Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Zimowe atrakcje Przemyśla

Łowcy wrażeń, przybywajcie do Przemyśla! Zanim pomkniecie na nartach z góry Zniesienie, spróbujcie slalomu po krętych i stromych uliczkach olśniewającej starówki, która niczym amfiteatr rozsiadła się na zboczach wzgórza. Jest tak cenna, że oficjalnie uznano ją za Pomnik Historii.

Przemyśl – turystyczne serce wschodu i jedno z najpiękniejszych europejskich miast – od ponad tysiąca lat góruje nad falami błękitnego Sanu. Miasto i jego niezliczone zabytki zbiegają ku rzece na spotkanie krajobrazom Pogórza Przemyskiego – Bramy Karpat. 150 lat temu to położenie uczyniło je twierdzą na miarę Verdun otoczoną pierścieniem obronnych fortów.

 

Zimą można je zwiedzać na nartach biegowych, a latem wybrać się na wyprawę rowerem. Okolica dla cyklistów jest wymarzona. Przez Przemyśl przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, którym docierają tu turyści nawet z drugiego krańca Polski.

 

 

Do Przemyśla łatwo dojechać, a rower można zabrać też do pociągu. Przecinają się tu międzynarodowe szlaki wiodące przez Podkarpacie. Miasto posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z Warszawą, Gdańskiem, Kołobrzegiem, Świnoujściem, Wrocławiem, Berlinem, Pragą, Wiedniem, Grazem, Lwowem i Kijowem. Autostradą A4 w niecałą godzinę dotrzemy stąd do lotniska Rzeszów-Jasionka. 

 

Miasto jest wymarzone dla tych, którzy lubią ciekawe historie i aktywny wypoczynek. Te pierwsze czekają chociażby w jedynym na świecie Muzeum Dzwonów i Fajek, które znajduje się w 34-metrowej wieży zegarowej z piękną panoramą na miasto. Kiedy zaś „na szczęście” złapiemy za nos dobrego wojaka Szwejka, który siedzi sobie na ławeczce przy Rynku, śmiało możemy ruszać ku sportowym wyczynom.

Wyciąg narciarski zimą. Narciarze w jaskrawych kostuiumach zjeżdżają na nartach.

Wyciąg narciarski w Przemyślu. Fot. Grzegorz Karnas

Przemyśl oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Niemal w samym centrum, na północno-zachodnim zboczu góry Zniesienie, znajduje się stok narciarski z dwoma kolejkami krzesełkowymi o długości 270 i 740 metrów. Służą one turystom także latem. Narciarze i snowboardziści korzystają z trzech tras zjazdowych o łącznej długości ok. 2850 m i różnicy poziomów 110 m.

 

Dla zaczynających przygodę z białym sportem jest „ośla łączka” i szkółka narciarska, dla wszystkich – wypożyczalnia sprzętu i opieka ratowników GOPR. Prawdziwa gratka to całoroczny tor saneczkowy o długości zjazdu ok. 350 metrów. W sąsiedztwie zaś dolnej stacji kolejki przy ulicy Sanockiej na amatorów jazdy na łyżwach czeka w sezonie zimowym sztuczne lodowisko.

 

Na narty wyskocz do Przemyśla!

Podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych – Podkarpackie 2023, w Przemyślu rozegrane zostaną zawody w koszykówce mężczyzn.

Motyw ozdobny. Linia