Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

Stoki narciarskie w województwie podkarpackim

Od czasu, gdy wyprodukowano pierwsze narty dla celów sportowych – a było to we Włoszech w roku 1867 – wiele się zmieniło w technologii ich produkcji. Zmieniły się również techniki jazdy, doszły też nowe formy narciarstwa (np. snowbord), zmieniły się także oczekiwania narciarzy wobec miejsc, gdzie mogą oddawać swojemu hobby.

Współczesne wyciągi

Najczęściej – pomijając amatorów skitouringu – sama góra pokryta śniegiem nie jest już wystarczającą atrakcją dla narciarzy. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia infrastruktura w postaci wyciągu narciarskiego, zadbane i odpowiednio przygotowane trasy narciarskie oraz stosowne zaplecze noclegowe i gastronomiczne. W województwie podkarpackim są takie miejsca i dlatego cieszą się dużą popularnością wśród narciarzy.

Lista działających stoków narciarskich w sezonie 2021/2022 na Podkarpaciu

 

Bieszczady

Beskid Niski

Dolina Dolnego Sanu

Rzeszów i okolice

Ustrzyki Dolne – stolica podkarpackiego narciarstwa

 

Największym narciarskim ośrodkiem regionu są Ustrzyki Dolne. Wyciągi narciarskie znajdują się na stokach góry Gromadzyń i Kamienna Laworta. Są to zarówno wyciągi orczykowe, jak też krzesełkowe. Nowością w tym sezonie narciarskim jest nowo powstały, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy na Gromadzyniu.

 

W otoczeniu wyciągów działają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, swoje usługi oferują instruktorzy narciarstwa. Tam też na narciarzy czekają stylowe karczmy z ciepłymi napojami i posiłkami. Stoki narciarskie są oświetlone, więc do późnych godzin wieczornych korzystać można z profesjonalnie naśnieżonych i przygotowanych tras narciarskich.

 

Po emocjach białego szaleństwa skorzystać można z oferty zespołu basenów „Delfin” czy – oferującej usługi spa – profesjonalnej hali sportowej, lub zasiąść w wygodnych fotelach nowoczesnego kina „Orzeł”.

 

W gminie Ustrzyki Dolne wszystkie te usługi – wyciąg, basen, spa, noclegi – można znaleźć w ofercie jednego ośrodka: wystarczy odwiedzić oddalony od Ustrzyk o 30 km Arłamów.

Snowboardzista zjeżdżający ze stoku narciarskiego

Kiczera Ski. Beskid Niski. Fot. Michał Bosek

Najdłuższy wyciąg krzesełkowy na Podkarpaciu

 

W styczniu 2022 roku otwarto Centrum Aktywnej Turystyki i Sportu „BIESZCZAD.SKI”, to stacja narciarska z najdłuższym wyciągiem krzesełkowym na Podkarpaciu. Znajduje się w miejscowości Wańkowa położonej w gminie Olszanica.

 

Narciarze mają tam do dyspozycji kolej linową z czteroosobowymi siedzeniami o długości ponad 900 metrów, a główna trasa zjazdowa w linii prostej to ponad 1000 metrów. Powstał też mniejszy wyciąg talerzykowy o długości 400m, a latem będzie tu działać najdłuższa w Polsce czterolinowa tyrolka. Przy stoku działa także wypożyczalnia sprzętu oraz szkółka narciarska. Więcej informacji na stronie http://bieszczad.ski/

Inne stoki narciarskie regionu

 

Trasy narciarskie różnią się długością, nachyleniem stoku czy choćby krajobrazem, w którym je wytyczono. W województwie podkarpackim w sezonie zimowym funkcjonuje wiele wyciągów posiadających trasy pozwalające zaspokajać różnorodne gusty i preferencje narciarskie. Jednym z nich jest np. wyciąg w Bystrem k. Baligrodu. Jego zaletą jest to, że zlokalizowany jest obok ośrodka wypoczynkowego, co korzystającym z niego narciarzom rozwiązuje problem noclegów i wyżywienia. W Bieszczadach zlokalizowane są także inne wyciągi: w Kalnicy czy w Lesku na Weremieniu.

 

Jeżeli ktoś cenni sobie atrakcje miasta, z których chce skorzystać w chwilach wolnych od szusowania, to może zdecydować się na wyciąg krzesełkowy w Przemyślu. Zupełnie kameralną atmosferę znajdą narciarze goszczący w gospodarstwie „Rusinowa Polana” w Dwerniczku, które w zimą udostępnia własny wyciąg narciarski).

 

Osobnymi przygodami narciarskimi są wyciągi w Beskidzie Niskim: Mareszka w Świątkowej Wielkiej, wyciąg narciarski przy Gościńcu „Chyrowianka” w Chyrowej, Kiczera-ski w Puławach Górnych (www.kiczeraski.pl) czy wyciąg w Bałuciance k. Rymanowa.

 

Pogórza województwa podkarpackiego także posiadają ofertę dla narciarzy, wyciągi znajdują się np. w: Strzyżowie (www.oazaski.pl), w Gogołowie (http://www.gogolow-narty.pl/), w Czarnorzekach, w Karlikowie k. Bukowska, w Handzlówce czy w Dylągówce.

 

Do Kotliny Sandomierskiej – największego obszaru województwa podkarpackiego – na narty zapraszamy na Złoty Stok do Krzeszowa.

 

Wybierając się na narty warto sprawdzić informacje o panujących na stoku warunkach, o czym podczas zimowego sezonu na swoich stronach informuje Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna.

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast