Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Wystawa o przemyśle naftowym na Kresach

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej postanowiło uczcić Rok Ignacego Łukasiewicza wystawą, która choć, nie jest związana z postacią odkrywcy, to jednak bezpośrednio nawiązuje do jego prac badawczych nad naftą i gazem i ich znaczeniem dla rozwoju gospodarki.

“Borysławsko-Drohobycka Ziemia Obiecana”, bo taki tytuł ma wystawa, to opowieść o rozwoju przemysłu naftowego i naftowym boomie w zagłębiu borysławskim i drohobyckim, nazywanym na przełomie XIX i XX wieku „galicyjskim piekłem” i „galicyjską Pensylwanią” ze względu na sąsiadujące tu: dojmującą nędzę i wielkie bogactwo.

 

Wystawa powstała we współpracy z Domem Spotkań z Historią w Warszawie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Kolaż zdjęć prezentujących elementy ekspozycji muzealnych

Fot. Iwona Bobko/MNZP

 

Wiele eksponatów, wśród nich bogaty materiał ikonograficzny: zdjęcia, pocztówki, wydawnictwa, druki ulotne i reklamowe, dokumenty, archiwalia, mapy, a także antyki, przedmioty codziennego użytku, pamiątki osobiste pochodzą z prywatnej kolekcji T.K. Kozłowskiego. W efekcie powstała bardzo ciekawa wystawa „pachnące naftą, straszliwą nędzą i wielkim bogactwem”.

 

Honorowy patronat nad wernisażem wystawy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego. Sponsorem wystawy jest Orlen OIL Sp..z o.o.

 

Wystawa prezentowana jest od 15 VII do 15 IX 2022r. w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu