fredro #historia #wiosna #urlop #weekend #zamekwodrzykoniu #góry
...

526 4

Zastanawialiśmy się, co Wam dziś pokazać... i wtedy zobaczyliśmy ten kościół w Narolu😌 Właściwie jego wieżę wkomponowaną w roztoczański krajobraz 💚💚💚

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony w latach 1790-1804. Ufundował go Feliks Antoni Łoś - dziedzic pałacu Łosiów, generał wojsk koronnych, wojewoda pomorski, starosta wiszeński i skarszewski słynący z zamiłowania do dzieł sztuki i pasji kolekcjonerskiej.

Autorem fotografii jest @lubaczow360 Dziękujemy za oznaczenie naszego profilu i gratulujemy ujęcia 👏📸

#narol #podkarpackie #podkarpacie #ziemialubaczowska #roztocze #roztoczewschodnie #lovepodkarpackie #kościół #wiosna #spring #las #roztoczanskilas
...

317 2
Zmień rozmiar czcionki
Kontrast