Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Najciekawsze muzea i skanseny

Wiele podkarpackich muzeów kryje niezwykłe zabytki, kolekcje i osobliwości. Poznaj Najciekawsze muzea i skanseny w naszym regionie.

Osobliwe muzea, projekty designerów i skansen, gdzie pieką chleb

Zanim Rockefeller dorobił się fortuny na „czarnym złocie”, jego ludzie odwiedzili Bóbrkę na Podkarpaciu, a Ignacy Łukasiewicz, ojciec przemysłu naftowego, oprowadził ich po swojej kopalni ropy. Dziś jest ona Skansenem Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Zbudowane w XIX wieku szyby naftowe to najstarsze czynne odwierty na świecie. Wiele podkarpackich muzeów kryje niezwykłe zabytki, kolekcje i osobliwości.

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Fot. Krzysztof Zajączkowski

Czego jeszcze nie ma gdzie indziej, a zobaczyć można na Podkarpaciu? Europejskie muzea zazdroszczą Łańcutowi wozowni z imponującą kolekcją pojazdów konnych, zgromadzonych przez ordynatów Potockich. W Wieży Zegarowej w Przemyślu zwiedzić można Muzeum Dzwonów i Fajek, z których wyrobu miasto słynie od wieków do dziś. Ród Felczyńskich wciąż odlewa dzwony dla klientów z całego świata. Pełne legend o kupieckich skarbach, tatarskich napadach i tajemnych przejściach są trasy podziemne w Rzeszowie, Jarosławiu, Przemyślu. Kruche arcydzieła spod ręki hutników-artystów wyeksponowano w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła.

Ludwisarze podczas odlewania dzwonu.

Odlewanie dzwonu w przemyskiej firmie rodu Felczyńskich. Fot. Michał Mielniczuk

Wiosną tłumy podziwiają rododendrony i wodne lilie w arboretum w Bolestraszycach. W pogodne dni czystą przyjemnością staje się wizyta w Karpackiej Troi niedaleko Jasła – odtworzono tam gród obronny sprzed 4 tysięcy lat, a z wieży widokowej łatwo dojrzeć Zamek Kamieniec. Cały dzień można spędzić w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej lub w największym polskim skansenie w Sanoku, poznając kulturę Bojków i Łemków, zaglądając do drewnianej synagogi i wędrując po odtworzonym rynku Galicyjskiego Miasteczka. Turystów witają tu prawdziwi rzemieślnicy – w zabytkowej piekarni można nawet kupić upieczony na miejscu chleb na zakwasie.

Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Sanok. Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego. Fot. Michał Bosek

Przedwojenną ulicą, obok witryn sklepów z cackami art déco, przejdziemy się w Galerii Warsztacie w Stalowej Woli – mieście, które wyrosło na Podkarpaciu w dwudziestoleciu międzywojennym wraz z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Są także muzea dla miłośników skamieniałości i militariów, wielbicieli malarstwa. I takie zakątki, jak mielecka Willa Jadernówka z Muzeum Fotografii. W regionie nie brakuje miejsc, gdzie przeszłość jest pięknie opowiadana. Perłą współczesnego europejskiego designu pozostaje Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – wielokrotnie nagradzane jako jeden z najlepszych projektów architektonicznych i urbanistycznych ostatnich lat.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej w Markowej

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Fot. Mateusz Inglot

Muzealne zbiory Podkarpacia stoją przed Wami otworem.

Zdjęcia z naszego instagrama

Roztoczańskie Dahany o wschodzie słońca 💚

Fot. @lubaczow360

#podkarpackie #roztocze #dahany #polska #roztoczewschodnie #mgła #drzewa #wschód #wschódsłońca #polskawschodnia #horynieczdrój #nadleśnictwonarol #narol #lubaczow360 #werchrata #poland
...

226 1

Jezioro Solińskie 🌞💚

Fot. @bieszczadnik.83

#lovepodkarpackie #visitpodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #bieszczady #jeziorosolińskie #zielonomi💚 #solina #jezioro
...

288 4

Cerkiew w Świątkowej Wielkiej to jedna z tych świątyń, obok których nie sposób przejść obojętnie😊

Wielu zastanawiają te intensywne kolory…
Nie są one przypadkowe – nawiązują do:
💙wiary
💚nadziei
❤️miłości
Zostały odtworzone podczas ostatniego remontu świątyni w 2014 roku. Była to pierwsza barwna rekonstrukcja łemkowskiej cerkwi w Polsce.

Na naszym profilu na FB czeka na was panorama 360 z tego miejsca.

Widzieliście cerkiew w Świątkowej Wielkiej na żywo 😊?

#lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #beskidniski #świątkowa #świątkowawielka #cerkiew #świątynia #goodmorning
Fot. Krzysztof Zajączkowski
...

280 1

Nastaje czas mglistych poranków 😌

#Lovepodkarpackie #podkarpacie #podkarpackie #beskidniski

Fot. Agnieszka Szuwarzyńska
...

409 4

Dobrego dnia. Pozdrowienia z Podkarpacia 💚☺️

Fot. @kacperkaczorowski_fotografia

#słoneczniki #sunflowers #polska #wieś #niebo #krajobraz #spokój #podróż #natura #summertime #lovepodkarpackie #podkarpackie #podkarpacie
...

307 6