Strona główna Pozostałe Dzieła Beksińskiego zachwycają na EXPO w Dubaju
Na wystawie województwa podkarpackiego na EXPO w Dubaju prezentowana jest twórczość sanockiego artysty - Zdzisława Beksińskiego. Jego sztuka od lat fascynuje, a jego dzieła uzyskują rekordowe kwoty na aukcjach. W 2021 roku jeden z jego obrazów z 1978 roku został sprzedany za 1,92 mln zł.

Instalacja poświęcona twórczości Zdzisława Beksińskiego, to dla gości podkarpackiej wystawy na EXPO w Dubaju, jeden z najbardziej intrygujących elementów wystawy. Przekrój przez niezwykłą twórczość artysty, którego kolekcja prac znajduję się w Muzeum Historycznym w Sanoku, zaskakuje odwiedzających swoim surrealizmem i oryginalnością.

Biała plansza na której są trzy czarnobiałe fotografie na których znajduje się Zdzisław Beksiński.
Zdzisław Beksiński (ur. 24 lutego 1929 w Sanoku, zm. 21 lutego 2005 w Warszawie). Fragment instalacji poświęconej Artyście na EXPO w Dubaju. Fot. Patryk Ogorzałek

Rodzina Beksińskich od pokoleń związana była z Sanokiem. Wspólną historię zapoczątkował pradziadek artysty - Mateusz, który jako pierwszy przybył do miasta. W XIX wieku założył Zakłady Kotlarskie, które stały się podwaliną późniejszej fabryki wagonów i autobusów Autosan.

Dziadek Zdzisława – Władysław był znanym w mieście architektem i autorem wielu projektów budowlanych. Barwnym życiorysem mógł się pochwalić również ojciec artysty – Stanisław, żołnierz Armii Hallera oraz członek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku, w którym też uczęszczał do miejscowego gimnazjum i liceum. W 1952 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Karierę zawodową rozpoczął w Krakowie, by następnie kontynuować ją w Rzeszowie i Sanoku, do którego zawsze z nostalgią wracał.

Fragment ekspozycji. Na białej planszy widać reprodukcje kilku obrazów Beksińskiego. W centralnym miejscu obraz przedstawiający kamienne obeliski spowite mgłą, na których płoną ogniska wokół których kucają postacie. Obraz utrzymany jest w brązowo-pomarańczowych barwach.
Fragment instalacji zawierającej reprodukcje najważniejszych dzieł Zdzisława Beksińskiego. Fot. Patryk Ogorzałek

Jako młody artysta Beksiński zaczął uprawiać fotografikę. Okazał się bardzo nowatorskim twórcą, szybko zdobywając międzynarodowe uznanie. W 1955 wstąpił do sanockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Pracując jeszcze w Rzeszowie zaczął dużo rysować. Rysunki Beksińskiego są bardzo szczegółowe, na ich tworzenie poświęcał wiele czasu.

Po powrocie do Sanoka zaczął tworzyć rzeźby i reliefy. W międzyczasie rozwijał zainteresowanie malarstwem. Pierwsze prace autora zostały zakupione przez Muzeum Historyczne w Sanoku w 1964 roku. Cztery lata później urządzono artyście wystawę indywidualną.

Kobieta w białym garniturze opowiada o ekspozycji obrazów Zdzisława Beksińskiego. W tle instalacja zawierająca reprodukcje najważniejszych obrazów Beksińskiego. Na pierwszym planie widać sylwetki zwiedzających.
Instalacja poświęcona twórczości Zdzisława Beksińskiego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Fot. Patryk Ogorzałek

Działalność artystyczna Beksińskiego nabrała tempa w latach ’70, kiedy jego prace zyskały renomę i uznanie w Europie. Między innymi dzięki Piotrowi Dmochowskiemu, miłośnikowi jego twórczości, który od 1983 kolekcjonuje prace i promuje twórczość artysty.

 

 

Osoby zwiedzające wystawę. Kobiety i mężczyźni. Mają europejskie i arabskie stroje.
Instalacja poświęcona Zdzisławowi Beksińskiemu w Pawilonie Polski na EXPO w Dubaju. Fot. Patryk Ogorzałek

Zgodnie z wolą artysty jedynym spadkobiercą stało się Muzeum Historyczne w Sanoku. Zbiory sanockiego muzeum należą do największych na świecie. Licząca ponad 600 prac ekspozycja prezentuje najciekawsze i najbardziej intrygujące dzieła autora.

Ekspozycja obrazów Zdzisława Beksińskiego
Instalacja poświęcona twórczości Zdzisława Beksińskiego. Fot. Patryk Ogorzałek

Więcej informacji na temat Galerii Beksińskiego w Sanoku

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności