Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Ignacy Łukasiewicz na muralu w Krośnie (FILM)

Mural poświęcony postaci wybitnego wynalazcy jest kolejnym podkarpackim przedsięwzięciem wpisującym się w trwający w Polsce Rok Ignacego Łukasiewicza. Z inicjatywy Samorządu Województwa Podkarpackiego, Miasta Krosno i Muzeum Rzemiosła w Krośnie na jednej z kamienic prowadzących do krośnieńskiego rynku powstała wielkopowierzchniowa kompozycja autorstwa wybitnego polskiego ilustratora Mateusza Kołka.

Powstanie muralu wsparło również: Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Inicjatywa stanowi kolejną edycję muralowego projektu samorządu województwa pn. Przestrzeń Dziedzictwa.

 

Za projekt muralu odpowiada Mateusz Kołek, ilustrator, inspirujący się estetyką komiksów. W swoich pracach tworzy abstrakcyjne światy pełne niezwykłych postaci, charakterystycznych dla kultur Dalekiego Wschodu. Ponadto projektuje murale, plakaty, wzory dla firm odzieżowych i na sprzęty sportowe.

 

Wykonania muralu według projektu Kołka na elewacji kamienicy przy ul. Piłsudskiego 25 w Krośnie podjął się Kamil Kuzko. Artysta zrealizował ponad osiemdziesiąt monumentalnych malowideł ściennych w Polsce, Czechach, Gruzji, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Grecji i Sri Lance. W latach 2014-2016 Kuzko był przewodnikiem po krakowskim Szlaku Street Artu.

Działania muralowe w ramach „Przestrzeni Dziedzictwa” finansowane są z budżetu Województwa Podkarpackiego. Za remont ściany, na której powstanie malowidło, odpowiada Miasto Krosno. Przedsięwzięcie jest kolejnym elementem bogatego programu Roku Ignacego Łukasiewicza.

 

Mural z wizerunkiem Ignacego Łukasiewicza na ścianie kamienicy. Mężczyzna z brodą w niebieskim garniturze trzyma w ręku lampę naftową.

Fot. Adrian Krzanowski/Krosno24.pl

Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 30 lipca podczas Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście, kiedy odbędą się także inne wydarzenia kulturalne.

 

Warto zaznaczyć, że z inicjatywy Muzeum Rzemiosła w Krośnie vis a vis muralu dedykowanemu Łukasiewiczowi powstanie inna wielkoformatowa kompozycja, poświęcona także wybitnemu wynalazcy Janowi Szczepanikowi.

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu