Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Czym zaskoczy Was Dębica?

Co robić w mieście tętniącym gospodarczym życiem na północy województwa podkarpackiego? Można zmierzyć się ze sztuczną falą w aquaparku, pomknąć po tafli super nowoczesnego lodowiska, wspiąć się na Łysą Górę albo postawić na slow life i zjeść ciasto na Rynku. Kto wie, czy przy sąsiednim stoliku nie usiądzie mistrz jazdy figurowej na rolkach i łyżwach z dębickiego klubu „Mors”?

Dębica to zdecydowanie miasto dla aktywnych i pełne niespodzianek. Ulokowane w dolinie Wisłoki, przy autostradzie, między Rzeszowem a Krakowem, cieszy się łatwym dostępem do międzynarodowych szlaków, ale i przyrodnicze atuty ma w garści.

 

Od północy rozciąga się szeroka równia Kotliny Sandomierskiej, a od południa malownicze Pogórze Strzyżowskie. To tu zaczynają się Karpaty, a Las Wolica na zboczu Łysej Górą jesienią czerwieni się bukami jak bieszczadzkie wzgórza i jest ulubionym miejscem spacerów dębiczan. Zaglądają tu też kuracjusze z niedalekiego Latoszyna-Zdroju – najmłodszego z polskich uzdrowisk, z terapeutyczną wodą siarczkową.

 

Miasto kusi zabytkami i ciekawą historią. Śladem tej nowszej jest przebiegający tędy Szlak Centralnego Okręgu Przemysłowego i czołgi przed Muzeum Regionalnym w Dębicy, które przypominają czasy drugiej wojny światowej, obóz na Górze Śmierci w pobliskim Pustkowie i niemieckie eksperymenty z rakietami V1 i V2 w Bliźnie. Ku czasom dawniejszym prowadzi wyobraźnię wysoka wieża neogotyckiego kościoła św. Jadwigi, urokliwe kamienice w Rynku, licząca parę wieków synagoga czy zabytkowy dwór na przedmieściu Wolica, w którego burzliwych dziejach przewija się średniowieczny ród rycerski Gryfitów.

 

W historię miasta mocno wpisał się też sport. Kiedyś dumą Wisłoki Dębica była mistrzowska sekcja zapaśnicza i bokserska, a mecz Igloopolu Dębica w ekstraklasie na miejskim stadionie oglądało 10 tysięcy kibiców. Miasto imponuje infrastrukturą sportową, na którą składa się m.in. hala sportowa, stadiony piłkarskie, korty tenisowe i pełen atrakcji aquapark. W kompleksie krytych basenów treningowych o wymiarach olimpijskich Polski Związek Pływacki systematycznie organizuje Mistrzostwa Polski.

Kompleks sportowy z lotu ptaka. Boisko piłkarskie, kryta pływalnia i kryte lodowisko. W oddali rzeka i zabudowa miejska.

Kompleks sportowy w Dębicy. Fot. Michał Bosek

Hitem jest nowoczesne kryte lodowisko o wymiarach 60 m x 26 m z widownią mieszczącą 850 miejsc siedzących, wypożyczalnią łyżew i pingwinków do nauki jazdy. W Dębicy, która hokej i jazdę figurową na łyżwach trenuje od lat, to jeden z najlepszych „rekreacyjnych” adresów!

Podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych – Podkarpackie 2023, w Dębicy zostaną rozegrane zawody w curlingułyżwiarstwie figurowym.

Motyw ozdobny. Linia