Strona główna Turystyka Rok Łukasiewicza Łukasiewicz w Ogrodach Fotografii w Rzeszowie
Zapraszamy na kolejną, plenerową wystawę fotografii w #OgrodachFotografiiwRzeszowie. Tym razem to wizualna opowieść nawiązująca do osoby Ignacego Łukasiewicza, którego rok obecnie obchodzimy.

Wystawa plenerowa zatytułowana „Łukasiewicz – wizjoner z duszą”, to zbiór unikatowych fotografii z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego, opracowany przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Sentymentalną podróż po miejscach związanych z przemysłem naftowym na obszarze południowej Polski zaczynamy od Bóbrki, przenosząc się następnie do Libuszy, Krygu, Jasła, a także Krosna i Klimkówki, w Borysławiu kończąc.

 

Mimo, że ropa naftowa była znana już wcześniej, dopiero Ignacy Łukasiewicz zapoczątkował wydobywanie jej na skalę przemysłową. Wraz z Karolem Klobassą-Zrenckim oraz Tytusem Trzecieskim w 1854 roku założył w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. To podkarpackie miasteczko stało się kolebką wydobycia tego kluczowego dla późniejszego, przemysłowego rozwoju świata surowca.

 

Początkowy proces wydobycia ropy odbywał się w całości ręcznie. Magazynowano ją w drewnianych zbiornikach i następnie w beczkach przewożono na furmankach do destylarni, odpowiednika dzisiejszej rafinerii. W 1856 roku w Ulaszowicach (obecnie dzielnica Jasła) powstała pierwsza na świecie destylarnia ropy naftowej. Zaprojektował ją i wybudował Ignacy Łukasiewicz.

Zaproszenie na wystawę z informacjami zawartymi w artykule.

 

Prezentowane na wystawie fotografie pokazują nie tylko panoramy pól naftowych, szyby, kopalnie nafty, ale także robotników przy pracy, przy wyrobie kul iłowych do zamykania wody w szybie naftowym, wiertaczy powracających z pracy, jak również urządzenia wiertnicze i oryginalne wyposażenie służące do destylacji olejów maszynowych.

 

Wystawę zamyka fotografia z listopada 1929 r. przedstawiająca Eugeniusza Kwiatkowskiego - chemika, ówczesnego ministra przemysłu i handlu, inicjatora budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, pozującego wraz z grupą gości na tle szybu naftowego w Borysławiu. Szyb ten podczas uroczystego otwarcia nazwany został jego imieniem.

 

Zapraszamy Państwa do wyjątkowej podróży po przedwojennym, „galicyjskim Teksasie”. Wystawa dostępna jest od 5 sierpnia 2022 r. przed Letnim Pałacem Lubomirskich będącym aktualnie siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.

 

 

Gdzie: Ogród Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie / Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie
Kiedy: 5 sierpnia / piątek /, godz. 17:00
Ekspozycja potrwa do 7 października br.

Partnerzy wystawy: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności