Podkarpackie - Przestrzeń otwarta

V Podkarpackie Pokazy Lotnicze – Turbia 2019

Ponad 20 tysięcy osób – mieszkańców okolic Stalowej Woli, ale także bardzo odległych zakątków Podkarpacia, a nawet Polski odwiedziło V Podkarpackie Pokazy Lotnicze, które 2 czerwca 2019 odbyły się na lotnisku w Turbi nieopodal Stalowej Woli.

Piękna pogoda, bezchmurne niebo, a na nim gwiazdy akrobacji lotniczych zapewniające emocje na najwyższym poziomie – to wszystko przyciągnęło do Turbi tłumy miłośników skrzydeł. Od samego rana do wieczora niebo nad Turbią mieniło się kolorami popisujących się maszyn oraz smugami dymu wypuszczanego podczas manewrów.

6 samolotów lecących w szyku. Poniżej liczna publiczność oglądająca ten podniebny pokaz.

3AT3 Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła wraz z Cellfast Flying Team we wspólnym pokazie. Fot. Mateusz Bartoszewicz

Wśród wielu bezkonkurencyjnych gwiazd lotniczych ewolucji największe zainteresowanie wzbudziły pokazy Jurgisa Kairysa, Łukasza Czepieli oraz Formacji Biało-Czerwone Iskry.

 

6 biało-czerwonych samolotów lecącą w zwartym szyku, za nimi ciągną się smugi białego i czerwonego dymu.

Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry. Fot. Mateusz Bartoszewicz

Na ziemi co chwilę słychać było okrzyki zdziwienia i zachwytu. Wielu widzów potraktowało pokazy jako całodzienny piknik. Na kocach, pod parasolami, z lornetkami w rękach podziwiali podniebne widowisko. Dzieci puszczały samoloty i zajadały się kolorową watą cukrową.

Trzy samoloty lecące w szyku, równolegle, w niedużej odległości. Lecą w tym samym kierunku.

Zespół Akrobacyjny Firebirds na samolotach Zlin 50LC, Extra 330SC i Extra 330LC. Fot. Mateusz Bartoszewicz

Chętni mogli poznać szczegóły aplikowania o unijne środki oraz dowiedzieć się czegoś o atrakcjach, jakie czekają na nich na Podkarpaciu w czasie wakacji. Wszystko to na stoiskach urzędu marszałkowskiego ustawionych specjalnie obok terenu lotniska w Turbi.

Czarny helikopter Black Hawk lecący na niebie.

PZL Mielec Sikorsky S-70i Black Hawk. Fot. Michał Bosek

Organizatorami V Podkarpackich Pokazów Lotniczych byli Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Stalowej Woli oraz Wójt Gminy Zaleszany. Partnerem wydarzenia był Aeroklub Stalowowolski. Impreza dofinansowana była dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020.

Baner kierujący do serwisu Podkarpackich Pokazów Lotniczych