Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Festiwal Produktów Podkarpackich – święto tego, co najlepsze w regionie

Najlepsze smakołyki, produkty regionalne i rękodzieło, pokazy gotowania na żywo tradycyjnych podkarpackich potraw, połączone z degustacjami, gry i konkursy dla najmłodszych, występy zespołów muzycznych z regionu, to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników Festiwalu Produktów Podkarpackich.

To co najlepsze w angażującej formule

Najmłodsza stażem impreza plenerowa promująca najlepsze produkty regionalne powoli, ale systematycznie buduje i utrwala swoją pozycję w sercach turystów i producentów produktów regionalnych, a także w kalendarzu najlepszych wydarzeń województwa podkarpackiego. Wyróżnia się nie tylko wysoką estetyką i atrakcyjnością organizacyjną, ale także unikalnym i umiejętnym połączeniem tego, co najlepsze w regionie: kulinariów, rękodzieła, muzyki i oferty turystycznej regionu. Takie połączenie różnorodnych walorów województwa, to fascynująca i niepowtarzalna mieszanka, podobnie jak całe Podkarpackie.

Festiwal Produktów Podkarpackich

Już w najbliższą niedzielę, 11 sierpnia, na stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie, odbędzie się II edycja Festiwalu Produktów Podkarpackich. Zobaczcie jak było przed rokiem i już dziś zaplanujcie najbliższy weekend w Bieszczadach 🌄🚂🍫🍲🍯🍏 Zapraszamy!Podczas festiwalu swoją ofertę prezentować będą producenci z regionu. Miody, sery, chleby, wyroby winiarskie, oleje tłoczone na zimno, ekologiczne przetwory z owoców, warzyw i surowców runa leśnego, herbatki owocowe, smakowe i ziołowe to tylko część oferty. Będą można zakupić naturalne kosmetyki, zabawki, piękne wydawnictwa książkowe, wyroby ze szkła i wikliny, rękodzieło i biżuterię. Zaplanowano również pokazy gotowania na żywo, warsztaty kulinarne oraz degustacje podkarpackich specjałów. O podniebienia gości zadbają: jeden z najlepszych szefów kuchni w Polsce - Łukasz Nowakowski oraz autorka książek kucharskich, pasjonatka dobrego jedzenia i zwyciężczyni III edycji programu MasterChef - Dominika Wójciak.#podkarpackie #lovePodkarpackieJarzynova by Dominika Wójciak Bieszczadzka Kolejka Leśna

Opublikowany przez Podkarpackie Wtorek, 6 sierpnia 2019

Opis filmu dla osób niedowidzących:

Film bez lektora. Następujące po sobie kadry ukazują migawki z I Festiwalu Produktów Regionalnych: stoiska z lokalnymi produktami, miodami, serami, rękodziełem itp. Film pokazuje też degustacje potraw, zabawy dzieci oraz publiczność i scenę, na której występują lokalne zespoły. W tle gra spokojna, nastrojowa muzyka. Na końcu pojawiają się logotypy Festiwalu Produktów Podkarpackich oraz Podkarpackie – przestrzeń otwarta.

Przez dwie minione edycje, w sercu Bieszczadów, w bardzo klimatycznym otoczeniu stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie/koło Cisnej, swoją ofertę prezentowali producenci różnorodnych produktów z regionu. Miody, sery, chleby, czekolady, ale także wyroby winiarskie, wikliniarskie i szklane, oleje tłoczone na zimno, ekologiczne przetwory z owoców, warzyw i surowców runa leśnego, smakowe herbatki owocowe i ziołowe, to tylko część oferty. Uczestnicy wydarzenia mogli zakupić naturalne kosmetyki, zabawki, piękne wydawnictwa książkowe, rękodzieło i biżuterię. I do tego wybrać jedno z licznie oferowanych turystycznych podróży po regionie.

 

Dzięki Festiwalowi Produktów Podkarpackich turyści przebywający w Bieszczadach mogli poznać wiele ciekawych produktów regionalnych i przysmaków, które oferuje nasz region. Z drugiej strony województwo mogło pochwalić się tym, co ma najlepszego – artykułów spożywczych, najwyższej jakości kosmetyków, wydawnictw czy rękodzieła. Warto dodać, że Województwo Podkarpackie jest krajowym liderem w zakresie wytwarzania produktów tradycyjnych i regionalnych. Na ministerialnej liście jest obecnie zarejestrowanych ponad 230 produktów z naszego regionu.

 

Formuła wydarzenia zaangażuje uczestników, którym produkty regionalne i kulinarne specjały są prezentowane w sposób dla nich jak najbardziej przystępny, nowoczesny i kreatywny. Połączenie prezentacji produktów, z degustacją, z wartościami edukacyjnymi wzbogaconymi środkami artystycznego wyrazu miały na celu wykreować i umocnić wśród uczestników postawę świadomych konsumentów regionalnej kuchni oraz nabywców produktów regionalnych i tradycyjnych. Festiwal aktywnie angażował podmioty m.in producentów żywności, produktów regionalnych i tradycyjnych, mieszkańców, turystów.

 

W 2020 roku z powodu pandemii przygotowaliśmy Festiwal Produktów Podkarpackich online. Zobaczcie filmy!

Opis multimediów:

Playlista z 20 filmami. 16 filmów to rozmowy prowadzone przez dziennikarza Marka Rusinka z właścicielami firm, producentami lokalnych wyrobów, którzy opowiadają o swojej działalności. 4 filmy to pokaz gotowania znanego kucharza – Jakuba Kuronia, oraz jego rozmowy o atrakcjach województwa podkarpackiego.

Wszystkie filmy znajdziecie na stronie Festiwalu Produktów Podkarpackich.

Tłum zwiedzający stoiska z wyrobami lokalnymi. W tle scena i duży telebim

Festiwal Produktów Podkarpackich.
Fot. Michał Bosek

Gotowanie w najlepszym towarzystwie

Dla gości Festiwalu Produktów Podkarpackich organizatorzy przygotowują pokazy gotowania na żywo w wykonaniu najlepszych polskich szefów kuchni, pasjonatów lokalnych produktów i jakości podawanego jedzenia. Dotychczas w tym gronie znaleźli się Adam Chrząstowski i Łukasz Nowakowski. W menu dotychczasowych pokazów i degustacji odnaleźć można tradycyjne podkarpackie potrawy, m.in. proziaki, foszki i kwasówka, hreczanyki, pierogi kresowe i barszcz czerwony na serwatce z kozim serem i jajkiem przepiórczym.

 

Ponadto swoje umiejętności kulinarne prezentowały i wspólnie z publicznością gotowały Sylwia Ładyga i Dominika Wójciak, pasjonatki dobrego jedzenia, autorki książek, bloggerki, autorki oryginalnych przepisów kulinarnych do prasy kobiecej i uczestniczki programu „Master Chef”, które w kuchni stawiają na wyśmienity produkt, prostotę i smak i chętnie korzystają z produktów regionalnych.

 

W trakcie Festiwalu nie brakuje gier i konkursów dla publiczności z nagrodami, które zazwyczaj prowadzą charyzmatyczni prowadzący.

Kobieta miesza potrawę na patelni.

Dominika Wójciak przygotowała coś pysznego dla uczestników Festiwalu.
Fot. Michał Bosek

Festiwal Produktów Podkarpackich, Krosno 2022